Schody zewnętrzne

schody

fot. schody

Schody zewnętrzne są ważnym elementem wejścia do budynku. Pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale również dekoracyjną. Schody wejściowe powinny być komfortowe i bezpieczne dla użytkowników. Są elementem bryły domu, dlatego też muszą być odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Budując schody wejściowe, warto więc zwrócić uwagę zarówno na konstrukcję, jak i na wykończenie. Wybór materiału wykończeniowego przekłada się bowiem na trwałość, bezpieczeństwo oraz estetykę całej konstrukcji.

Projekty schodów zewnętrznych
Najczęstsza metoda wznoszenia zewnętrznych schodów to wykonanie najpierw warstwy betonowej, a następnie wykończenie jej dowolnym materiałem. Można także zdecydować się na prefabrykowane systemy schodowe. Są to gotowe schody zewnętrzne, które dostarcza się w całości na plac budowy. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas.

schody

Przeczytaj również: Magnat w jesiennej odsłonie

fot. schody

Przede wszystkim należy wiedzieć, że schody zewnętrzne powinny mieć osobną konstrukcję i być oddylatowane od budynku. Konstrukcji schodów nie powinno się łączyć z budynkiem za pomocą metalowych prętów, ponieważ dom osiada w innym tempie niż schody, a takie połączenie może spowodować pęknięcia.

Co na schody zewnętrzne?
Schody zewnętrzne powinny dobrze komponować się z domem oraz z jego otoczeniem. Do ich wykończenia najczęściej wykorzystywane są materiały, które były użyte do wykończenia domu. Można także w naturalny sposób połączyć dom z ogrodem, wykańczając stopnie tak samo jak podjazd czy ogrodową ścieżkę. Ważne, aby okładzina schodów nawiązywała do stylu architektonicznego, w którym jest utrzymany budynek .

Kamień stanowi doskonały materiał wykończeniowy, który zapewni nie tylko estetyczny wygląd, ale także trwałość podczas eksploatacji. Kamień powinien być twardy, a tym samym trudno ścieralny. Na okładzinę schodów zewnętrznych doskonale nadaje się granit, bazalt oraz twardy piaskowiec.

schody

fot. schody

Bardzo często stosowany jest granit o powierzchni płomieniowanej, która jest szorstka, antypoślizgowa oraz matowa. Tego rodzaju granit nie brudzi się, ponieważ ma zamknięte pory.

Z kolei powierzchnia piaskowca jest nierówna, nie daje się polerować a tym samym jest antypoślizgowa. Z biegiem czasu piaskowiec twardnieje, jednak dość łatwo się brudzi.

Nie zaleca się stosowania marmurowej okładziny. Mimo że kamień ten jest odporny na wilgoć i ścieranie, jest to kamień dość śliski (szczególnie gdy jest wilgotny).

Płytki ceramiczne doskonale nadają się do wykończenia schodów zewnętrznych. Najlepsze są płytki klinkierowe, gres porcelanowy oraz mrozoodporna terakota. Płytki przeznaczone do takiego wykańczania mają nasiąkliwość poniżej 3%, czyli są mrozoodporne. Jeżeli jednak nie spełniają tych wymogów, mogą pękać i odpryskiwać.

schody terenowe

fot. schody terenowe

Na schody zewnętrzne polecane są specjalne zestawy, w skład których wchodzą płytki stopnicowe, podstopnicowe, cokołowe i narożne. Warto także zdecydować się na płytki o właściwościach samoczyszczących, których pielęgnacja jest o wiele łatwiejsza niż w przypadku tradycyjnych płytek.

Do ułożenia warstwy zewnętrznej bardzo często wykorzystywana jest także cegła klinkierowa, ze względu na wytrzymałość na ścieranie i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Schody zewnętrzne z cegły klinkierowej doskonale będą współgrały z domem o prostej bryle i o spadzistych połaciach dachu.

Drewno, mimo że jest ciepłym i nadającym wyjątkowego klimatu materiałem, jest bardzo podatne na szkodliwe dziania warunków atmosferycznych i ścieranie. Dlatego przed zastosowaniem go jako wykończenia zewnętrznych schodów, powinno się je starannie obrobić i zaimpregnować. Do tego rodzaju wykończenia doskonale nadaje się drewno świerkowe, dębowe oraz modrzewiowe. Dużą popularnością cieszy się także drewno egzotyczne. Dobrze, by deski nie stykały się bezpośrednio z betonem. Można je zamontować do legarów, które przytwierdzane są do podłoża.

Przed ułożeniem drewna, betonowe stopnie warto zaizolować masą bitumiczną lub folią w płynie. Wykończone drewnem stopnie kojarzą się z nastrojowym klimatem podmiejskiego domu.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)