X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Domek letniskowy

dom
Chyba każdy marzy, by posiadać własny domek letniskowy nad jeziorem lub na skraju lasu. Takie miejsce otoczone przyrodą, pozwoli chociaż na parę dni oderwać się od miejskiego gwaru. Dla wielu osób domki lotniskowe to doskonała okazja, by zrelaksować się na łonie natury, nie tylko w okresie wiosenno-letnim.


Jaki domek letniskowy?
To, jaki domek letniskowy będzie najlepszy, zależy m. in. od tego, ile czasu będziemy w nim spędzać. Dom drewniany letniskowy doskonale sprawdzi się w przypadku krótkich, weekendowych wizyt. Zaletą drewnianego domku jest fakt, że w razie potrzeby można go szybko ogrzać, ale niestety równie szybko taki domek się wychładza. W zimniejsze, jesienne dni dla własnej wygody warto go ogrzewać cały czas.

Jeśli jednak w domku letniskowym chcemy spędzać więcej czasu, wtedy lepszym wyborem będzie domek letniskowy całoroczny - murowany. Do jego ogrzania potrzeba więcej energii, by osiągnąć odpowiednią temperaturę potrzeba więcej czasu, jednak ciepło wewnątrz dłużej się utrzymuje. Dom letniskowy powinien posiadać także taras, ponieważ to właśnie tam zwykle spędza się dni i wieczory. Wybierając odpowiedni projekt, warto zwrócić uwagę na wielkość tarasu i jego połączenie z domem. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest taras przylegający do jednej z elewacji budynku - frontowej, bocznej lub tylnej. To, czy będzie zacieniony czy słoneczny, zależy od usytuowania względem stron świata. Dlatego spore możliwości daje taras przylegający z dwóch stron domku.

Dom letniskowy murowany lub drewniany nie musi być duży. Potrzebną powierzchnię znajdziemy w domkach parterowych z poddaszem użytkowym do zagospodarowania. Cały parter przeznaczony jest tam na wspólne spędzanie czasu w ciągu dnia, natomiast strefa nocna znajduje się na poddaszu.

Domek letniskowy – gdzie?
domDecydując się na zakup domku letniskowego warto zastanowić się nad jego lokalizacją. Dużą popularnością cieszą się atrakcyjne miejsca takie jak Mazury, Kaszuby, pas nadmorski i obszary górskie. Niemały jest także popyt na działki zlokalizowane w pobliżu największych miast. W takim przypadku piękne widoki za oknem są drugorzędną sprawą, a główną zaletą będzie czasu dojazdu do działki.

Domek letniskowy – projekt i koszt
Kupując już gotowy dom omijamy wiele formalności związanych z zakupem działki, projektu czy samą budową. Jeśli jednak decydujemy się na zakup działki, przede wszystkim należy sprawdzić, czy na terenie, na którym planujemy budowę domu jest możliwość doprowadzenia wody i prądu. Może zdarzyć się tak, że koszty doprowadzenia mediów mogą być bardzo duże.

Sam koszt działki jest zależny od jej położenia i wielkości. Obserwując portale internetowe, specjalizujące się sprzedażą działek można stwierdzić, że ceny kształtują się na poziomie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy.

Po dokonaniu zakupu należy zdobyć pozwolenie na budowę przez właściwy organ – starostę lub prezydenta miasta. Równie istotny jest wybór odpowiedniego projektu domu rekreacyjnego. Ze względu na to, że taki budynek z założenia ma służyć innym celom niż dom całoroczny, koszty budowy będą odpowiednio niższe.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowa Domu
2016-01-15 23:56:57
Tagi do artykułu: projekty | domki letniskowe | budowa domu | pozwolenie na budowę
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Pozwolenie na budowę krok po kroku

budowa domu
Każdy, kto planuje budowę domu, musi uzyskać pozwolenie na budowę. Jest to decyzja administracyjna, na podstawie której można legalnie rozpocząć prace budowlane.

Dom dla czteroosobowej rodziny

budowa domu
Jedną z podstawowych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę decydując się na budowę domu, jest jego funkcjonalność. W końcu musi on być wygodny, ergonomiczny i idealnie dostosowany do wymagań wszystkich członków rodziny. Dominik Kosmała, ekspert firmy Wolf System Sp. z o.o., zdradza, jakie warunki powinien spełniać dom, by mogła zamieszkać w nim czteroosobowa rodzina.

Projekty domów typu bungalow

Domek letniskowy
Projekty domów typu bungalow były charakterystyczne dla stylu architektury kolonialnej. W Europie rozpowszechniły się dopiero na początku XX wieku jako rodzaj domku wypoczynkowego lub letniskowego. O ich popularności w Polsce słyszy się dopiero od kilku lat. W związku z tym pojawia się pytanie: czy warto budować dom „po amerykańsku”?

Domki holenderskie

dom modułowy
Nieruchomości wakacyjne cieszą się rosnącą popularnością, także w Polsce. Całoroczne domki letniskowe są doskonałą bazą wypadową nie tylko w sezonie urlopów letnich. Można w nich spędzać weekendy ze znajomymi, święta i romantyczne wczasy we dwoje, korzystając z lokalnych atrakcji i uroku otaczającej przyrody.