X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Zadbaj o kolor swoich snów

sypialnia
Idealna sypialnia? Najczęściej kojarzymy ją ze spokojem, intymnością, odpoczynkiem oraz wyciszeniem. Uzyskanie harmonii ducha jest możliwe pod warunkiem, że odpowiednio zadbamy o harmonię pomieszczenia, w którym chcemy wypoczywać. Jednym z najważniejszych elementów wystroju, wpływającym na samopoczucie jest kolor, którym pomalujemy ściany w naszej strefie relaksu.


Wybierając kolory do sypialni powinniśmy wiedzieć, że efekt estetyczny, jaki chcemy uzyskać powinien iść w parze ze świadomym doborem barw, uwzględniającym ich wpływ na nasz organizm. Dla przykładu, zbyt duża dawka energetycznego koloru pomarańczowego utrudni zasypianie, a sterylne białe pomieszczenia sprawią, że pomieszczenie nabierze chłodnego charakteru. Zanim pomalujemy ściany warto dobrze zaplanować proporcje w jakich użyjemy poszczególnych barw. Dzięki temu projektowanie sypialni stanie się dla nas przygodą porównywalną z tworzeniem prawdziwego dzieła sztuki.

Barwy kojące zmysły
sypialniaSypialnia powinna przede wszystkim kreować atmosferę sprzyjającą relaksowi. To tu wracamy po aktywnym dniu i regenerujemy siły. Odpowiednio dobrana kolorystyka takiego wnętrza powinna być przyjemna i kojąca nasze zmysły. Aby uzyskać taki efekt, warto zastosować kolory utrzymane w jasnej tonacji, pozwalające stworzyć przyjazne, neutralne wnętrze. Znaleźć je można np. w kolekcji farb Śnieżka Satynowa, które nadają ścianom subtelny blask i wyrazistość. Otulając się delikatnym kolorem „Romantyczny rejs”, rozświetlimy wnętrze i sprawimy, że nabierze ono lekkości i promienności. Ta kremowa barwa nada pomieszczeniu ciepłego i przyjaznego klimatu Jasne, delikatne kolory będą się dobrze komponować z meblami o ciemniejszych tonach mahoniu, wiśni lub czereśni.

Dobrze dobrane połączenie
Osoby, które chcą do swojej sypialni wprowadzić nieco mocniejsze akcenty, mogą śmiało zestawić je z jasnymi barwami. Mocne, energetyczne kolory, takie jak „Władcza czerwień” mogą w bardzo łatwy sposób zdominować wnętrze. Dlatego też powinny one stanowić uzupełnienie dla łagodniejszych barw. Czerwień znakomicie sprawdza się w pomieszczeniach wykorzystywanych wieczorem – oświetlona w sztucznym światłem tworzy przytulny i ciepły klimat.

Wśród kolorów i ich odcieni można znaleźć również takie, które niezbyt dobrze pasują do aranżacji sypialni. Tego typu barwą jest np. biel, stwarzająca odczucie chłodu i sterylności. Ze względu na swoją „czystość” może ona wywołać uczucie apatii i samotności. W przypadku sypialni, ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie bieli na suficie lub połączenie jej z cieplejszymi, takimi jak żółcie czy pomarańcze, którym towarzystwo kolory białego nada nieco bardziej stonowany charakter.

Barwy pobudzające emocje
Kolory w sypialni mogą także pobudzać emocje i stwarzać w pomieszczeniu zmysłową atmosferę. Takim kolorem jest na przykład fiolet – tajemniczy, szlachetny i zmysłowy, a jednocześnie wyciszający. Dyskretny klimat można uzyskać wykorzystując w przestrzeni sypialni np. farbę Śnieżka Satynowa w kolorze „Królowa nocy”. Jej jasny i świetlisty odcień nada wnętrzu zarazem niezwykły i romantyczny charakter. Dla osób o usposobieniu introwertycznym, tego typu barwy dominujące we wnętrzu mogą jednak okazać się zbyt mocne. Można je wówczas złagodzić jasnymi i delikatnymi kontrastami.

Dobór barw w sypialni powinien być dostosowany do charakteru pomieszczenia oraz do naszego usposobienia. To, w otoczeniu jakich kolorów czujemy się najlepiej, jest bowiem w dużej mierze sprawą indywidualną. Nasze dobre samopoczucie i chęć przebywania w takiej przestrzeni oznacza, że wnętrze zostało dobrze zaaranżowane. Jeśli dzielimy sypialnię ze swoim partnerem, podczas wyboru kolorystyki powinniśmy wziąć nasze wspólne preferencje. Połączenie wiedzy o oddziaływaniu poszczególnych kolorów z naszymi odczuciami pozwoli stworzyć przyjazną i funkcjonalną przestrzeń, w której będziemy mogli swobodnie się relaksować i odpocząć.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ścienne
2012-11-27 10:19:02
Tagi do artykułu: sypialnie | kolory | farby | Śnieżka
 
Powiązane galerie:
Galeria Poddasza Poddasza Galeria Sypialnie Sypialnie    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Kolorowe sypialnie

Sypialnia
Sypialnia to miejsce intymne, nie na pokaz, przeznaczone wyłącznie dla nas i najbliższych osób. To przestrzeń, w której szukamy wypoczynku i wyciszenia, w której chcemy czuć się dobrze i swobodnie. Warto więc przyłożyć szczególną wagę do jej aranżacji – tak, by urządzone wnętrze było zarówno funkcjonalne, jak i piękne. W jaki sposób nadać sypialni wyjątkowy klimat? Podpowiedzią są inspiracje Tikkurila.

Palety kolorów

paleta
Kolor to najważniejszy kreator wnętrz. Nadaje indywidualny charakter aranżacji i odkrywa temperament mieszkańców. Urządzanie od podstaw każdego pomieszczenia rozpoczyna się od ustalenia preferowanej kolorystyki. Zestawienie barw we wnętrzu może je optycznie: powiększyć, wydłużyć, poszerzyć, bądź skrócić. Kompozycja, temperatura, odcień i intensywność barw powinny korespondować z dekorem posadzek, stolarki oraz mebli.

Zimowe inspiracje

wykończenie ścienne
Zima to kształtne płatki śniegu, spadające leniwie z nieba, srebrna kompozycja oszronionych szyb i tysiące mieniących się wszystkimi kolorami świata iskierek na śniegowych połaciach. Ta pora to wbrew pozorom nie tylko biel, a zestaw pięknych kolorów, modnych w każdym sezonie.

Kolorowy wehikuł czasu

wykończenie ścienne
Ma duży wpływ na nasze samopoczucie. Odpowiednio dobrany potrafi dodać pozytywnej energii, ułatwia relaks i pomaga zapomnieć o codziennych problemach. Jest narzędziem pracy artystów, projektantów mody, grafików oraz architektów. Kolor – zapraszamy w trwającą już sto lat podróż po jego historii.