X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak pielęgnować różne rodzaje armatury?

Łazienka
Podczas rutynowych porządków w łazience i kuchni przecieramy pobieżnie armaturę nie myśląc tym, czy wymaga specjalnej pielęgnacji. Kiedy na chromowanej powierzchni pojawiają się zarysowania, odbarwienia i zacieki, zwykle jest już za późno na stosowanie odpowiednich metod pielęgnacyjnych, a element trzeba wymienić na nowy. Nowa armatura to niemały wydatek. Solidna bateria z dobrą głowicą kosztuje ponad 200 zł.


Warstwa zewnętrzna baterii może być chromowana, inoxowa lub w odcieniach złota i brązu (na przykład patyny lub mosiądzu antycznego). Każdy rodzaj wykończenia wymaga doboru innych środków pielęgnacyjnych. Niektóre substancje chemiczne zawarte w detergentach, które doskonale odświeżają powierzchnie chromowane, mogą przebarwić inny rodzaj powłoki.

Podstawy czyszczenia armatury
Narzędziem niezbędnym do czyszczenia każdej powłoki armatury, jest miękka ściereczka. Pod żadnym pozorem nie można wykorzystywać w tym celu drucianych szczotek czy gąbek z powłoką ścierającą. Podobna zasada dotyczy substancji czyszczących, spośród których należy wykluczyć wszelkie mleczka i środki z granulatem ściernym.Chrom a kolor
Do pielęgnacji baterii chromowanych i w wykończeniu inox można użyć roztworu wody z octem lub spirytusem. Jeśli wyczyścimy w ten sposób armaturę raz w tygodniu, zapobiegniemy trwałemu osadzaniu się kamienia a korpus urządzenia będzie lśniący. W przypadku baterii z patyny i mosiądzu należy unikać octu i spirytusu, ponieważ powłoki mogą się od nich odbarwić.

Do pielęgnacji baterii kolorowych najlepiej sprawdzi się zwykły płyn do mycia naczyń. Jeśli na powierzchni urządzenia pojawi się uporczywy osad wapienny, wystarczy użyć dedykowanego do armatury środka usuwającego kamień. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z jego składem i skonfrontować informacje z instrukcją dołączoną do baterii. Niektóre powierzchnie mogą źle reagować np. z chlorem.

Jak usunąć plamy i kamień?
Armatura szczególnie narażona na uporczywe zabrudzenia, np. przy umywalce w garażu, wymaga częstszej pielęgnacji. Takie baterie najlepiej wymontować z umywalki i namoczyć na 1 dzień w roztworze wody z octem, żeby uporczywe zabrudzenia odpuściły. Aby usunąć kamienny osad, który odłożył się przez kilka tygodni na powierzchni armatury, na zabrudzone miejsca należy położyć waciki lub ściereczki nasączonej wodą z octem. Po kilku godzinach bateria będzie wyglądać jak nowa.

Wszystkie z wymienionych metod pielęgnacji armatury można również stosować w przypadku zestawów prysznicowych, kolumn i paneli natryskowych. Czyszczenie baterii raz w tygodniu miękką ściereczką zapewni idealny stan urządzeń na długie lata.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Armatura kuchenna
2012-06-01 15:20:24
Tagi do artykułu: pielęgnacja | armatura | baterie
 
Powiązane galerie:
Galeria Łazienki Łazienki Galeria Umywalki Umywalki    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Bateria ścienna czy stojąca?

bateria łazienkowa
Wybierając armaturę do kuchni lub łazienki, nie możemy kierować się tylko względami estetycznymi. Kluczowe znaczenie ma lokalizacja przyłączy instalacji wodnej. To od niej zależy, czy możemy zamontować baterię ścienną czy stojącą.

Światowy design w łazience

Bezdotykowa bateria łazienkowa
Światowy design w łazience? Teraz to możliwe. Wśród baterii Oras znajdziemy linię zaprojektowaną przez włoski dom projektowy Alessi – Il Bagno Alessi One. To nowoczesna armatura o minimalistycznych kształtach i zupełnie nowatorskim podejściu do użytkowania.

Nowoczesne prysznice – eko radość z kąpieli

Bateria łazienkowa
Większość z nas, na co dzień, chętniej korzysta z szybkiego prysznica niż kąpieli w wannie. Kąpiel w strumieniach to najlepszy relaks, po męczącym dniu w pracy pozwala szybko się zregenerować. Wśród dostępnych na rynku baterii i paneli prysznicowych można znaleźć rozwiązanie podnoszące komfort kąpieli, a jednocześnie oszczędzające wodę. To 100 proc. przyjemności i mniejsze rachunki.

Nowoczesne baterie łazienkowe i kuchenne

bateria umywalkowa
Koniec roku przyniósł ciekawe propozycje w asortymencie baterii marki Guglielmi. Do oferty dołączyło w sumie dziewięć nowych modeli baterii umywalkowych i kuchennych zaprojektowanych przez włoskie studia Novelletto oraz O&G. Oto propozycje łazienkowe.