Piece gazowe

kuchnia

fot. kuchnia

Ogrzewanie gazowe to nadal najpopularniejszy sposób ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej. Piec gazowy jest najważniejszym elementem całej instalacji grzewczej. Odpowiednio dopasowany kocioł powinien współgrać z innymi urządzeniami grzewczymi lub elementami instalacji, takimi jak baterie słoneczne czy różnego typu podgrzewacze.

Przed zakupem kotła warto zapoznać się z aktualną ofertą rynkową, a także różnicami pomiędzy dostępnymi rozwiązaniami. Od tego, jaki piec gazowy wybierzemy, będzie zależeć m.in. wygoda korzystania z ciepłej wody i zużycie gazu. W związku z tym warto dobrze zastanowić się nad wyborem, by zakupiony model służył nam przez wiele lat.

Kocioł gazowy – jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Przeczytaj: Kominki elektryczne
Powietrzna pompa ciepła

fot. Powietrzna pompa ciepła

Ze względu na funkcjonalność, piece gazowe dzielimy na jedno- i dwufunkcyjne. Piece gazowe jednofunkcyjne służą tylko do zasilania instalacji centralnego ogrzewania. Korzystanie z ciepłej wody z kotła jednofunkcyjnego jest możliwe po zakupie zasobnika, czyli podgrzewacza pojemnościowego.

Piece gazowe dwufunkcyjne służą do centralnego ogrzewania i jednocześnie mają przepływowy wymiennik do podgrzewania wody. Dzięki temu korzystanie z ciepłej wody nie wiąże się z zakupem dodatkowych elementów. Niewątpliwą zaletą takiego kotła jest jego niewielki rozmiar.

hokery

fot. hokery

Coraz częściej spotykane są kotły dwufunkcyjne z wbudowanym zasobnikiem wody niewielkiej pojemności – od 20 do 120 l. Ciepła woda zgromadzona w zasobniku sprawia, że temperatura wody wypływającej z kranu jest stabilna, a jej zapas pozwala na korzystanie z niej w dwóch miejscach naraz. Zarówno kotły jednofunkcyjne, jak i dwufunkcyjne występują w wersji wiszącej oraz stojącej.

Piec z otwartą czy zamkniętą komorą spalania?
Pojęcia, takie jak otwarta i zamknięta komora spalania określają, skąd kocioł bierze powietrze do spalania. Kocioł z otwartą komorą spalania pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje. Ilość powietrza niezbędna do spalania doprowadzana jest przez kratkę wentylacyjną w ścianie budynku. Pomieszczenie, w którym znajduje się taki piec, musi mieć co najmniej 8m3 kubatury. Z kolei piece z zamkniętą komorą spalania potrzebują powietrza doprowadzonego z zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie wymaga zastosowania systemów doprowadzających powietrze do kotła i odprowadzających spaliny. Dzięki temu urządzenie grzewcze może być zamontowane w dowolnym pomieszczeniu, nie mniejszym niż 6m3.

Piec zwykły czy kondensacyjny?

urządzenia gazowe

fot. urządzenia gazowe

Ostatnio dużą popularnością cieszą się piece gazowe kondensacyjne. Tego rodzaju kotły są zdecydowanie bardziej ekonomiczne od zwykłych – z tej samej ilości paliwa dają więcej ciepła. Udoskonalona konstrukcja do ogrzewania wody wykorzystuje także ciepło, które powstaje w trakcie wykraplania się pary wodnej ze spalin. W zwykłych kotłach takie zjawisko nie występuje.

Dzięki zjawisku kondensacji nowoczesne kotły gazowe pracują o ok. 11% oszczędniej od kotłów tradycyjnych. Ponadto najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, zastosowane w niektórych modelach, pozwalają jeszcze zwiększyć różnicę w oszczędności pracy między kotłem tradycyjnym, a kondensacyjnym.

Piece gazowe – ceny
Obecnie na rynku istnieje szeroka oferta pieców gazowych różnego rodzaju. Ceny urządzeń są bardzo zróżnicowane, zależą przeważnie od rodzaju modelu, jego funkcji, wyposażenia i przeważnie także marki. Najtańsze modele kosztują od ok. 1500 zł.

Wybierając model pieca, warto mieć na uwadze fakt, że jest to zakup na lata. W związku z tym należy dobrze przemyśleć wybór i zdecydować się na ten najlepiej odpowiadający naszym oczekiwaniom.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)