X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Domki holenderskie

dom modułowy
Nieruchomości wakacyjne cieszą się rosnącą popularnością, także w Polsce. Całoroczne domki letniskowe są doskonałą bazą wypadową nie tylko w sezonie urlopów letnich. Można w nich spędzać weekendy ze znajomymi, święta i romantyczne wczasy we dwoje, korzystając z lokalnych atrakcji i uroku otaczającej przyrody.


Dla wielu osób posiadanie własnego domku sezonowego pozostanie na zawsze w sferze marzeń. Koszty kupna działki lub gotowego obiektu oraz utrzymania go często dorównują cenie budowy domu mieszkalnego. W tej sytuacji warto rozważyć kupno domu holenderskiego.

Dom na kółkach – czyli domek holenderski
Domki holenderskie to tak naprawdę domki angielskie. Ten typ budownictwa wymyślono w Wielkiej Brytanii, a nazewnictwo w Polsce przyjęło się dlatego, że domki sprowadzano głównie z Holandii.

W świetle obowiązującego prawa domki holenderskie należą do grona obiektów budowlanych przeznaczonych do czasowego użytkowania* w okresie krótszym niż ich trwałość techniczna. W grupie tej znajdują się między innymi: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe, powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy i obiekty kontenerowe. Domek holenderski, tak samo jak wymienione obiekty, nie jest na stałe związany z gruntem. Co więcej – jest mobilny jak przyczepy kempingowe, ale w odróżnieniu od nich oferuje pełny komfort mieszkalny. Wygląda jak klasyczny domek letniskowy o lekkiej konstrukcji drewnianej, tylko na kołach.

Większość domków holenderskich nie wymaga konstrukcji podbudowy, a posiada własne podpory dzięki czemu łatwiej je użytkować i przewozić z miejsca na miejsce. Należy wiedzieć, że często obiekty tego typu uznaje się za „barakowóz” i w świetle art. 3 ust. 5 Ustawy Prawo budowlane ustawienie go na działce podlega zgłoszeniu (art. 29 i 30 Ustawy Prawo budowlane).
Zamiar ustawienia domku holenderskiego na działce zgłasza się do właściwego urzędu co najmniej na 30 dni przed dokonaniem faktu. Jeśli w tym czasie właściwy organ nie odeśle pisma ze sprzeciwem można przystąpić do realizacji.
Użytkując tymczasowy obiekt budowlany taki jak domek holenderski, zgodnie z prawem należy go przenieść w inne miejsce przed upływem 120 dni lub rozebrać.
dom modułowy
Co zrobić aby móc korzystać z domku holenderskiego dłużej niż 120 dni w jednym miejscu?
Jeśli domek holenderski ma być eksploatowany stacjonarnie, czyli postawiony na stałe na działce, wówczas trzeba przejść pełną procedurę uzyskania pozwolenia na budowę. Informację o tym, czy takie pozwolenie jest w ogóle możliwe do uzyskania dla domków holenderskich na konkretnym obszarze zagospodarowania, warto zasięgnąć wcześniej w Urzędzie Gminy.

---
* art. 3 pkt 5 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.)
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Technologia
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-02-25 14:47:08
Tagi do artykułu: domki letniskowe | tymczasowy obiekt budowlany | pozwolenie na budowę
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Dom jednorodzinny

Czy warto wybierać indywidualny projekt domu?

Przygotowując się do budowy domu, już na samym początku musimy wybrać - projekt gotowy czy indywidualny? Podjęcie decyzji nie będzie łatwe, ponieważ trudno jednoznacznie ustalić, która z opcji sprawdzi się w Twoim przypadku. Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujesz, chęci dopasowania rozwiązań architektonicznych pod własne wymagania oraz terminu zakończenia budowy. Można jednak dostrzec pewną przewagę projektów indywidualnych nad projektami gotowymi. Na czym ona polega?
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Domek letniskowy

dom
Chyba każdy marzy, by posiadać własny domek letniskowy nad jeziorem lub na skraju lasu. Takie miejsce otoczone przyrodą, pozwoli chociaż na parę dni oderwać się od miejskiego gwaru. Budowa domku letniskowego jest doskonałą propozycją dla osób, które pragną relaksować się na łonie natury, nie tylko w okresie wiosenno-letnim.

Prawo budowlane: Rozdział 1 - Przepisy Ogólne

paragraf
Rozdział 1 Prawa budowlanego to 11 artykułów o znaczeniu ogólnym. Określa przedmioty normowane i nienormowane ustawą, wyjaśnienie pojęć, podstawowe wymogi dla obiektów budowlanych i liniowych...

Altany ogrodowe

altana
Altany ogrodowe są bardzo ciekawymi elementami małej architektury. Coraz częściej pojawiają się w naszym ogrodowym pejzażu. Mogą przybierać różne formy – od zielonej altany utworzonej z drzew i krzewów posadzonych blisko siebie aż po konstrukcję z dachem, drzwiami i oknami.

Jak ogrzać domek letniskowy?

grzejniki
Większość domków letniskowych ma konstrukcję drewnianą, rzadziej są to budynki murowane o charakterze całorocznym. Ze względu na słabą izolacyjność cieplną użytkuje się je głównie latem. Inwestując w ogrzewanie, możemy przedłużyć sezon działkowy nawet o kilka miesięcy. W ogrzewanym domku nie ominie nas hodowla nowalijek wiosną i sezon na grzyby jesienią.