X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Drewniane tarasy

taras
Dom z tarasem i ogrodem to marzenie wielu. Możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu w letnie popołudnie, bez konieczności wyjazdu poza miasto jest nieoceniona.

Taras drewniany stanowi łącznik między salonem a ogrodem. Jednak coraz częściej wyjście na taras możliwe jest także z innych pomieszczeń, jak np. z sypialni. Niezależnie od tego, czy projekt przewiduje zadaszenie tarasu czy nie, materiały do jego budowy powinny spełniać szereg warunków tak, by można było z niego korzystać przez wiele lat.


Deska tarasowa
Stojąc przed wyborem zakupu deski tarasowej, warto mieć na uwadze fakt, że podłoga powinna nie tylko dobrze wyglądać, ale także być trwała i odporna na działanie różnych warunków atmosferycznych. Jakie więc wybrać deski?

tarasDrewno egzotyczne
Deski z egzotycznych gatunków drewna, takich jak tatajuba, bangkirai, massaranduby czy ipe są bardzo wytrzymałym materiałem, jednak znacznie droższym od drewna krajowego. Drzewa rosnące w krajach tropikalnych są „przyzwyczajone” do ekstremalnych opadów deszczu oraz wysokich temperatur. Dodatkowo tego rodzaju drewno zawiera związki grzybobójcze i bakteriobójcze oraz naturalne impregnujące substancje oleiste, dzięki którym materiał prawie w ogóle nie wymaga konserwacji.

Deski drewniane
Tarasy drewniane wykonane z tego rodzaju desek posiadają w sobie wiele uroku. Niestety są nieco kłopotliwe w utrzymaniu, ponieważ wymagają stałej pielęgnacji i usuwania zanieczyszczeń takich jak piasek, liście i błoto. Decydując się na ten rodzaj desek, warto wybrać twarde drewno, jak buk czy dąb. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę na sposób ryflowania, czyli żłobienia w desce rowków odprowadzających wodę. Dobrze jest wiedzieć, że deski ryflowane dwustronnie lepiej odprowadzają wilgoć. Jeżeli drewniany taras ma służyć przez lata, należy pamiętać o jego regularnym konserwowaniu i impregnowaniu.

tarasDeski kompozytowe
Od desek drewnianych znacznie trwalsze są deski kompozytowe, które wykonane są z mączki drzewnej i tworzyw sztucznych. Wyglądem przypominają naturalne drewno, jednak są znacznie bardziej odporne na warunki atmosferyczne, nie blakną pod wpływem słońca i nie nasiąkają wodą. Nie wymagają także impregnowania oraz są odporne na pleśń, grzyby i szkodniki. Warto kupować deski o ryflowanej powierzchni, ponieważ nie tylko woda jest lepiej odprowadzana, ale ich powierzchnia jest mniej śliska.

Jak zbudować taras drewniany?
Wszelkie prace należy rozpocząć od wykonania projektu, czyli zaplanowania kształtu oraz wymiarów przyszłego tarasu. Można to zrobić samemu lub zdać się na firmę budującą tarasy.

Warto wiedzieć, że samodzielne postawienie tarasu jest skomplikowane, wymaga wiele czasu i uwagi.

deski tarasowePrzed rozpoczęciem układania desek, należy odpowiednio przygotować podłoże. Musi być ono stabilne, twarde i wyrównane. Jeśli taras układany jest z drewna egzotycznego, podłoże powinno być przesiąkające. Jeśli taras układany jest na betonowej wylewce, należy zadbać o minimum dwuprocentowy spadek, który umożliwi odpływ wody.

Taras układany bezpośrednio na ziemi powinien mieć wcześniej przygotowany podkład z mieszaniny piasku i żwiru usypanego na włókninie, która ochroni przed wzrostem chwastów.

Układając legary, czyli drewniane deski, na których kładziona jest podłoga warto pamiętać, że przy montażu na podłożu nieprzesiąkającym trzeba zapewnić odpływ wody spomiędzy nich. Pod legary należy zatem podłożyć gumowe podkładki. Jeśli spodnia konstrukcja ma opierać się na betonowych klockach lub podkładkach, powinny one zostać rozstawione w odstępach odpowiadających rozstawieniu legarów.

tarasPodczas budowania tarasu należy stosować legary najlepiej wykonane z tego samego drewna co deski. Nie warto inwestować w tanie legary sosnowe, ponieważ ten gatunek ma niską gęstość, a to może prowadzić do wyrwania wkrętów z konstrukcji z powodu naprężeń, powstających pod wpływem wilgoci, gdy drewno zmienia swoją objętość.

Gdy konstrukcja podtrzymująca jest gotowa, można kłaść deski. Odstęp pomiędzy nimi powinien wynosić 5-10 mm. Warto o tym pamiętać, ponieważ drewno w deszczowe dni ulega naturalnemu rozszerzeniu, a w słoneczne wysychaniu. Jeśli odległości nie zostaną zachowane, gdy drewno zwiększy swoją objętość, podłoga może się wybrzuszyć.

Deski można mocować przy użyciu stalowych śrub, najlepiej wykonanych ze stali nierdzewnej, ponieważ zwykła stal może korodować i zostawiać nieestetyczne plamy na powierzchni tarasu. Miejsce montażu śrub nie powinno być dalej niż 70 mm od brzegu deski, aby uniknąć wyginania się końców.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Tarasy
2016-03-31 10:59:50
Tagi do artykułu: deski tarasowe | tarasy | kompozyt | drewno egzotyczne
 
Powiązane galerie:
Galeria Tarasy Tarasy      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
taras

Balkon, loggia, taras - jak urządzić?

Właściciele balkonów, loggii i tarasów to prawdziwi szczęściarze. Wielu z nich jednak nie zdaje sobie sprawy ze skarbu, jaki posiadają. Nic dziwnego, jeśli ten kawałek przestrzeni do rekreacji nie jest odpowiednio zaaranżowany. Jak urządzić loggię, balkon lub taras?
Taras ułożony z płyt Libet decco i z desek

Domy z tarasem

Nowoczesne projekty domów z tarasem pokazują jak efektywnie korzystać z elementów architektury przydomowej i cieszyć się z uroków okolicznego krajobrazu oraz poprawy funkcjonalności całego budynku.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Tarasy z najdalszych zakątków świata

Deski tarasowe iDECK z Modrzewia Syberyjskiego w rustykalnej aranżacji tarasu.
Egzotyczne drewno pozwala stworzyć tarasy i altany, które dzięki unikalnej kolorystyce wykreują wyjątkowe przydomowe przestrzenie, przywołujące wspomnienia dalekich, egzotycznych podróży. Firma DLH Poland w swojej ofercie posiada szeroką paletę desek tarasowych iDECK pochodzących z Azji, Afryki i Ameryki Południowej, które prócz niezwykłej kolorystyki gwarantują wyjątkowe parametry użytkowe.

Drewniane kompozyty

deski
Współczesne trendy w architekturze krajobrazu to przede wszystkim roślinność o nieukształtowanej przez człowieka formie, przestrzeń i naturalne materiały. Głównym elementem ogrodowej architektury jest taras – miejsce przyjacielskich spotkań i odpoczynku. Wykorzystywany jest od wiosny do jesieni, dzięki czemu pełni funkcję otwartego salonu. Warto zadbać o trwały materiał na taras, który będzie służyć przez wiele sezonów.

Montaż tarasu z desek kompozytowych

taras
Montaż tarasu wydaje się łatwy. W rzeczywistości jednak wymaga wiele uwagi, cierpliwości i precyzji. Niewielki błąd może znacząco wpłynąć na jego estetykę i funkcjonalność, a nawet spowodować trwałe uszkodzenie produktu.

Balkony drewniane

balkon
Balkon jako element architektoniczny, związany ściśle z konstrukcją budynku, należy uwzględnić w projekcie. Jego koncepcja powinna zostać rozpatrzona pod względem konstrukcyjnym i estetycznym. Rozmiar oraz metoda wykończenia elementu kreują wygląd i kompozycję elewacji.