X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Projektowanie oświetlenia domowego wnętrza

Odpowiednio dobrane oświetlenie w kuchni
Wiadomo nie od dziś, że oświetlenie we wnętrzu odgrywa bardzo istotną rolę. Człowiek przeciętnie spędza w pomieszczeniach oświetlanych sztucznym światłem około 2 tys. godzin rocznie. W takim świetle nie tylko odpoczywa, ale także pracuje. Dlatego ważne jest, by oświetlenie w domowym wnętrzu tworzyło odpowiednią atmosferę, harmonizowało z otoczeniem i dobrze wpływało na koncentrację niezbędną do pracy.


Projekt oświetlenia wnętrz powinien uwzględniać wiele istotnych szczegółów, począwszy od natężenia światła, poprzez rodzaj jego źródeł aż po ilość punktów świetlnych. Oczywiście oświetlenie powinno komponować się z wystrojem wnętrza. W zależności od miejsca światło może być skupione w danym punkcie lub rozproszone po całym pomieszczeniu. Odpowiedni projekt oświetlenia pozwoli wyeksponować ciekawe miejsca w mieszkaniu, meble lub obrazy.

Projektowanie oświetlenia
oświetlenieNa samym początku planowania aranżacji świetlnej powinniśmy zastanowić się, jaką funkcję będzie pełniło dane pomieszczenie. W zależności od jego przeznaczenia, powinniśmy montować oświetlenie o różnych właściwościach. Dobrze rozplanowane światło istotne jest przede wszystkim w kuchni. Najważniejsze jest dobre oświetlenie blatu roboczego, przy którym najczęściej przygotowywane są potrawy. Jako główny punkt świetlny doskonale spisze się lampa umieszczona w centralnym punkcie pomieszczenia. Oddzielne źródło światła można zamontować nad stołem kuchennym. Będzie to także idealny sposób na wyodrębnienie części jadalnianej.

W łazience, prócz estetyki i funkcjonalności, oświetlenie powinno spełniać także normy z uwagi na podwyższoną wilgotność. Główną rolę powinno odgrywać oświetlenie górne sufitowe. Dodatkowo, warto zamontować przy lustrze oświetlenie boczne. Jeżeli chcemy doświetlić część sufitową, należy pamiętać o tym, że oprawy muszą być wodoodporne.

Lampa z gałęziProjekty oświetlenia salonu powinny uwzględniać fakt, że jest to pomieszczenie wielofunkcyjne, ponieważ nie tylko w nim odpoczywamy, ale także czytamy czy jemy. Dlatego warto zadbać o to, by znalazł się tu więcej niż jeden rodzaj oświetlenia. Z powodzeniem możemy zamontować oświetlenie górne, takie jak plafon, lampa wisząca czy oprawy wbudowane, boczne lub ustawiane w dowolnym miejscu lampy wolnostojące. Odpowiednio dobranym oświetleniem możemy także podkreślić niektóre elementy wystroju wnętrza takie jak obraz czy piękna roślina.

Kolor światła
Odpowiednia aranżacja oświetlenia wnętrz w domu musi także uwzględniać kolor światła. Jasne będzie inspirować i stymulować do wykonywania zadań oraz sprzyjać koncentracji. Światło ciepłe i rozproszone będzie wpływać na organizm człowieka uspokajająco i relaksująco. Projektując odpowiednie oświetlenie warto zastosować światło rozproszone i stonowane. Dzięki temu można uzyskać efekt równomiernego łagodnego oświetlenia, bez zbędnych cieni i kontrastów.

sypialnia Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie w pomieszczeniu może także pomóc optycznie poprawić proporcje pomieszczenia. W długim i ciasnym pomieszczeniu, światło skierowane na krótsze ściany pozwoli go pomniejszyć. Wysokie stropy można wizualnie obniżyć lampami świecącymi w dół a wąskie pomieszczenie poszerzyć poprzez skierowanie światła na krótsze ściany lub mocniejsze oświetlenie jednej z dłuższych.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Oświetlenie
2016-01-15 14:26:22
Tagi do artykułu: oświetlenie | lampy | oprawy
 
Powiązane galerie:
Galeria Salony, pokoje dzienne Salony, pokoje dzienne Galeria Lampy Lampy Galeria Kominki Kominki Galeria Wnętrza Wnętrza
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Oświetlenie w stylu Glamour

kinkiety
Odpowiednio dobrane oświetlenie jest w stanie nadać niepowtarzalny charakter każdej przestrzeni. Może zaakcentować jej przytulny nastrój, wydobyć nutę zmysłowości, czy też wręcz przeciwnie - wzmocnić minimalistyczną naturę...

Nastrój kreowany światłem

sypialnia
Właściwie dobrane oświetlenie ułatwia nam nie tylko poruszanie się w przestrzeni ale także pracę. Światło w projektowaniu wnętrz odgrywa istotną rolę ponieważ w dużej mierze to właśnie ono decyduje jak czujemy się w danej przestrzeni. Wiadomo, że za pomocą światła można kreować wystrój wnętrza, modelować poszczególne elementy architektoniczne, czy nadawać meblom nowy, ciekawy wygląd.

Pod kloszem

lampkiTo, jak istotną kwestią jest odpowiednie oświetlenie wie każdy kto choć raz dekorował światłem wnętrze swojego mieszkania. W aranżacji wnętrz najważniejsze jest wzornictwo. Odpowiednio dobrany pod względem stylu, kształtu i koloru element oświetleniowy jest ważnym dodatkiem dekoracyjnym. Równie istotne znaczenie ma umiejscowienie źródła światła.

Projektowanie oświetlenia wnętrz

lampa wisząca
Od dawna wiadomo, iż istotny wpływ na samopoczucie człowieka ma estetyka pomieszczenia, w którym przebywa, a którą to między innymi kształtuje oświetlenie. Inaczej mówiąc istotne jest, by tak zaprojektować oświetlenie, abyśmy mieli poczucie, że nasz wzrok się nie przemęcza, a my sami odczuwamy komfort w pomieszczeniu, w którym przebywamy...