Pompy powietrze-woda, czyli energia z powietrza

pompa ciepła

fot. pompa ciepła

Ceny energii wciąż rosną, dlatego poszukujemy coraz tańszych i wydajniejszych metod pozyskiwania jej ze źródeł odnawialnych. Pompy ciepła NUOS i NUOS EVO firmy Ariston czerpią darmową energię z powietrza, dzięki czemu zapewniają oszczędności przez cały okres użytkowania.

Stosowanie niekonwencjonalnych metod pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych staje się światowym trendem, który wkracza również do Polski. Jednak w naszym klimacie stworzenie efektywnego, samowystarczalnego układu bazującego jedynie na „zielonej” energii jest prawie niemożliwe. Jeśli nawet, to tylko pod warunkiem zastosowania wysokonakładowych rozwiązań projektowych, które nie zawsze okazują się opłacalne. Zadowalające rezultaty przynosi z wspomaganie tradycyjnego układu c.w.u. kolektorami słonecznymi i pompami ciepła. Jako pierwsze na rynku pojawiły się urządzenia solankowe, które pobierały energię z gruntu. Dla wielu osób barierą są wysokie koszty początkowe, sięgające nawet do 40 tys. zł oraz skomplikowana instalacja. Do montażu pompy ciepła trzeba zapewnić nawet trzykrotnie większą powierzchnię gruntu w porównaniu z powierzchnią ogrzewana, co nie zawsze jest możliwe. Z kolei montaż instalacji pionowej wymaga wykonania odwiertu sięgającego nawet do 100 m głębokości.

Wysokowydajne pompy powietrze-woda z serii NUOS i NUOS EVO firmy Ariston to rozwiązanie, które rewolucjonizuje myślenie o pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych. Urządzenie pozwala nawet na 10-krotne zmniejszenie kosztów w porównaniu do pompy gruntowej zasilającej centralne ogrzewanie, co oznacza kilkakrotnie krótszy okres zwrotu. Ze względu na niewielki rozmiar i cichą pracę może być montowana w pomieszczeniu, bądź częściowo na zewnątrz – w wersji split.

Ciepła woda…z powietrza

pompa ciepła

fot. pompa ciepła

Pompy powietrzne, w przeciwieństwie do pomp gruntowych, nie wymagają kosztownych odwiertów ani układania kolektorów. Łatwość dostępu źródła czyli powietrza zapewnia oszczędności przez cały okres użytkowania urządzenia. Wiszące pompy powietrze-woda NUOS i NUOS EVO firmy Ariston wystarczy zamontować na ścianie, wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Daje to szerokie możliwości rozbudowy instalacji, niezależnie o ilości dostępnego miejsca. W odróżnieniu od pomp gruntowych czy kolektorów słonecznych produkują ciepłą wodę bez względu na temperaturę źródła, z którego pobierają energię, gdyż łączą w sobie zalety pompy ciepła powietrze-woda i energooszczędnego podgrzewacza. Gdy temperatura na zewnątrz otrzymuje się powyżej -7°C, pompy NUOS wykorzystują naturalny cykl termodynamiczny pobierając ciepło z powietrza, a następnie oddaje go wodzie. Czynnik chłodzący odbiera ciepło z otoczenia, ulega sprężeniu, co powoduje zwiększenie ciśnienia i dalszy wzrost jego temperatury. Tak wytworzona energia jest później przekazywana wodzie. Pompy NUOS EVO są bardzo wydajne i podgrzewają zmagazynowaną w zbiorniku wodę aż do 62°C. Kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa niż -7°C, urządzenie działa w trybie podgrzewacza elektrycznego, używając wbudowanej grzałki elektrycznej. NUOS i NUOS EVO warto montować wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych. Wystarczy zapewnić wywiew schłodzonego powietrza na zewnątrz.

Przeczytaj również: Termowentylator ceramiczny

Pierwsze źródło energii odnawialnej dla Twojego domu
Pompy ciepła NUOS i NUOS EVO to także doskonała alternatywa tradycyjnych podgrzewaczy elektrycznych. Jednak najważniejsze jest to, że pozwalają zmniejszyć zużycie energii elektrycznej nawet do 70% w porównaniu do tradycyjnych podgrzewaczy elektrycznych o tej samej pojemności. Oszczędności można zwiększyć dzięki funkcji ECO lub GREEN w pompach NUOS EVO. Podgrzanie 100 litrów o 45°C za pomocą tradycyjnego podgrzewacza wymaga zużycia 5,3 kWh, podczas gdy pompa ciepła NUOS 100 pracując w trybie oszczędnym potrzebuje zaledwie 1,73 kWh.

pompa ciepła

fot. pompa ciepła

Inwestycja w pompę powietrzną zwraca się średnio po 4 latach użytkowania. Dla porównania, okres zwrotu w kolektory słoneczne szacuje się na 5-7 lat.
Według wytycznych norm europejskich, średnie roczne zużycie energii na podgrzanie ciepłej wody dla 3 osobowej rodziny wynosi średnio 1.550 kW/rok. Następnie dokonano porównania kosztów eksploatacyjnych pompy NUOS 80 firmy Ariston z tradycyjnym podgrzewaczem wody. Uwzględniono przy tym efektywność urządzenia przy temperaturze powietrza 15°C, a koszt energii elektrycznej ustalono na poziomie 0,51 zł/kWh. Zastosowanie pompy powietrze – woda pozwala zaoszczędzić nawet do 620,00 zł rocznie.

Urządzenie należy optymalnie dopasować do ilości punktów poboru wody i liczby domowników, dzięki czemu będzie pracowało wydajnie i przyniesie maksimum oszczędności. Wiszące pompy marki Ariston NUOS dostępne są wersjach o pojemnościach 80, 100 i 120 litrów, a model NUOS EVO w wersjach 80, 110 i 200 litrów. Urządzenia z nowej serii NUOS EVO można kupić także w wersjach z wbudowanym wentylatorem (monoblok) oraz split, z zewnętrznym modułem wentylatora i sprężarki.

W domkach jednorodzinnych doskonale sprawdzi się pompa NUOS EVO w wersji split, która poza kompaktowymi rozmiarami cechuje się bezgłośną pracą. Jest to szczególnie istotne, jeśli planujemy zamontować urządzenie w pomieszczeniu, z którego mieszkańcy korzystają na co dzień, jak kuchnia czy łazienka.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)