X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Ozdoby na dach i doświetlenie poddasza

dach
Powszechny trend wśród pokryć dachowych wskazuje na coraz częstsze użycie tradycyjnej dachówki. To materiał bardzo estetyczny i trwały. Jest solidny i zapewnia dobrą wentylację konstrukcji. Jako motyw coraz bardziej powtarzalny w krajobrazie zabudowy jednorodzinnej staje się monotonny w odbiorze.


Odważni mieszkańcy domów pokrytych dachówką mogą nieco urozmaicić krajobraz instalując ozdoby na dach. Aby nie stać się lokalnym prekursorem „kiczu” warto się dobrze zastanowić nad ich rodzajem i ilością.

W wiekowym budownictwie na terenach wiejskich wiele domów zachwyca okazałymi ornamentami z drewna i stali. Popularne miedziane i stalowe kogutki z wimplami i ozdobne iglice odgromowe przeżywają swój renesans. Producenci pokryć dachowych oferują często takie dodatki do swoich serii. Kompaktowe zaopatrzenie w owe akcesoria już podczas kupna dachówki, pozwoli uniknąć różnic pomiędzy kolorem pokrycia dachu i ozdobą.lukarnyLukarny
Ozdobą dachu mogą być także okna. Planując np. przekształcenie poddasza czy strychu na pomieszczenia mieszkalne należy wybrać odpowiedni rodzaj okien. Powszechnym rozwiązaniem są okna połaciowe. Zajmiemy się jednak lukarnami.
Mianem tym określa się pionowe okna obudowane daszkiem połączonym z płaszczyznami połaci dachowej. W architekturze zastosowano je po raz pierwszy we Fracji, w budowlach gotyckich. W erze baroku powstały jej najbardziej zmyślne i ozdobne formy, natomiast od XIX w. pozbawiano je stopniowo detali dostosowując do powszechnego trendu.
Lukarny należy dobrać tak, aby nawiązywały do stylu dachu. Z pewnością nie nadają się do pomieszczeń o zbyt dużym nachyleniu połaci, ponieważ nie zapewnią mu wymaganego przez normy oświetlenia. W tym wypadku zaleca się okna połaciowe.
Lukarna składa się z następujących elementów:
- ścianki frontowej - w której umieszcza się okno
- ścianek bocznych (osłonowych)
- daszku - należy go pokryć tym samym materiałem wykończeniowym co dach.
- Jako ocieplenie lukarny można zastosować wełnę mineralną i folię paroizolacyjną. Może być także styropian pokryty tynkiem lub inną okładziną elewacyjną.


Na rynku prefabrykatów można nabyć gotowe konstrukcje lukarn, które instaluje się w połączeniu ocieplenia nakrokwiowego. Większość producentów oferuje lukarny z daszkiem płaskim, dwuspadowe i trójkątne
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Dachy
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-08-19 09:17:42
Tagi do artykułu: ozdoby na dach | ornamenty | wimpel | iglice odgromowe | dachy | poddasze | okna połaciowe | lukarny | prefabrykaty | dachówki
 
Powiązane galerie:
Galeria Okna Okna Galeria Dachy Dachy    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Przytulne poddasze

sypialnia
Poddasze nie musi być stryszkiem lub graciarnią. Można je zamienić w atrakcyjną i w pełni funkcjonalną część domu, sympatycznie powiększając tym samym przestrzeń mieszkalną.

Nie taki stryszek straszny

Poddasze
Bywa, że nawet w domku jednorodzinnym zaczyna brakować „przestrzeni życiowej”. Może jest jednak rzadko używany, służący za graciarnię, strych? Można go zamienić w pomieszczenia mieszkalne.

Dachówki ceramiczne zawsze w cenie

pokrycie dachu
Ceramiczne pokrycia dachowe stosowane są od stuleci. Atrakcyjny wygląd i niezwykła wytrzymałość sprawiają, że wciąż są praktycznie niezastąpione w budownictwie mieszkaniowym.

Sposób na urozmaicenie dachu

Ozdoby dachowe, sposób na urozmaicenie dachu
Dach to zdecydowanie więcej niż tylko pokrycie. Nadaje charakter budowli, przykuwa uwagę i zdobi. Warto więc zadbać o jego dopracowanie w każdym szczególe, tym bardziej że ma służyć przez długie lata.