X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Modny kolor elewacji

Domy jednorodzinne
Wygląd i kolor elewacji to wizytówka domu i jego gospodarzy. Choć paleta barw obfituje w całe mnóstwo kolorów, trzeba wiedzieć, jakie skojarzenia budzą poszczególne odcienie i w jaki sposób oddziałują na wygląd bryły budynku.

Dobieranie kolorów elewacji

Utarło się, że wygląd zewnętrzny domu świadczy o statusie społecznym oraz guście jego mieszkańców. Estetyczna lecz skromna aranżacja zewnętrza domu nie powinna kusić potencjalnych rabusiów i zniechęci do prowokowania niepochlebnych opinii. W takim przekonaniu większość inwestorów wybiera jasne kolory elewacji w gamie beżów, piasku i kości słoniowej. To bardzo bezpieczny wybór, gdyż barwy te pasują do zdecydowanej większości budynków, niezależnie od ich stylu i wielkości.

Kolory i wzory elewacji - jak dobierać?
paletaWiększość kolorów powoduje jednoznaczne skojarzenia i wywołuje emocje, np. smutek, radość, równowagę, ekscytację, agresję i melancholię. Najmodniejsze kolory elewacji pochodzą z gamy o barw naturalnych, kojarzących się ze słońcem, ziemią, roślinnością i niebem. Budzą pozytywne odczucia i współgrają z drewnianą stolarką.

Przykładowe elewacje domów jednorodzinnych z dobrze dobranym kolorem można obejrzeć w katalogach gotowych projektów domów dostępnych na stronach pracowni internetowych i portali o tematyce ogólnobudowlanej. Propozycje elewacji domu w odpowiednio dobranej opcji kolorystycznej znajdują się także w dokumentacji projektowej.
Z góry warto odrzucić barwy "nieakceptowane społecznie", budzące negatywne skojarzenia, np. czerwień, czerń, niebieski oraz te, które daleko odbiegają od barw naturalnych występujących w przyrodzie.
domy
Przykładowe kolory elewacji a proporcje budynku
Oprócz oddziaływania emocjonalnego, kolory mają jeszcze kilka ciekawych właściwości. Potrafią poszerzyć, zmniejszyć a nawet zwęzić obiekt. Jeśli zostaną odpowiednio zastosowane, mogą urozmaicić nudną bryłę domu lub poprawić jej proporcje. Nieumiejętnie użyte spowodują całkowicie odwrotny skutek.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykańczanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-07-15 15:31:03
Tagi do artykułu: paleta barw | elewacje | kolory
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Elewacja w modnym kolorze

paleta kolorów
Decyzja o kolorystyce elewacji i zdobień podejmowana jest już na etapie projektowania budynku. Odpowiednio dobrany kolor pomoże podkreślić walory każdego budynku, optycznie obniży lub powiększy jego bryłę. Dostępne w szerokiej palecie barw materiały wykończeniowe umożliwią realizację najśmielszych projektów architektonicznych...

Luksusowe kolory

paleta kolorów
Egzotyczne wycieczki sprzyjają wypoczynkowi, ale są również doskonałą okazją do poznania kultury, obyczajów i sztuki dalekich zakątków globu. Często nasze wspomnienia z podróży przywołują kolory, kształty i wzory, które kojarzą się nam z konkretnym regionem świata. Jednym z owoców wakacyjnych obserwacji może być przeniesienie egzotycznego klimatu do domowych wnętrz.

Harmonia czy kontrast? Zestawianie barw we wnętrzu

salon
Kolor jest ważnym elementem, który może stworzyć cały wystrój domowego wnętrza. Najlepsze efekty osiągniemy poprzez umiejętne łączenie w jednym pomieszczeniu różnych odcieni. Nie jest to proste zadanie, jednak warto poświęcić czas i uwagę na stworzenie takiej kompozycji kolorów, która nada naszej aranżacji wyjątkowy charakter.

Nowoczesne i odważne kolory domowych wnętrz

salon
Nowe kolekcje, inspirowane światowymi stylami, wychodzą naprzeciw oczekiwaniom każdego, kto poszukuje nowoczesnych i odważnych rozwiązań do swoich wnętrz. Nowe trendy to unikane zestawy kolorów i faktur, które różnią się między sobą charakterem i są wyrazem odmiennych potrzeb, a jednocześnie inspirują do poszukiwania niepowtarzalnego klimatu własnego wnętrza.