X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Domek letniskowy

dom
Chyba każdy marzy, by posiadać własny domek letniskowy nad jeziorem lub na skraju lasu. Takie miejsce otoczone przyrodą, pozwoli chociaż na parę dni oderwać się od miejskiego gwaru. Dla wielu osób domki lotniskowe to doskonała okazja, by zrelaksować się na łonie natury, nie tylko w okresie wiosenno-letnim.


Jaki domek letniskowy?
To, jaki domek letniskowy będzie najlepszy, zależy m. in. od tego, ile czasu będziemy w nim spędzać. Dom drewniany letniskowy doskonale sprawdzi się w przypadku krótkich, weekendowych wizyt. Zaletą drewnianego domku jest fakt, że w razie potrzeby można go szybko ogrzać, ale niestety równie szybko taki domek się wychładza. W zimniejsze, jesienne dni dla własnej wygody warto go ogrzewać cały czas.

Jeśli jednak w domku letniskowym chcemy spędzać więcej czasu, wtedy lepszym wyborem będzie domek letniskowy całoroczny - murowany. Do jego ogrzania potrzeba więcej energii, by osiągnąć odpowiednią temperaturę potrzeba więcej czasu, jednak ciepło wewnątrz dłużej się utrzymuje. Dom letniskowy powinien posiadać także taras, ponieważ to właśnie tam zwykle spędza się dni i wieczory. Wybierając odpowiedni projekt, warto zwrócić uwagę na wielkość tarasu i jego połączenie z domem. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest taras przylegający do jednej z elewacji budynku - frontowej, bocznej lub tylnej. To, czy będzie zacieniony czy słoneczny, zależy od usytuowania względem stron świata. Dlatego spore możliwości daje taras przylegający z dwóch stron domku.

Dom letniskowy murowany lub drewniany nie musi być duży. Potrzebną powierzchnię znajdziemy w domkach parterowych z poddaszem użytkowym do zagospodarowania. Cały parter przeznaczony jest tam na wspólne spędzanie czasu w ciągu dnia, natomiast strefa nocna znajduje się na poddaszu.

Domek letniskowy – gdzie?
domDecydując się na zakup domku letniskowego warto zastanowić się nad jego lokalizacją. Dużą popularnością cieszą się atrakcyjne miejsca takie jak Mazury, Kaszuby, pas nadmorski i obszary górskie. Niemały jest także popyt na działki zlokalizowane w pobliżu największych miast. W takim przypadku piękne widoki za oknem są drugorzędną sprawą, a główną zaletą będzie czasu dojazdu do działki.

Domek letniskowy – projekt i koszt
Kupując już gotowy dom omijamy wiele formalności związanych z zakupem działki, projektu czy samą budową. Jeśli jednak decydujemy się na zakup działki, przede wszystkim należy sprawdzić, czy na terenie, na którym planujemy budowę domu jest możliwość doprowadzenia wody i prądu. Może zdarzyć się tak, że koszty doprowadzenia mediów mogą być bardzo duże.

Sam koszt działki jest zależny od jej położenia i wielkości. Obserwując portale internetowe, specjalizujące się sprzedażą działek można stwierdzić, że ceny kształtują się na poziomie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy.

Po dokonaniu zakupu należy zdobyć pozwolenie na budowę przez właściwy organ – starostę lub prezydenta miasta. Równie istotny jest wybór odpowiedniego projektu domu rekreacyjnego. Ze względu na to, że taki budynek z założenia ma służyć innym celom niż dom całoroczny, koszty budowy będą odpowiednio niższe.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowa Domu
2012-11-26 13:09:27
Tagi do artykułu: projekty | domki letniskowe | budowa domu | pozwolenie na budowę
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów      
 
    Najlepsze projekty domów