X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Schody zewnętrzne

schody
Schody zewnętrzne są ważnym elementem wejścia do budynku. Pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale również dekoracyjną. Schody wejściowe powinny być komfortowe i bezpieczne dla użytkowników. Są elementem bryły domu, dlatego też muszą być odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Budując schody wejściowe, warto więc zwrócić uwagę zarówno na konstrukcję, jak i na wykończenie. Wybór materiału wykończeniowego przekłada się bowiem na trwałość, bezpieczeństwo oraz estetykę całej konstrukcji.


Projekty schodów zewnętrznych
Najczęstsza metoda wznoszenia zewnętrznych schodów to wykonanie najpierw warstwy betonowej, a następnie wykończenie jej dowolnym materiałem. Można także zdecydować się na prefabrykowane systemy schodowe. Są to gotowe schody zewnętrzne, które dostarcza się w całości na plac budowy. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas.

schodyPrzede wszystkim należy wiedzieć, że schody zewnętrzne powinny mieć osobną konstrukcję i być oddylatowane od budynku. Konstrukcji schodów nie powinno się łączyć z budynkiem za pomocą metalowych prętów, ponieważ dom osiada w innym tempie niż schody, a takie połączenie może spowodować pęknięcia.

Co na schody zewnętrzne?
Schody zewnętrzne powinny dobrze komponować się z domem oraz z jego otoczeniem. Do ich wykończenia najczęściej wykorzystywane są materiały, które były użyte do wykończenia domu. Można także w naturalny sposób połączyć dom z ogrodem, wykańczając stopnie tak samo jak podjazd czy ogrodową ścieżkę. Ważne, aby okładzina schodów nawiązywała do stylu architektonicznego, w którym jest utrzymany budynek .

Kamień stanowi doskonały materiał wykończeniowy, który zapewni nie tylko estetyczny wygląd, ale także trwałość podczas eksploatacji. Kamień powinien być twardy, a tym samym trudno ścieralny. Na okładzinę schodów zewnętrznych doskonale nadaje się granit, bazalt oraz twardy piaskowiec.

schodyBardzo często stosowany jest granit o powierzchni płomieniowanej, która jest szorstka, antypoślizgowa oraz matowa. Tego rodzaju granit nie brudzi się, ponieważ ma zamknięte pory.

Z kolei powierzchnia piaskowca jest nierówna, nie daje się polerować a tym samym jest antypoślizgowa. Z biegiem czasu piaskowiec twardnieje, jednak dość łatwo się brudzi.

Nie zaleca się stosowania marmurowej okładziny. Mimo że kamień ten jest odporny na wilgoć i ścieranie, jest to kamień dość śliski (szczególnie gdy jest wilgotny).

Płytki ceramiczne doskonale nadają się do wykończenia schodów zewnętrznych. Najlepsze są płytki klinkierowe, gres porcelanowy oraz mrozoodporna terakota. Płytki przeznaczone do takiego wykańczania mają nasiąkliwość poniżej 3%, czyli są mrozoodporne. Jeżeli jednak nie spełniają tych wymogów, mogą pękać i odpryskiwać.

schody terenoweNa schody zewnętrzne polecane są specjalne zestawy, w skład których wchodzą płytki stopnicowe, podstopnicowe, cokołowe i narożne. Warto także zdecydować się na płytki o właściwościach samoczyszczących, których pielęgnacja jest o wiele łatwiejsza niż w przypadku tradycyjnych płytek.

Do ułożenia warstwy zewnętrznej bardzo często wykorzystywana jest także cegła klinkierowa, ze względu na wytrzymałość na ścieranie i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Schody zewnętrzne z cegły klinkierowej doskonale będą współgrały z domem o prostej bryle i o spadzistych połaciach dachu.

Drewno, mimo że jest ciepłym i nadającym wyjątkowego klimatu materiałem, jest bardzo podatne na szkodliwe dziania warunków atmosferycznych i ścieranie. Dlatego przed zastosowaniem go jako wykończenia zewnętrznych schodów, powinno się je starannie obrobić i zaimpregnować. Do tego rodzaju wykończenia doskonale nadaje się drewno świerkowe, dębowe oraz modrzewiowe. Dużą popularnością cieszy się także drewno egzotyczne. Dobrze, by deski nie stykały się bezpośrednio z betonem. Można je zamontować do legarów, które przytwierdzane są do podłoża.

Przed ułożeniem drewna, betonowe stopnie warto zaizolować masą bitumiczną lub folią w płynie. Wykończone drewnem stopnie kojarzą się z nastrojowym klimatem podmiejskiego domu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Schody
2016-06-30 21:55:54
Tagi do artykułu: Schody zewnętrzne | schody | okładziny | granit | piaskowiec | płytki ceramiczne | gres | terakota | Cegła klinkierowa
 
Powiązane galerie:
Galeria Schody Schody      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Schody

Zbrojenie schodów żelbetowych

Schody to niezwykle ważny element komunikacyjny w domu piętrowym czy parterowym z poddaszem. Jest to dość kosztowna, wykonywana na długie lata inwestycja, dlatego należy dobrze przemyśleć wybór odpowiednich schodów. Jeśli padnie on na schody żelbetowe, pamiętajmy o dokładnym ich zaprojektowaniu i wykonaniu.
schody drewniane

Jakie schody do domu są najlepsze?

Budowa domu, w którym pomieszczenia podzielone są na dwa poziomy wymaga wcześniejszego wyboru schodów oraz technologii w jakiej mają być wykonane. Przede wszystkim muszą być praktyczne, wygodne i dopasowane do aranżacji wnętrz. Jak pogodzić te wszystkie cechy i wybrać najlepsze schody wewnętrzne?
schody

Schody prefabrykowane

Prefabrykowane biegi schodów żelbetowych to popularne rozwiązanie w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym i użyteczności publicznej. Technologia wykonania jest niedroga, a produkt wytrzymały i odporny na ogień.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Różne oblicza płytek gresowych

płytki ceramiczne
Płytki ceramiczne to efektowny i szybki sposób wykańczania podłogi. Dotyczy to podłogi wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Ważne, aby wybrana okładzina stanowiła najlepsze połączenie estetyki i niezawodności użytkowania. Takie warunki mogą spełnić tylko płytki gresowe.

Szybki sposób na schody zewnętrzne

schody terenowe
Ważnym elementem każdego wejścia do budynku są schody zewnętrzne, które poza swą funkcją użytkową pełnią również ważną rolę dekoracyjną. Zastosowanie prefabrykowanych systemów schodowych jest rozwiązaniem, gwarantującym oszczędność czasu oraz trwałość konstrukcji.
Wymogi, które powinny spełniać fachowo wykonane schody wejściowe, to komfort i bezpieczeństwo użytkowników. Jako zewnętrzny element bryły domu, schody muszą być także odporne na działanie różnego rodzaju czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć i niskie temperatury.

Jak dobrze wybrać płytki do mieszkania

łazienka
Na rynku dostępny jest szeroki wybór płytek. Wykańczając mieszkanie należy pamiętać, że nie ma płytki, która idealnie będzie nadawać się do każdego pomieszczenia. Przed rozpoczęciem remontu warto dobrze przemyśleć, jakie płytki ceramiczne będą najlepsze.

Płytki na miarę twoich potrzeb

płytki ceramiczne
Masz w planach wakacyjny remont? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, kupując płytki do danego pomieszczenia, jaką klasę ścieralności wybrać i co oznacza nasiąkliwość – poznaj porady ekspertów Ceramstic i Rotberg.