Ozdoby na dach i doświetlenie poddasza

dach

fot. dach

Powszechny trend wśród pokryć dachowych wskazuje na coraz częstsze użycie tradycyjnej dachówki. To materiał bardzo estetyczny i trwały. Jest solidny i zapewnia dobrą wentylację konstrukcji. Jako motyw coraz bardziej powtarzalny w krajobrazie zabudowy jednorodzinnej staje się monotonny w odbiorze.

Odważni mieszkańcy domów pokrytych dachówką mogą nieco urozmaicić krajobraz instalując ozdoby na dach. Aby nie stać się lokalnym prekursorem „kiczu” warto się dobrze zastanowić nad ich rodzajem i ilością.

W wiekowym budownictwie na terenach wiejskich wiele domów zachwyca okazałymi ornamentami z drewna i stali. Popularne miedziane i stalowe kogutki z wimplami i ozdobne iglice odgromowe przeżywają swój renesans. Producenci pokryć dachowych oferują często takie dodatki do swoich serii. Kompaktowe zaopatrzenie w owe akcesoria już podczas kupna dachówki, pozwoli uniknąć różnic pomiędzy kolorem pokrycia dachu i ozdobą.

lukarny

fot. lukarny

Lukarny
Ozdobą dachu mogą być także okna. Planując np. przekształcenie poddasza czy strychu na pomieszczenia mieszkalne należy wybrać odpowiedni rodzaj okien. Powszechnym rozwiązaniem są okna połaciowe. Zajmiemy się jednak lukarnami.
Mianem tym określa się pionowe okna obudowane daszkiem połączonym z płaszczyznami połaci dachowej. W architekturze zastosowano je po raz pierwszy we Fracji, w budowlach gotyckich. W erze baroku powstały jej najbardziej zmyślne i ozdobne formy, natomiast od XIX w. pozbawiano je stopniowo detali dostosowując do powszechnego trendu.
Lukarny należy dobrać tak, aby nawiązywały do stylu dachu. Z pewnością nie nadają się do pomieszczeń o zbyt dużym nachyleniu połaci, ponieważ nie zapewnią mu wymaganego przez normy oświetlenia. W tym wypadku zaleca się okna połaciowe.
Lukarna składa się z następujących elementów:

– ścianki frontowej – w której umieszcza się okno
– ścianek bocznych (osłonowych)
– daszku – należy go pokryć tym samym materiałem wykończeniowym co dach.
– Jako ocieplenie lukarny można zastosować wełnę mineralną i folię paroizolacyjną. Może być także styropian pokryty tynkiem lub inną okładziną elewacyjną.

Na rynku prefabrykatów można nabyć gotowe konstrukcje lukarn, które instaluje się w połączeniu ocieplenia nakrokwiowego. Większość producentów oferuje lukarny z daszkiem płaskim, dwuspadowe i trójkątne

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)