X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Akcesoria drzwiowe - szczegóły dopełniające całości

Każdy wie jak ważny jest wybór odpowiednich drzwi. Odpowiednich to znaczy takich, które będą funkcjonalne, ładne i pasujące do wnętrza. Musimy jednak pamiętać, że same drzwi to za mało. Równie ważne (jak nie najważniejsze) są akcesoria i okucia do drzwi. Bo nawet najlepsze drzwi, ale z kiepskimi zawiasami czy zamkami, mogą nam przysporzyć wiele problemów.


okucia drzwiPodczas zakupu drzwi, zazwyczaj mamy możliwość wyboru poszczególnych elementów. Pierwszą rzeczą na jakiej się skupiamy jest wybór klamki. Klamka do drzwi powinna być nie tylko ładna, ale także trwała. Możemy wybrać klamkę standardową lub nietypową – np. gałkę. Dostępne są one w wielu wzorach, kolorach i z wielu różnych materiałów. Mamy do wyboru klamki mosiężne, niklowane, aluminiowe anodowane albo z PCV. Sam montaż klamki nie powinien nam przysporzyć za dużego kłopotu. Zresztą wybierając ją w sklepie do kompletu z drzwi, na pewno znajdzie się jakiś pracownik, który nam pomoże.Bardzo ważny elementem, który wymaga od nas chwili zastanowienia jest zamek do drzwi. Wiadomo, że tu ważne jest czy chodzi o drzwi wewnętrzne czy zewnętrzne. Najbardziej uniwersalne są zamki wpuszczane. Jak sama nazwa wskazuje są montowane wewnątrz drzwi. Zamki wpuszczane wyposażone są w zasuwy uruchamiane kluczem (najczęściej w przypadku drzwi zewnętrznych) lub zatrzaski uruchamiane przez półobrót klamki (drzwi wewnętrzne). Przy wyborze zamka zewnętrznego warto pomyśleć nad zamkiem wielopunktowym. Jego największą zaletą jest możliwość zamknięcia w jednej chwili drzwi w kilku punktach, przy użyciu tylko jednego klucza. Zamki drzwiowe wielopunktowe nazywane są także skrzynkowymi.
Wybierając odpowiedni zamek, nie sposób pominąć kwestie wyboru odpowiedniej wkładki. Najczęściej używanymi wkładkami są wkładki cylindryczne. Mogą one być:
- zamykane z obu stron na klucz – zapewniają największe bezpieczeństwo;
- zamykana z jednej strony kluczem, a z drugiej pokrętłem – należy unikać takiego rozwiązania w przypadku drzwi oszklonych;
- zamykana tylko z jednej strony kluczem – nadaje się do pomieszczeń, które zamyka się tylko od strony zewnętrznej, np. piwnica.
Wracając do zamków wpuszczanych, musimy wiedzieć, że niektóre drzwi nie nadają się do ich montażu (są np. zbyt cienkie), wtedy należy założyć zamek wierzchni.

Dla bardziej zapominalskich użytkowników przewidziano samozamykacz do drzwi. Odpowiednio dobrany i zamontowany pozwoli nam spokojnie spędzić dzień poza domem, bez zastanawiania się czy zamknęliśmy drzwi.

Równie ważną kwestią jest dobór odpowiednich zawiasów. Standardowe drzwi umieszcza się na dwóch zawiasach (czasem montuje się trzeci pośrodku). Przy wyborze należy zwrócić uwagę, aby można było regulować zawieszenie skrzydła względem ościeżnicy. Zawiasy drzwiowe czasem osłania się specjalną listwą maskującą. W przypadku drzwi zewnętrznych lepiej gdy są to zawiasy chowane wewnątrz ościeżnicy. Zawiasy do drzwi szklanych różnią od takich standardowych zarówno wyglądem jak i sposobem montażu. W ich przypadku rozróżnia się zawias górny i dolny.

WizjerSzczególikiem dopełniającym całości jest wybór odpowiedniego wizjera. Wizjery do drzwi wbrew pozorom różnią się między sobą. Różnice są zauważalne w doborze materiału z jakiego są wykonane, układu optycznego czy korpusu. Ludziom lubiącym niebanalne rzeczy, do gustu powinny przypaść wizjery wykonane przez młodych artystów przypominające oko czy małego stworka.

Jak widać wybór odpowiednich akcesoriów czy okuć drzwiowych, nie jest wcale taki prosty. Ale godzina poświęcona temu tematowi, na pewno pozwoli nam się cieszyć przez długie lata nie tylko ładnymi, ale także funkcjonalnymi drzwiami.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzwi
2016-05-31 19:59:07
Tagi do artykułu: klamki | drzwi | zamek | wkładki | samozamykacz | zawiasy | wizjer
 
Powiązane galerie:
Galeria Drzwi Drzwi      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
DrzwiAV3

Zamek dla zapominalskich, czyli drzwi ryglujące się automatycznie

Zamykanie drzwi bez klucza – to możliwe. I nie chodzi tu o zwykłe zatrzaśnięcie drzwi, ale ich bezpieczne zaryglowanie, a więc zabezpieczenie przed włamaniem. Takie możliwości daje zamek Winkhaus autoLock.
drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne

Bierzemy się właśnie za remont naszego domu, mieszkania... Mamy już wszystko obmyślone: kolory ścian, jaka będzie podłoga, wiemy już które meble zakupimy. Pozostaje jeszcze jeden ważny element, który nie tylko będzie oddzielał różne pomieszczenia od siebie, ale także doda „kropkę nad i” naszemu wnętrzu, podkreśli jego styl i unikalny charakter. Nie ma się co spieszyć przy wyborze, gdyż całość musi ze sobą idealnie współgrać. Jednak wygląd to nie jedyna cecha która powinniśmy się kierować przy wyborze...
montaż ościeżnicy

Montaż ościeżnicy

Decydując się na wymianę drzwi wewnętrznych, zazwyczaj wybieramy także nowe, dobrane do skrzydeł drzwiowych ościeżnice. Bogata oferta dostępnych na rynku ościeżnic pozwala nie tylko na wybór wymarzonego koloru, ale także odpowiedniego rodzaju – stałego lub regulowanego. Co istotne montaż ościeżnicy nie jest trudny i możemy go przeprowadzić samodzielnie!
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Dobieramy dodatki do drzwi wejściowych

Drzwi zewnętrzne
Drzwi to bardzo ważny element każdego domu. Odpowiednio dobrane - podkreślają styl budynku i zapraszają do wnętrza. W ich przypadku duże znaczenie mają także właściwie skomponowane dodatki – progi, zawiasy, kołatki czy klamki. Całość powinna bowiem razem tworzyć harmonijną i funkcjonalną kompozycję.

Drzwi stalowe ECO WIŚNIOWSKI

Drzwi zewnętrzne
Przy dopasowywaniu drzwi do pomieszczeń gospodarczych czy garażu problemem był dotychczas okrojony wybór kolorystyczny: biały, szary lub srebrny. Teraz za sprawą nowej serii drzwi stalowych płaszczowych ECO firmy Wiśniowski, dostępnych w niemal nieograniczonej palecie barw, możemy swobodnie aranżować estetykę garaży i pomieszczeń gospodarczych.

Bezawaryjne okucia okienne

okucia okienne
Okucia z serii Schüco VarioTec zapewniają łatwą oraz bezpieczną obsługę okien z PCV. Sprawdzone w milionach testów, dają maksymalną pewność bezawaryjnego działania i nie zaburzają efektu estetycznego...

Nietypowe wkładki patentowe

zamek
Zamek z wkładką patentową to najbardziej popularny sposób zabezpieczenia drzwi wejściowych. Sprawdzony przez lata, niedrogi, choć nie zawsze tak wygodny, jak byśmy sobie życzyli. Dlaczego więc nie sięgnąć po bardzo praktyczne wkładki niestandardowe: z gałką od wewnątrz lub niezależnie otwierane z obu stron? Takie wygodne wkładki patentowe proponuje firma Winkhaus.