Piec chlebowy

Piec chlebowy

fot. Piec chlebowy

Propaganda świadomego odżywiania sprawiła, że coraz więcej osób czyta etykiety znajdujące się na produktach spożywczych i wybiera te, które zostały wytworzone z naturalnych składników. Hodowanie warzyw w ogródku lub na działce, pieczenie chleba w glinianym piecu i wędzenie wędlin w ogrodowej wędzarni stało się stylem życia.

Przeczytaj: Szerszenie i osy

Każdy, kto pamięta smak wiejskiego chleba z chrupiącą skórką posmarowanego pysznym masłem śmietankowym wie, że żadne pieczywo z piekarni nigdy mu nie dorówna. Tak, jak naturalnie uprawiane warzywa wykopane z własnego ogródka i wędliny uwędzone w przydomowej wędzarni nie mają sobie równych.
Entuzjastów wędzenia mięsa i pieczenia własnego chleba jest coraz więcej. Dla niektórych to hobby, którym chętnie dzielą się w sieci. Wystarczy chwila, aby znaleźć w wyszukiwarce informację o tym, jak samodzielnie, przy odrobinie chęci i wolnego czasu wybudować piec chlebowy lub grill ogrodowy z wędzarnią.

Jak zbudować piec chlebowy?
Budowa pieca chlebowego nie należy do najłatwiejszych zadań, lecz sprytna złota rączka z pomocą kilku wskazówek i dobrym schematem z pewnością sobie z tym poradzi.

Zobacz również: Letnia sjesta!

Piec ogrodowy do chleba powinien stanąć w miejscu osłoniętym od wiatru. Budowę rozpoczyna się od wykonania solidnej podstawy z bloczków betonowych, cegły klinkierowej lub wylewki betonowej. Materiały budowlane muszą mieć właściwości mrozoodporne, dzięki temu konstrukcja nie popęka zimą.
Podstawę pieca buduje się przeważnie na planie prostokąta. Najlepiej wznieść ją na wysokość 60 cm.
Otwór w prostopadłościanie w całości można wypełnić kamieniami, piaskiem, a warstwę wierzchnią ze zbrojonego betonu z dodatkiem perlitu, który uszczelnia beton.

Na podstawie muruje się podłoże pod komorę do pieczenia. Doskonale nadaję się do tego ognioodporna cegła szamotowa i zaprawa szamotowa. Komorę muruje się najczęściej na kształt kopuły, metodą na mijankę tam, gdzie jest to możliwe.

Gotową kopułę trzeba zaizolować przy pomocy 20-centymetrowej warstwy perlitu lub 15-centymetrowej wełny mineralnej. Izolacja zapobiegnie ucieczce ciepła skumulowanego w palenisku.
Ostatnim zadaniem jest budowa ścianek osłonowych wokół komory i izolacji. Mogą one mieć dowolny kształt. Po zakończeniu prac, do pierwszego pieczenia trzeba odczekać ok. tygodnia, aby wszystkie materiały wyschły.

Pieczenie potraw w ogrodowym piecu chlebowym

Piec chlebowy

fot. Piec chlebowy

Piec chlebowy ogrodowy poza wypiekaniem pieczywa może służyć także do pieczenia pizzy, mięsa i zapiekania potraw w naczyniach żaroodpornych. Nie jest to jednak substytut kuchenki elektrycznej lub mikrofalowej, a przygotowanie potraw tą metodą zajmuje dużo czasu. Najpierw należy palić w piecu drewnem ok. 3 godzin. Następnie palenisko trzeba oczyścić z popiołu i odczekać jeszcze ok. godziny, aby temperatura wewnątrz wyrównała się, ale pozostała wyższa niż 250 stopni C.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)