Jak wybrać projekt domku letniskowego oraz na co zwrócić uwagę, decydując się na taką inwestycję?

Coraz więcej mieszkańców miast, chcąc zyskać możliwość bardziej regularnego wypoczynku na łonie natury i ucieczki od wielkomiejskiego zgiełku, decyduje się na zakup otoczonej lasem lub łąką działki pod mały dom wypoczynkowy. Koszt budowy domku letniskowego bywa całkiem spory, warto więc dobrze przemyśleć tę inwestycję.

 Dom letniskowy w górach

fot. Dom letniskowy w górach

Sezonowy, a może jednak całoroczny? Wybieramy projekt domku letniskowego

To, jaki projekt domku letniskowego będzie najlepszy, zależy między innymi od tego, ile czasu planujemy w nim spędzać. Często bywa tak, że choć mówimy o domku letniskowym, w rzeczywistości mamy zamiar spędzać w nim urlop także poza sezonem, wiosną, jesienią lub nawet zimą. Warto wziąć to pod uwagę już na etapie tworzenia projektu, a także przemyśleć, jakie ogrzewanie domku letniskowego będzie dla nas najkorzystniejsze, aby w przyszłości uniknąć dodatkowych kosztów z tym związanych oraz móc w pełni wykorzystać nową inwestycję.

Konstrukcja drewniana doskonale sprawdzi się w przypadku krótkich, weekendowych wizyt. W razie potrzeby można ją dość łatwo ogrzać, ale niestety równie szybko się wychładza. W zimniejsze, jesienne dni dla własnej wygody warto ogrzewać więc domek drewniany cały czas.

Jeśli jednak chcemy spędzać na działce także chłodniejsze miesiące, lepszym wyborem może okazać się budynek murowany. Jego ogrzanie wymaga więcej czasu, ale i ciepło wewnątrz dłużej się utrzymuje. W takim przypadku budowa domku letniskowego krok po kroku przebiegać będzie podobnie jak w przypadku domów całorocznych. Główną różnicą może być rozmiar całej inwestycji i sposób jej wykończenia.

Dom rekreacyjny nie musi być duży. Najbardziej podstawowy, dość często spotykany projekt domku letniskowego uwzględnia otwartą przestrzeń wspólną na parterze przeznaczoną do spędzania czasu w ciągu dnia oraz strefę sypialną na poddaszu.

Postaw na taras w projekcie domku letniskowego!

Domek wypoczynkowy powinien rzecz jasna posiadać także taras, ponieważ to właśnie tam zwykle spędza się długie letnie wieczory. Wybierając odpowiedni projekt domku letniskowego, warto zwrócić uwagę na wielkość tarasu, a także sposób jego połączenia z domem. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest taras przylegający do jednej z elewacji budynku – frontowej, bocznej lub tylnej. Stopień jego nasłonecznienia zależy przede wszystkim od usytuowania względem stron świata. W niektórych przypadkach warto przemyśleć budowę tarasu przylegającego do dwóch ścian budynku, co daje nieco większe możliwości dostosowania się do aktualnych warunków temperaturowych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokalizacji domku letniskowego?

Dużą popularnością cieszą się miejsca kojarzone z letnim wypoczynkiem, takie jak Mazury, Kaszuby, pas nadmorski i obszary górskie. Niemały jest także popyt na działki zlokalizowane w pobliżu największych miast. Szukając wymarzonej lokalizacji, warto wziąć pod uwagę, ile czasu będziemy potrzebować na dotarcie do niej z miejsca zamieszkania, szczególnie w obfitującym w korki sezonie wakacyjnym oraz urlopowym. Często jest to czynnik decydujący o tym, jak często będziemy odwiedzać naszą ostoję. Dogodny dojazd i możliwość spędzania w domku letniskowym każdej wolnej chwili może całkowicie zrekompensować brak niesamowitego krajobrazu za oknem.

 Drewniany domek letniskowy - zima

fot. Drewniany domek letniskowy – zima

Jak ogrzać domek letniskowy?

Wybierając ogrzewanie domku letniskowego, należy mieć na uwadze, że zapewne będziemy go użytkować okresowo, a krótkie wizyty wypoczynkowe mogą przeplatać się z długimi okresami nieobecności. Jeśli nie planujemy gruntownej przebudowy i zamiany domku na całoroczny, nie warto inwestować w pełną, wodną instalację grzewczą. Wymaga ona zamontowania rur, grzejników oraz znalezienia miejsca na kocioł i zasobnik z paliwem. Na dodatek w okresie zimowym dom i elementy instalacji wewnątrz muszą być odpowiednio zabezpieczone przed mrozem.

Najlepsze rozwiązanie dla sporadycznie użytkowanego domku to ogrzewanie, które nie wymaga dużych nakładów finansowych i stałej obsługi, wykorzystywane tylko wtedy, gdy temperatura spada poniżej komfortowego poziomu.

Kominek w domku letniskowym – tanie ogrzewanie i wyjątkowy nastrój

Dobrym, sprawdzonym pomysłem na dogrzanie domku letniskowego jest montaż kominka lub pieca. Na każdej działce z pewnością znajdzie się miejsce na składzik drewna. Ogień wesoło trzaskający w kominku skutecznie ogrzeje niewielki budynek, szczególnie jeśli wyposażymy go w system rozprowadzający ciepłe powietrze, a dodatkowo stworzy niezwykłą atmosferę i uprzyjemni wypoczynek w chłodniejsze dni.

Piecyk typu koza, oprócz spełniania funkcji grzewczej, może służyć jako kuchenka. Główna wada takiego ogrzewania to konieczność ciągłego nadzoru. Kiedy nie ma nas w domu lub idziemy spać, powietrze prędko wychładza się, a nad ranem, gdy temperatura jest najniższa, trzęsiemy się z zimna pod kołdrą.

 Kominek w domku letniskowym

fot. Kominek w domku letniskowym

Praktyczne ogrzewanie domku letniskowego – grzejniki elektryczne

Dobrej jakości, wydajne i energooszczędne grzejniki elektryczne to naprawdę dobry pomysł na ogrzewanie domku letniskowego. Wystarczy zamontować je w wybranym miejscu na ścianie i podłączyć urządzenie do prądu. Wiele osób decyduje się obecnie na zakup wygodnego w użyciu grzejnika z termostatem, który sam włącza się i wyłącza, utrzymując w pomieszczeniu wybraną przez nas temperaturę i płynnie reagując na zwiany wynikające z poziomu nasłonecznienia czy spadku temperatury na zewnątrz budynku. Bardziej zaawansowane modele można też programować w systemie dobowym.

Nowoczesne urządzenia są w stanie dość szybko nagrzać pomieszczenia, więc krótko po przyjeździe na działkę w domku panuje przyjemne ciepło. Kiedy wyjeżdżamy, po prostu wyłączamy grzejniki lub przestawiamy je na oszczędny tryb.

Jak ogrzać domek letniskowy - grzejnik z termostatem

fot. Jak ogrzać domek letniskowy – grzejnik z termostatem

Domek letniskowy – cena działki i niezbędne formalności

Nabywając gotowy dom, omijamy wiele formalności związanych z wyborem projektu czy samą budową. Jeśli jednak decydujemy się na zakup działki, przede wszystkim należy sprawdzić, czy na terenie, na którym planujemy budowę domu, istnieje możliwość doprowadzenia wody oraz prądu. Instalacja mediów w niektórych miejscach może okazać się zupełnie nieopłacalna.

Sam koszt działki jest zależny od jej położenia i wielkości. Obserwując portale ogłoszeniowe, specjalizujące się w sprzedaży działek można stwierdzić, że ceny kształtują się na poziomie kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy.

Po dokonaniu zakupu należy zdobyć pozwolenie na budowę oraz inne standardowe dokumenty i projekty.  Ze względu na to, że budynek ma z założenia służyć innym celom niż dom całoroczny, koszty całego przedsięwzięcia będą odpowiednio niższe.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)