X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Najwęższy dom świata, czyli Dom Etgara Kereta

Dom Etgara Kereta to prawdopodobnie najwęższy dom świata, który powstaje w szczelinie pomiędzy punktowcem a kamienicą, na warszawskiej Woli. Pomysł Jakuba Szczęsnego, architekta Grupy Projektowej Centrala, wzbudza na przemian sensacje i kontrowersje. Jak zmieścić dom w szczelinie, która w najszerszym miejscu ma zaledwie 152 cm?


Projekt realizuje Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, dzięki finansowemu wsparciu Biura Kultury m. st. Warszawy, Narodowego Centrum Kultury oraz grupy kapitałowej LHI.

dom
Obiekt nie spełnia norm budowlanych i wymogów określonych przez przepisy przeciwpożarowe. Budynek otrzymał zgodę na realizację jako „instalacja artystyczna” przeznaczona na czasowy pobyt ludzi - maksymalnie do czterech godzin dziennie. Będzie to „szczelina pracy twórczej” artystów i animatorów kultury, m in. izraelskiego pisarza Etgara Kereta.

Inwestycja powstanie na stalowej konstrukcji z przeszklonym spadzistym dachem. Dom będzie miał długość 12 metrów, szerokość 152 cm, a w najwęższym miejscu szczeliny - zaledwie 92 cm. Pomieszczenia użytkowe zostaną rozmieszczone na dwóch kondygnacjach. Na parter prowadzić będą niestandardowej wielkości schody, a na poszczególne piętra drabiny przymocowane pionowo do ścian.Na powierzchni 14 m kw. zmieści się miniaturowe łóżko, łazienka, posłanie, mini-szambo, mini-biurko i mini-aneks kuchenny, a także wszystkie urządzenia elektryczne dostosowane skalą do wielkości elementów aranżacji w pomieszczeniach.

dom
Skąd ten pomysł?
Blisko dwa lata temu architekt Jakub Szczęsny był gościem klubokawiarni Chłodna 25, mieszczącej się naprzeciwko miejsca realizacji inwestycji. Wtedy właśnie wpadł na pomysł „wciśnięcia” pracowni artystycznej w szczelinę między budynkami – między pożydowską kamienicą a spółdzielczym punktowcem, przy ulicy która niegdyś oddzielała Małe i Duże Getto. Idealnym kandydatem na mieszkańca tej nietypowej plomby wydał mu się Etgar Keret. Dlaczego? Etgar Keret to izraelski pisarz polskiego pochodzenia, o żywej, błyskotliwej osobowości, otwarty na zwariowane pomysły. Jego matka urodziła się w niedalekiej okolicy powstającej inwestycji a „ojciec ukrywał się trzy lata w schowku pod podłogą, stanowiącą równie małą przestrzeń”* jak zaprojektowana przez architekta konstrukcja. Pisarz niegdyś deklarował chęć zamieszkania w Polsce. Pomysł Jakuba Szczęsnego zainteresował Go i zgodził się zostać głównym, symbolicznym lokatorem.

Tak powstał „czasowy pawilon artystyczny Ermitaż – Dom Etgara Kereta”. W dalszej perspektywie stanie się miejscem do czasowego zamieszkania i tworzenia dla artystów różnych dziedzin.

dom
---
*http://centrala.net.pl/our-work/keret


źródło zdjęć: Strona internetowa Grupy Projektowej Centrala http://centrala.net.pl
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Technologia
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-02-26 17:05:47
Tagi do artykułu: architektura | Warszawa | inwestycje | domy | konstrukcja
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Dom wśród malin

Projekty domów dwurodzinnych

Domy dwurodzinne, nazywane także domami dwulokalowymi, to przeważnie budynki mieszkalne, piętrowe, z dwoma mieszkaniami, do których prowadzą osobne wejścia, albo bliźniaki. Zgodnie z przepisami, tego typu budownictwo, zalicza się do zabudowy jednorodzinnej.
makieta

Urbanistyka

Pojęcie urbanistyki wywodzi się z języka łacińskiego. Słowo „urbs” oznacza miasto. Na przełomie XIX i XX w zyskało największą popularność. Sama urbanistyka to nauka badająca struktury miejskie i zmiany jakie w niej zachodzą...
dom jednorodzinny

Modernizacja kostki z lat 70

Popularna "kostka" z lat 60. i 70. to częsty element krajobrazu architektonicznego polskich miast. W czasach, gdy je budowano nie przykładano szczególnej uwagi do estetyki i jakości wykonania. Nieistotne były także kwestie taniej eksploatacji, ponieważ ceny energii były niskie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Domy z wizją

dom jednorodzinny
Budowa domu to prawdopodobnie jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Czasami planowaniu inwestycji towarzyszą wyobrażenia i marzenia wymagające niestandardowych rozwiązań technologicznych. Niektórzy realizują swoje pomysły. Tak właśnie powstają inwestycje budowlane znacznie odbiegające od codziennych standardów, określane jako: „domy dla odważnych” bądź „domy z wizją”...

Ekologiczne i energooszczędne domy jednorodzinne

dom jednorodzinny
W otulinie leśnej podwarszawskich Marek powstaje nowa inwestycja firmy Volumetric MK Sp. z o. o. „Nad brzegiem Czarnej”. To osiedle wyjątkowych, eleganckich willi. Inwestor zastosował nowoczesne technologie odzyskiwania ciepła, dzięki którym domy cechują się wysoką energooszczędnością.

„NIE materialna architektura” Roberta Koniecznego

dom jednorodzinny
19 lutego 2010 r. o godzinie 18.00 w krakowskim salonie Sanitec KOŁO odbędzie się spotkanie zatytułowane „NIE materialna architektura”. Jego gościem honorowym będzie Robert Konieczny - znakomity polski architekt, którego projekty zdobywają najwyższe oceny w uznanych światowych konkursach w dziedzinie architektury i projektowania...

Wyniki konkursu „Projekt Łazienki” nad Wisłą

toaleta publiczna
Konkurs na projekt toalety publicznej nad warszawską Wisłą dobiegł końca. Najlepszą zgłoszoną koncepcją okazała się praca trzech studentek Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Katarzyna Szpicmacher, Maja Matuszewska i Aleksandra Krzywańska zaproponowały innowacyjne rozwiązanie architektoniczne, uwzględniające wygodę użytkowników oraz naturalny krajobraz Wisły...