X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jaki dach do domu?- dobór konstrukcji i materiałów wykończeniowych

dach
Dokonując wyboru projektu domu decydujemy się jednocześnie na rodzaj zadaszenia. Od poziomu jego skomplikowania i rodzaju pokrycia uzależniona jest w dużej mierze cena realizacji całej inwestycji. Solidny i piękny dach to zwieńczenie i niewątpliwa ozdoba domu. Wybudowany z trwałych materiałów, dokładnie wykończony będzie służył przez wiele lat skutecznie chroniąc mieszkańców przed kaprysami matki natury.


Jaki dach do domu?
Wstępne wytyczne nachylenia, rodzaju pokrycia i kierunku spadków dachu określone są zwykle w MPZP (Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego). Aby uniknąć kosztownej i niepotrzebnej ingerencji w wymarzony projekt, warto się zaznajomić z podstawowymi wymogami.
Rodzaj pokrycia jest zwykle sprawą indywidualną inwestora. Rynek oferuje szeroki wachlarz materiałów wykończeniowych na dachy, począwszy od papy i płyt bitumicznych, poprzez blachę, a na dachówkach kończąc. Każdy rodzaj pokrycia ma wpływ na konstrukcję dachu i elementów nośnych. Dzięki zaawansowanej technologii produkcji wszystkie cechuje trwałość i estetyka. Synonimem trwałości do dziś jest dachówka cementowa (np. Braas) i dachówka ceramiczna (np. RuppCeramika, Röben Ceramika Budowlana Sp. z o.o. ) . Pokrycie dachówką zaleca się dla połaci o nachylaniu od 30 do 45 stopni. Zastosowanie dodatkowych mocowań pozwala na użycie tego materiału dla większego spadku, nawet do 90 stopni.Akcesoria dachowe
Dobór ogólny pokrycia dachu to nie wszystko. Na solidną konstrukcję składa się wiele innych elementów. Ich dobór także zależy od rodzaju pokrycia. Elementy te zazwyczaj dostępne są u producenta pokrycia. Zamawiając akcesoria u niego unikniemy niezgodności kolorystycznej i problemów podczas montażu.
Wśród najważniejszych akcesoriów uzupełniających należy wymienić:
- Taśmy i wywietrzniki kalenicowe - Wykonane zwykle z aluminium, miedzi, ołowiu lub tworzyw sztucznych. Montuje się je na kalenicy i grzebiecie dachu (pod gąsiorami układanymi na sucho). Zabezpieczają przed wilgocią, zanieczyszczeniami i zapewniają wentylację.
- Grzebienie i kratki okapowe – Zwykle wykonane z polipropylenu ze względu na trwałość i elastyczność. Montuje się do okapu. Zapewnia przewiew w stronę kalenicy.
- Rynny koszowe lub pasy blachy koszowej – Wykonane zwykle z blachy miedzianej, aluminiowej, cynkowo-tytanowej, ołowianej. Montuje się je u zbiegu sąsiadujących połaci. Regulują i ukierunkowują spływ wody z dachu.
- Taśmy i listwy do obróbek wokół kominów i okien dachowych- Wykonuje się je zwykle z miedzi, aluminium lub ołowiu. Ich rola jest uszczelnienie miejsca w którym komin, okno czy lukarna przebija się przez połać dachową.
- Opierzenie wiatrownic – to elementy z blachy pozwalające na wykończenie krawędzi dachu.

Pozostałymi akcesoriami dachowymi są np.:
- stopnie kominiarskie i ława kominiarska - ułatwiające czyszczenie szybu kominowego i konserwację dachu
- drabinki przeciwśnieżne – zabezpieczające przed nagłym zsunięciem czapy śniegu ze śliskiego dachu

Podbitka dachowa
Aby pokrycie dachu prezentowało się w pełni trzeba wykonać podbitkę. Podbitka dachowa, inaczej zwana podsufitką, to wykończenie okapu polegające na przykryciu wystających końcówek krokwi. W tym przypadku zachowanie otworów wlotowych w okapie i wylotowych w kalenicy stanowi o prawidłowej wentylacji dachu.
Dla dachów pokrytych dachówką (ceramiczną lub cementową) łączna powierzchnia otworów wentylacyjnych powinna wynosić 0,02 % powierzchni dachu, w przypadku blachy i gontów bitumicznych powierzchnia ta wynosi ok. 0,2% ze względu na większą szczelność przykrycia.
Podbitkę można montować do krokwi lub na dodatkowym ruszcie.

Podbitka dachowa może być wykonana z:
- Paneli PVC barwionych w masie, odpowiednio perforowanych - Należy je montować tak, aby umożliwić rozszerzanie i kurczenie w zależnosci od warunków atmosferycznych.
- Szalówki drewnianej o grubości od 12 do 15 mm – można je pomalować bejcą w dowolnym kolorze i polakierować. Elementami uzupełniającymi są: ćwierćwałki i kątowniki.

Oświetlenie
Jeżeli planujemy system oświetlenia wokół domu pod okapem, system przewodów należy rozprowadzać podczas montażu podsufitki. W miejscach przeznaczonych na oprawy świetlne wycina się odpowiedniej wielkości otwory. Nie powinno się montować silniejszego oświetlenia niż 60 W, ze względu na niebezpieczeństwo pożaru.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Dachy
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-05-07 20:42:33
Tagi do artykułu: dachy | Papy | dachówki | Braas | RuppCeramika | kratki okapowe | rynny | blachy | stopnie kominiarskie | drabinki przeciwśnieżne | Podbitka dachowa
 
Powiązane galerie:
Galeria Dachy Dachy      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Dachowy elementarz - krok po kroku

Wszystkie warstwy dachu
Dach to dla większości z nas konstrukcyjna zagadka i dopiero, gdy podejmiemy decyzję o budowie domu, zaczynamy zgłębiać temat związany z jego budową. Na co zwrócić szczególną uwagę, aby nie popełnić błędu w wyborze dachówek, akcesoriów, a także wiedzieć, o co zapytać naszą ekipę? Czy zdajemy sobie sprawę, z czego musi się składać dach, by spełniał swoje funkcje i ładnie wyglądał? Oto mały elementarz stromych dachów...

Braas oraz RuppCeramika pod jednym dachem

Dom jednorodzinny
Istniejąca na polskim rynku od 1993 roku marka Braas łączy się z marką RuppCeramika. Tym samym poszerza swoje portfolio produktów o dachówki ceramiczne. Marka Braas znana była z najlepszej jakości dachówek betonowych i kompleksowych rozwiązań dachowych. W 2011 roku wprowadziła do swojej oferty izolacje nakrokwiowe oraz systemy solarne.

Niższe ceny dachówek

dachówki
Witając Nowy Rok każdy z niepokojem próbuje zaplanować wydatki w domowym budżecie i... przewidzieć podwyżki. Większe inwestycje jak np. budowa domu lub remont pokrycia dachowego mogą spędzać sen z powiek...

Montaż dachówek bez tajemnic

Montaż dachówek
Mimo że każda budowa jest inna i montaż pokrycia trzeba dobrać m.in. do kształtu dachu oraz lokalizacji domu, istnieją ogólnie zasady, których trzeba przestrzegać. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?