Elewacje i wnętrza wykończone cegłą

Różnorodność struktur i barw cegieł klinkierowych pozwala wykreować elewacje oraz wnętrza w dowolnym stylu. Cegła swoim wyglądem może nawiązywać do stylu industrialnego, nowoczesnego lub przypominać stary mur… Wszystko zależy od jej koloru i faktury.

Cegłę w roli materiału wykończeniowego można spotkać zarówno na elewacjach jaki i we wnętrzach. Dzięki doskonałym parametrom technicznym i estetycznym, architekci proponują zastosowanie jej w najróżniejszych stylach, nie tylko do obiektów tradycyjnych, rustykalnych czy industrialnych. Klinkier doskonale podkreśli zarówno wystrój wnętrz współczesnych, jaki i aranżacji w stylu glamour.

Elewacje z klinkieru, tak jak wnętrza, mogą być klasyczne, nowoczesne lub po prostu… niespotykane. Efekt zależy od formatu, koloru i faktury cegieł, a także rodzaju wiązania między nimi. Klinkierowe wyroby oferują w tym zakresie bardzo duży wachlarz możliwości.

Przeczytaj również: Akcesoria dachowe – przewodnik

Jak wybrać kolor klinkieru?
Większość inwestorów w pierwszej kolejności zwraca uwagę na kolor klinkieru. Barwa jest najważniejszym wyznacznikiem wyboru materiału wykończeniowego, ponieważ ma bardzo silne oddziaływanie. We wnętrzu wpływa na nastrój domowników, natomiast na elewacji decyduje o odbiorze architektury. Kolor cegły sprawia, że budynek wydaje się lekki i przyjazny, masywny i bezpieczny, bądź modny i nowoczesny.

Aby wybrać idealny kolor klinkieru do wykończenia elewacji lub wnętrza, wystarczy zajrzeć na strony internetowe wiodących producentów klinkieru i wybrać jeden z kilkudziesięciu oferowanych tam wariantów. Warto wiedzieć, że jedną powierzchnię można wykończyć różnymi barwami.

Wybieramy fakturę cegły
Struktura zewnętrzna cegły może mieć wiele opcji wykończenia. Wśród najpopularniejszych faktur wymienia się powierzchnie gładkie, ryflowane, piaskowane, łupane, ciosane i drapane. Szerokie spektrum wyboru daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne inwestorom i projektantom.

Ściana z cegieł klinkierowych o nieregularnej powierzchni wygląda niezwykle efektownie. Światło załamuje się we wgłębieniach, tworząc ciekawy kontrast w zestawieniu z gładką powierzchnią tynku. Efekt starego, łupanego muru uzyskamy wybierając cegły piaskowane lub formowane ręcznie.

elewacja z cegieł

fot. elewacja z cegieł

Do wykończenia elewacji w stylu nowoczesnym najlepiej sprawdzi się gładki i foremny klinkier, w kolorze czarnym lub białym. Do spoinowania można zastosować prawie niewidoczną, wąską fugę w odcieniu użytego klinkieru.

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Rola detali
Wybierając cegły klinkierowe należy zwrócić uwagę także na ich format. Większe elementy podkreślą rozmiar obiektu, z kolei mniejsze są bardziej dekoracyjne.
Efekt ostateczny zależy także od rodzaju i sposobu przewiązania cegieł na płaszczyźnie ściany. Wiązanie może być np. bardziej swobodne – dzikie lub regularne – gotyckie (przeznaczone np. do tradycyjnych fasad), wozówkowe, holenderskie, krzyżowe, blokowe lub wedyjskie.

Ostatnim elementem stylizacji jest kolor spoiny, którą wybieramy w zależności od efektu, który chcemy osiągnąć. Ten sam klinkier wygląda całkowicie inaczej z jasną i z ciemną spoiną. Zasada jest prosta – fuga kontrastująca barwą z materiałem podkreśli cegły w murze, a kolor spoiny zbliżony odcieniem do klinkieru pozwoli stworzyć jednolitą, prawie gładką powierzchnię.

Kolor fugi można dobrać w hurtowni, przy pomocy wzorników lub przy użyciu wirtualnych narzędzi doboru materiałów dostępnych na stronach niektórych producentów cegieł, m.in. na www.roben.pl.

Dwie różne twarze cegły marki Röben – Sydney kontra Darling

cegły klinkierowe

fot. cegły klinkierowe

Sydney – cegła klinkierowa antracytowa cieniowana
Cegła Sydney wyróżnia się ciekawą fakturą z nieregularnymi wgłębieniami i rysami, przypominającymi zadrapania. Intrygujący jest też kolor – ciemny, chłodny, tajemniczy. Srebrne cieniowania nadają cegle dodatkowej elegancji. Ze względu na odcień, nowy klinkier doskonale pasuje do współczesnej, minimalistycznej architektury – pełnej monochromatycznej kolorystyki i surowych materiałów takich, jak metal, szkło, drewno czy kamień. Cegła Sydney to synteza klinkierowej nowoczesności.

Darling – cegła klinkierowa czerwono-żółta cieniowana

cegły klinkierowe

fot. cegły klinkierowe

Dzięki nadaniu klinkierowi Darling niejednorodnej, cieniowanej barwy oraz nieregularnej struktury, każda cegła w tej rodzinie jest niepowtarzalna. Zróżnicowane lico, gdzie można wyróżnić wypukłości, wgłębienia, ryflowanie oraz piaskowanie sprawia, że cegły Darling kreują wyjątkową, jakby nadgryzioną zębem czasu powierzchnię. Sprawdzą się więc wszędzie tam, gdzie inwestorzy chcą uzyskać wygląd nawiązujący do starego muru – zarówno we wnętrzu, jak i na elewacji.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)