X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak dobrać moc grzejnika?

Grzejnik stalowy
Różnorodna oferta dostępnych na rynku modeli grzejników może przyprawić o zawrót głowy. Decydując się zmianę na grzejnika, warto pamiętać, że stanowi on fragment instalacji i musi tworzyć z nią jednolitą całość. Podpowiadamy, jak dokonać optymalnego zakupu.


Dobór grzejnika do pomieszczenia powinien odbywać się w momencie, gdy mamy już gotowy projekt instalacji c.o., ponieważ zawiera on wszystkie informacje niezbędne do prawidłowego jej wykonania. To jak duży powinien być grzejnik, zależy nie tylko od zapotrzebowania na ciepło, ale także od maksymalnej temperatury wody zasilającej grzejniki i powracającej z niego.

Wybór odpowiedniego grzejnika jest uzależniony także od rur, z jakich została wykonana instalacja centralnego ogrzewania. Do rur plastikowych, wielowarstwowych i stalowych można podłączyć prawie każdy grzejnik. W przypadku instalacji wykonanych z miedzi warto pamiętać, że połączenie miedzi i aluminium sprzyja korozji instalacji. W tej sytuacji można zastosować przekładki z tworzyw sztucznych, które uniemożliwiają bezpośrednie stykanie się dwóch metali. Lepszym wyborem będzie jednak grzejnik stalowy.Jak dobrać moc grzejnika?
Moc grzewcza grzejnika podawana jest w Watach (W). Odpowiednio dobrany grzejnik powinien pokryć straty ciepła pomieszczenia, czyli sprawiać, aby dostarczone ciepło pozwoliło utrzymać założoną temperaturę w pomieszczeniu.

grzejnik żeberkowyNajprostsza metodą doboru jest metoda szacunkowa. W tym wypadku zazwyczaj dobiera się grzejnik, mnożąc powierzchnię pomieszczenia w metrach kwadratowych razy 120. Wynik otrzymany w Watach określa przybliżoną moc grzejnika. Niestety ta metoda nie daje nam gwarancji, że pomieszczenie zostanie dobrze ogrzane.

W celu zapewnienia sobie odpowiedniej temperatury przy optymalnym zużyciu energii, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak:
- temperaturę wody zasilającej, temperaturę wody powracającej oraz temperaturę w pomieszczeniu. W instalacjach zasilanych tradycyjnymi wysokotemperaturowymi kotłami grzejniki przeważnie pracują przy parametrach 90/70/20 st., z kolei w instalacjach ogrzewanych kotłami niskotemperaturowymi lub kondensacyjnymi - 75/60/20 st. i 55/45/20;
- parametry uwzględniające straty ciepła pomieszczenia, na które ma wpływ stan izolacji budynku czy liczba okien,
- parametry uwzględniające usytuowanie budynku w stosunku do stron świata,
- rodzaj urządzenia grzewczego,
- przeznaczenie grzejników – do kuchni, łazienki czy pokoju.

Moc cieplna samego grzejnika może być różna, bowiem zależy od parametrów pracy instalacji grzewczej. Obecnie obowiązująca norma PN-EN 442 określa moc dla parametrów 75/65/20°C. Pierwsza wartość odpowiada temperaturze zasilania, druga - temperaturze powrotu wody, a ostatnia - temperaturze w pomieszczeniu. Producenci zazwyczaj posiadają tabele z rozpisanymi parametrami, które znacznie ułatwiają dobór mocy grzejnika.

Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia – kuchnia i łazienka
O ile dobór mocy grzejnika do pokoju może odbyć się bezproblemowo i szybko, o tyle wybór grzejnika do łazienki i kuchni może zająć nam trochę więcej czasu. W łazience powinniśmy utrzymywać wyższą temperaturę, dlatego moc instalowanego tu grzejnika powinna być większa o około 10%. Natomiast w kuchni, ze względu na proces gotowania, jest znacznie cieplej. Dlatego warto zastanowić się nad mniejszym, dekoracyjnym grzejnikiem, który nie tylko ozdobi kuchenne wnętrze, ale także zapewni nam odpowiednią temperaturę.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Centralne ogrzewanie
Autor: Anna Dębiec
2016-01-01 18:20:43
Tagi do artykułu: grzejniki | centralne ogrzewanie | ogrzewanie
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
piec

Piece na ekogroszek

Ekogroszek to paliwo stałe, które przez wzgląd na małą zawartość siarki, substancji palnych i wody zostało zakwalifikowane do grupy paliw ekologicznych. Produkcja na bazie wysokokalorycznego węgla kamiennego decyduje o ekonomiczności produktu, porównywalnej do oleju czy gazu.
piece

Piece kaflowe, piece kominkowe

Piec kaflowy to rodzaj pieca akumulacyjnego. Współczesne modele posiadają płaszcz wodny albo wymiennik ciepła, który ogrzewa wodę na użytek gospodarstwa domowego. Wyposaża się je również we wkłady kominkowe zamykane na drzwiczki z szybką.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Formy ogrzewania domów i mieszkań

instalacje
Wybierając sposób ogrzewania kierujemy się zazwyczaj aspektem ekonomicznym. Chcemy aby opłata była możliwie niska, a komfort cieplny jak najwyższy.
Zdecydowanie najmniej problemów mają osoby, które mogą skorzystać z możliwości podpięcia do gotowej sieci miejskiej.

Kocioł Eko Komfort firmy HKS Lazar

kocioł
Opalane peletami kotły CO Eko Komfort należy do grupy głównych produktów firmy HKS Lazar. Urządzenie jest przeznaczone do zasilania instalacji C.O. i C.W.U...

Grzejniki źródłem ciepła w naszym domu

Grzejnik płytowy
Oczywiste jest, że grzejniki służą do ogrzewania. W tej kwestii od ponad 150 lat nic się nie zmieniło, jednak należy zwrócić uwagę na zmiany jakie zaszły w ich wyglądzie i walorach estetycznych. Pierwsza „ciepła skrzynka” (nazwa wymyślona przez wynalazce – Franza San Galli) została zamontowana już w 1855 roku w Sankt Petersburgu. Jakie są współczesne grzejniki po przebyciu tej długiej drogi? Poniżej przedstawiamy mały przegląd obecnie dostępnych grzejników.

Ogrzewanie u alergika

łazienka
Życie z alergią nie jest łatwe - zarówno dla osoby cierpiącej na tą przypadłość, jak i dla jej najbliższego otoczenia. Wiele zależy od warunków, w jakich przebywa na co dzień osoba z alergią. Odpowiednie przygotowanie domu ma niebagatelny wpływ na samopoczucie i funkcjonowanie alergika.

Rozwój cywilizacyjny nasila występowanie alergii w społeczeństwie. Choroby alergiczne dotykają obecnie blisko 50% populacji. Najczęściej są to uczulenia pokarmowe u dzieci, które zazwyczaj mijają z wiekiem...