X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Porównanie programów Rodzina na Swoim i Mieszkanie dla Młodych

rodzina
Program Rodzina na Swoim zakończył się z dniem 31 grudnia 2012 roku. Podczas jego trwania ukazało się wiele publikacji, które wyjaśniały i aktualizowały warunki, jakie należało spełnić, by móc z niego skorzystać. Obecnie rząd przygotowuje kolejny program oferujący dofinansowanie do mieszkań dla młodych małżeństw.


Chodź ustawa dotycząca programu Mieszkanie dla Młodych nie została jeszcze ostatecznie sformułowana, znane są już jej główne założenia. Na ich podstawie można wstępnie wskazać kryteria, które odróżniają go od Rodziny na Swoim.

Na początku należy zaznaczyć, że różnice pomiędzy programami są duże pomimo tego, iż ich głównym celem była i jest pomoc młodym osobom w nabyciu pierwszego mieszkania.

Pierwszą różnicą jest ograniczenie rynku pochodzenia mieszkań, ponieważ kredyt zaciągnięty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych obejmie wyłącznie lokale mieszkalne z rynku pierwotnego. Odpadną więc całkowicie nieruchomości z rynku wtórnego oraz segment domów jednorodzinnych.

Kolejna istotna różnica dotyczy wielkości dopłat. Rodzina na Swoim oferowała dopłaty rzędu 50% odsetek każdej raty kredytu hipotecznego przez pierwsze 8 lat spłaty. Tymczasem kredyt z dopłatą państwa dla młodych małżeństw 2013 (Mieszkanie dla Młodych) oferuje dopłatę jednorazową, którą można traktować jako substytut wkładu własnego. Kwota dopłaty wyniesie od 10% do 20% wartości zaciąganego kredytu. Na wsparcie mogą liczyć osoby, które nie ukończyły 35 roku życia. Dofinansowanie wielkości 15% kwoty kredytu otrzymają małżeństwa posiadające jedno lub dwójkę dzieci, a kolejne 5% zostanie doliczone jeśli w ciągu 5 pierwszych lat spłaty sprowadzą na świat kolejnego potomka (drugie lub trzecie dziecko).

Część kryteriów obowiązujących w programie Rodzina na Swoim zostanie przeniesiona do nowego projektu Mieszkanie dla Młodych, w tym limit powierzchniowy lokalu mieszkalnego na poziomie 75 m kw., gdzie dopłatą może być objęte maksymalnie 50 m kw. Tu jednak zmieniono nieco zapis na korzyść singli, którzy będą mogli kupić mieszkanie z dopłatami o powierzchni do 75 m kw. Do tej pory byli ograniczeni powierzchnią maksymalną do 50 m kw. Prawdopodobnie bez zmian pozostaną także limity cenowe i sposób ich wyliczania.

Kredyt dla młodych małżeństw w 2013 ma być łatwiej osiągalny niż w roku poprzednim. Rząd podkreśla, że celem programu Mieszkania dla Młodych i zeszłorocznych zmian w ulgach podatkowych jest zwiększenie dzietności w Polsce. Ponadto prace nad sformułowaniem kryteriów i zasad korzystania z programu będą trwały co najmniej do drugiej połowy 2013 r. Dopiero wtedy będzie można ustalić ostateczną datę wejścia programu w życie. Dlatego też osoby planujące złożenie wniosków o dopłatę w ramach programu Mieszkanie dla Młodych powinny poczekać z wnioskiem o kredyt hipoteczny na koniec 2013 roku, a nawet na początek 2014 r.*

---
*źródło: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Mieszkanie-dla-mlodych-dopiero-w-2014-roku-2713311.html
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Kredytowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-02-14 09:50:39
Tagi do artykułu: rodzina na swoim | mieszkania | Mieszkanie dla Młodych | dopłaty | kredyty hipoteczne
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
rodzina

Limity cenowe Rodzina na Swoim – III kwartał 2012 r.

Niespełna pół roku pozostało do zakończenia programu rządowego „Rodzina na swoim”. Dopłaty realizowane są na podstawie ustawy z dnia 8 września 2006 roku o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Wnioski o przyznanie kredytu preferencyjnego przyjmowane będą do końca 2012 roku. Jakie limity cenowe obowiązują w III kwartale 2012 r.?
rodzina

Koniec Rodziny na swoim?

Zgodnie z zapowiedziami Rząd przygotowuje zmiany w programie Rodzina na swoim. Nowe warunki nie do końca pokrywają się z zapowiedziami z końca 2010 roku. Single i młode małżeństwa nie otrzymają pomocy od państwa.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Czy warto czekać na MdM?

osiedle
Na realizację założeń programu dopłat Mieszkanie dla Młodych rząd planuje przeznaczyć ponad 3,5 mld złotych. W ciągu pięciu lat z pomocy ma skorzystać nawet 115 tysięcy rodzin i singli. Takie działanie zdaniem koalicji pobudzi do życia branżę budowlaną.

Czy Mieszkanie dla Młodych zastąpi Rodzinę na Swoim?

rodzina
Mieszkanie dla Młodych (MDM) to projekt kolejnego programu po Rodzinie na Swoim, który ma za zadanie wspomóc zakup mieszkań przez młode małżeństwa oraz singli. Wsparcie polegałoby na dofinansowaniu przez rząd 10-15% kosztu zakupu lokalu mieszkalnego o powierzchni nie przekraczającej 75 m kw.

Mieszkanie dla Młodych

rodzina
Wkrótce zakończy się program Rodzina na Swoim, dzięki któremu mnóstwo młodych małżeństw mogło pozwolić sobie na kupno pierwszego mieszkania. Wszystko wskazuje na to, że wysokie ceny nieruchomości i wycofanie programu kredytów preferencyjnych znacznie spowolnią rynek nieruchomości.

Mieszkanie dla młodych – sukces, czy porażka?

paragraf
W połowie maja br. Rząd – Rada Ministrów przyjęła projekt Ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych (dalej Ustawa), wprowadzającą tzw. program Mieszkanie dla młodych.