Modny kolor elewacji

Domy jednorodzinne

fot. Domy jednorodzinne

Wygląd i kolor elewacji to wizytówka domu i jego gospodarzy. Choć paleta barw obfituje w całe mnóstwo kolorów, trzeba wiedzieć, jakie skojarzenia budzą poszczególne odcienie i w jaki sposób oddziałują na wygląd bryły budynku.

Przeczytaj również: Zatrzymaj ciepło pod dachem

Dobieranie kolorów elewacji
Utarło się, że wygląd zewnętrzny domu świadczy o statusie społecznym oraz guście jego mieszkańców. Estetyczna lecz skromna aranżacja zewnętrza domu nie powinna kusić potencjalnych rabusiów i zniechęci do prowokowania niepochlebnych opinii. W takim przekonaniu większość inwestorów wybiera jasne kolory elewacji w gamie beżów, piasku i kości słoniowej. To bardzo bezpieczny wybór, gdyż barwy te pasują do zdecydowanej większości budynków, niezależnie od ich stylu i wielkości.

Kolory i wzory elewacji – jak dobierać?

paleta

fot. paleta

Większość kolorów powoduje jednoznaczne skojarzenia i wywołuje emocje, np. smutek, radość, równowagę, ekscytację, agresję i melancholię. Najmodniejsze kolory elewacji pochodzą z gamy o barw naturalnych, kojarzących się ze słońcem, ziemią, roślinnością i niebem. Budzą pozytywne odczucia i współgrają z drewnianą stolarką.

Przykładowe elewacje domów jednorodzinnych z dobrze dobranym kolorem można obejrzeć w katalogach gotowych projektów domów dostępnych na stronach pracowni internetowych i portali o tematyce ogólnobudowlanej. Propozycje elewacji domu w odpowiednio dobranej opcji kolorystycznej znajdują się także w dokumentacji projektowej.
Z góry warto odrzucić barwy "nieakceptowane społecznie", budzące negatywne skojarzenia, np. czerwień, czerń, niebieski oraz te, które daleko odbiegają od barw naturalnych występujących w przyrodzie.

domy

fot. domy

Przykładowe kolory elewacji a proporcje budynku
Oprócz oddziaływania emocjonalnego, kolory mają jeszcze kilka ciekawych właściwości. Potrafią poszerzyć, zmniejszyć a nawet zwęzić obiekt. Jeśli zostaną odpowiednio zastosowane, mogą urozmaicić nudną bryłę domu lub poprawić jej proporcje. Nieumiejętnie użyte spowodują całkowicie odwrotny skutek.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)