Wybieramy drewnianą podłogę

Zakup wysokiej jakości drewnianej podłogi to inwestycja na lata. Przed podjęciem decyzji warto się dobrze zastanowić, ponieważ podłoga jest podstawą wystroju każdego wnętrza.

podłoga drewniana

fot. podłoga drewniana

O czym trzeba pamiętać podczas wyboru drewnianej podłogi? Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić jaki gatunek najlepiej spełni nasze oczekiwania, a także który rodzaj wykończenia będzie najbardziej odpowiedni. Należy przy tym pamiętać, że na ogrzewaniu podłogowym nie zaleca się montażu drewna litego.

Gatunek drewna ma znaczenie
Gatunki drewna różnią się od siebie m.in. kolorami. Barwa podłogi ma duże znaczenie, ale nie mniej ważnym aspektem jest jej twardość. Czynnik ten należy brać pod uwagę zwłaszcza, gdy podłoga drewniana ma być montowana w często eksploatowanym wnętrzu, takim jak salon. Natężenie ruchu sprawia, że najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku będzie twarde drewno, takie jak dąb. W mniej uczęszczanych pomieszczeniach można zamontować bardziej miękkie gatunki, ale trzeba pamiętać, że taka podłoga będzie znacznie bardziej narażona na uszkodzenia i zarysowania. Twardość nie jest jedynym ważnym wyznacznikiem. Jeśli chcemy zamontować drewno w łazience lub innym pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności, musimy zwrócić uwagę na współczynnik skurczu materiału. Im mniejsza jego wartość, tym lepiej, bo oznacza to, że drewno jest bardziej stabilne.

Na ogrzewaniu podłogowym – materiał warstwowy
W pomieszczeniu, w którym będzie działało ogrzewanie podłogowe nie zaleca się montażu podłogi wykonanej z litego drewna. Wysoki opór cieplny tego materiału sprawi, że ogrzewanie będzie nieefektywne, a przy tym bardzo drogie. Na podłogówce najlepiej sprawdzą się deski warstwowe, które nie hamują w znaczący sposób przepływu ciepła. Obecnie na rynku dostępne są elementy wykonane w materiale warstwowym (poza deskami podłogowymi także kasetony i klepki) różniące się m.in. grubością.
O co warto pytać sprzedawcę i na co zwrócić uwagę? Przed zakupem podłogi warto sprawdzić jaka jest wartość jej oporności przewodzenia ciepła. Niemiecka norma DIN 4725 stanowi, że na wodnym ogrzewaniu podłogowym mogą być stosowane materiały, w przypadku których współczynnik ten nie przekracza 0,15 m2 K/W – radzi Sebastian Kos, ekspert firmy Chapel Parket Polska oferującej stylizowane dębowe podłogi. Na wartość oporu cieplnego wpływa m.in. grubość deski. Nie należy jednak sądzić, że wybór grubszego materiału zawsze będzie błędem. Opinię tę podziela Sebastian Kos, który za przykład podaje jedną z kolekcji posadzek z oferty firmy Chapel Parket Polska.
Zarówno dębowe heblowane podłogi z serii Chapel In Between, jak i szlifowane deski Avance Floors o grubości 20 mm spełniają wymagania normy DIN 4725. Elementy te sprawdzają się na ogrzewaniu równie dobrze, co deski 15 mm. Wybierając je nie trzeba obawiać się dużych strat ciepła – mówi S. Kos.
Sam wybór odpowiedniej podłogi na ogrzewanie to nie wszystko. Niezwykle ważny jest sposób jej montażu i poprzedzający go, konieczny do przeprowadzenia, proces wygrzewania podkładu. Miłośnicy naturalnych, ciepłych posadzek powinni więc wcześniej zainteresować się tematem i zdobyć wszystkie niezbędne informacje. Gdzie ich szukać? Najlepiej u producenta bądź autoryzowanego sprzedawcy.

Istotny sposób wykończenia
Lakierowane, woskowane czy olejowane? Na to pytanie każdy inwestor musi odpowiedzieć samodzielnie. Lakier tworzy na drewnie nieprzepuszczalną powłokę zabezpieczającą przed ścieraniem i działaniem wody. Pielęgnacja takich podłóg wiąże się jednak z cyklinowaniem i ponownym lakierowaniem całej posadzki. Wosk także chroni drewno przed wilgocią, ale metody tej nie warto stosować w często używanych pomieszczeniach, ponieważ naturalny wosk z czasem może się wytrzeć. Natomiast olej, głęboko wnika w strukturę drewna i je zabezpiecza, a poza tym eksponuje naturalny kolor materiału. Zarysowanie i drobne uszkodzenia można naprawić przy użyciu zwykłej szmatki nasączonej olejem.

Bez względu na rodzaj wykończenia, o każdą drewnianą podłogę trzeba odpowiednio zadbać. Każda podłoga, nawet olejowana, wykonana z twardego dębowego drewna, musi być konserwowana. W naszej firmie stosujemy olej woskowy wzbogacany o związki krzemu. Zabezpiecza on drewno tak dobrze, że wystarczy je konserwować tylko raz w roku. Nie zmienia to jednak faktu, że wszystkie drewniane posadzki wymagają pielęgnacji – podkreśla Sebastian Kos.

O tym czy podjęliśmy właściwą decyzję i wybraliśmy odpowiednią podłogę przekonamy się dopiero po kilku latach jej użytkowania. Wtedy będzie można porównać nasze wyobrażenia ze stanem faktycznym. Im więcej uwagi poświęcimy w tej kwestii, tym większa szansa, że będziemy usatysfakcjonowani wyborem. REKLAMAPK

Przeczytaj: Ptasie opowieści
Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)