X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Dekorowanie wnętrza kolorem

Wałek
Dobór odpowiedniej kolorystyki do wnętrza wpływa na charakter i klimat w nim panujący. Barwy nie tylko oddziałują na nastrój, ale odgrywają znaczącą rolę w trakcie urządzania wnętrz. Kolor powinien być dobrany nie tylko według gustu. Ważne, aby przy tym zwrócić uwagę także na wielkość i kształt pomieszczenia. Podpowiadamy co zrobić, aby pomieszczenie wydawało się niższe i jak wybrać idealny kolor do powiększenia wnętrza.


Jedną z podstawowych zasad przy wyborze kolorów jest zachowaniu umiaru. Najlepiej zdecydować się na jeden kolor dominujący i do niego dobrać kolory, które dopełnią całą aranżację.

malowanieJakie kolory ścian na powiększenie lub pomniejszenie pomieszczenia?
Jeżeli pokój jest wąski lub niski, odpowiednio dobrane barwy pozwolą na wizualne powiększenie wnętrza. Ciemne zdecydowane barwy pomniejszą je. Z kolei jasne sprawią, że pokój będzie wydawać większy niż w rzeczywistości.

W trakcie urządzania małego pomieszczenia należy uważać z ciemną kolorystyką. Takie barwy sprawią, że niewielkie pokoje będą wydawać się przygnębiające i przytłaczające. Ciemniejsze kolory służą przestronnym i dużym wnętrzom, dzięki którym staną się one ciepłe i przytulne. Ciemne barwy sprawią także, że sufit optycznie obniży się.

malowanieW niewielkim pomieszczeniu bez okna warto pomalować ściany i sufit jednakowym kolorem. Taki zabieg sprawia, że nie można znaleźć granic pomieszczenia, a co za tym idzie, będzie się ono wydawać większe niż jest w rzeczywistości.

Kolory ścian, które powiększą pomieszczenie powinny być utrzymane w tonacji chłodnej. Z kolei te ciepłe będą je pomniejszać. Dodatkowo należy wiedzieć, że farba z lekkim połyskiem doda wnętrzom przestronności. Matowe farby pochłaniają światło wywołując zupełnie odwrotny efekt.

Kolory ścian wnętrz
Urządzając domowe wnętrze należy pamiętać, że kolorystyka wszystkich elementów wnętrza musi stanowić spójną całość. Kolory ścian powinny harmonizować z barwami dodatków i mebli. Współgranie ze sobą kolorów to także sztuka tworzenia efektownych kontrastów. Kolor we wnętrzu może nie tylko optycznie je powiększyć lub zmniejszyć, ale także wpływać na samopoczucie. Podczas urządzania pomieszczenia warto wiedzieć, że kolor czerwony, pomarańczowy czy różowy działa pobudzająco i energetyzująco. Należy jednak stosować go ostrożnie, ponieważ zbyt długie przebywanie w tak pomalowanym pomieszczeniu może wywołać złość. Natomiast kolor niebieski będzie nie tylko uspokajać i relaksować, ale także pobudzać do pracy i inspirować. Fioletowe barwy korzystnie wpływają na układ nerwowy. Jest to kolor uważany za elegancki i dostojny.

malowanieBarwą ocieplającą wnętrze jest brąz. Doskonale sprawdzi się także jako tło do dodatków utrzymanych w niebieskiej, różowej czy pomarańczowej kolorystyce.
Szary jest uznawany za neutralny kolor i doskonałe tło do innych barw. Dobrze komponuje się z białym oraz z metalem. Barwa ta często występuje w nowocześnie urządzonych wnętrzach.

Kolor zielony z kolei uspokaja, ułatwia skupienie, stymuluje pamięć a także odpręża i relaksuje. Znakomicie nadaje się do pomieszczeń, w których wykonywana jest praca umysłowa.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ścienne
2016-02-15 07:23:16
Tagi do artykułu: Wnętrza | kolory | kolory ścian | ściany | farby
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Fototapeta do salonu makro muszli perłowej – Twoje Fototapety

Fototapety abstrakcja

Słowo abstrakcja, z języka łacińskiego, oznacza oderwanie. Owa forma plastyczna sięga aż do paleolitu. Jej znamiona można znaleźć także na starożytnych amuletach i w malunkach zdobiących prehistoryczne jaskinie.
fototapeta

Fototapeta z rowerem, samochodem, motocyklem

Aranżacja wnętrza dla mężczyzny lub dorastającego nastolatka, to ciekawe zagadnienia dekoratorskie. Ze względu na upodobania, można śmiało stwierdzić, że w każdym dorosłym mężczyźnie tkwi pierwiastek młodego chłopca.
Fototapeta z krajobrazem

Fototapeta z krajobrazem

Zmieniając wystrój naszego domowego wnętrza, pragniemy nadać mu niepowtarzalnego klimatu. Niektórzy inspiracje czerpią z wielkomiejskich widoków, inni zachwycają się naturalnymi krajobrazami.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Harmonijne duety farb Dekoral

meble wypoczynkowe
Dusza i ciało to dwa nierozerwalnie połączone ze sobą pierwiastki. Aby ich właściciel był szczęśliwym człowiekiem, muszą ze sobą harmonijnie współgrać w każdym momencie naszego życia. Marka Dekoral Fashion zaprasza do krainy kolorów, które ukoją duszę i ożywią ciało, tworząc idealne duety zapewniające nam codzienną dawkę dobrego nastroju.

Metaliczny blask na ścianie

sypialnia
Bejca ścienna Metallic Glaze 620 marki Benjamin Moore Paints to oryginalny sposób na artystyczną dekorację uprzednio pomalowanych ścian i sufitów. Metaliczne, opalizujące efekty ożywią i wzbogacą dotychczasową kolorystykę wnętrz.

Modne kolory ścian 2013

salon
Przemalowanie ścian jest najprostszą i najtańszą zmianą aranżacyjną, jaką można wykonać samodzielnie we wnętrzu. Miłośnicy designu i obowiązujących trendów, śledzą zapowiedzi i przemalowują ściany z nadejściem większych przełomów. Jakie są modne kolory ścian 2013?

Powiększanie wnętrz kolorem

tapety
Dobór odpowiedniej kolorystyki w sposób kluczowy wpływa na charakter i klimat wnętrza. Barwy oddziaływują nie tylko na nasze samopoczucie i nastrój, ale również odgrywają znaczną rolę przy ustalaniu stylu danego pomieszczenia. Poniżej bank cennych porad z Praktikera na temat zestawiania kolorów i ich funkcji...