X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Wybór ogrzewania podłogowego

ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe to coraz chętniej wybierany sposób ogrzewania domu lub mieszkania. Gwarantuje nie tylko komfort cieplny, ale także oszczędność energii oraz estetykę. Ogrzewanie podłogowe zapewnia ten sam komfort co ogrzewanie grzejnikowe, ale przy temperaturze o 1-2 stopnie niższej. Taką gwarancję da nam jednak tylko dobrze wykonany i zrealizowany projekt ogrzewania podłogowego. Podpowiadamy, jak zaprojektować ogrzewanie podłogowe, aby dobrze spełniało swoje zadanie.


Przed rozpoczęciem prac należy się przede wszystkim zastanowić, jaki system ogrzewania wybrać – wodne czy elektryczne ogrzewanie podłogowe. Wodne ogrzewanie to sieć rur zatopionych w warstwie betonu (jastrychu), którymi płynie woda podgrzewana przez kocioł. Z kolei ogrzewanie elektryczne to kable zrobione z zaizolowanego drutu oporowego. Dostępne są także maty z przymocowanym do nich kablem lub folie z drutem aluminiowym. Są to rozwiązania, które w porównaniu z wodnym ogrzewaniem, są cieńsze i tańsze w montażu.

Jaki rodzaj ogrzewania wybrać?
ogrzewanie podłogoweJednym z ważniejszych kryteriów wyboru rodzaju ogrzewania są koszty. Instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego jest kilkakrotnie tańsza niż wodnego. Ogrzewanie podłogowe może być stosowane jako podstawowe ogrzewanie mieszkania lub uzupełnienie ogrzewania tradycyjnego. Najczęściej taki rodzaj ogrzewania wykorzystywany jest w łazience czy przedpokoju.

Elektryczne ogrzewanie – są to ułożone przewody grzejne, które przez podłogę oddają ciepło do pomieszczenia. Przewody wykonane są z materiału o specjalnie dobranym oporze elektrycznym, który sprawia, że przewód rozgrzewa się, gdy płynie przez niego prąd elektryczny. Temperatura regulowana jest przy pomocy termostatów lub czujników temperatury.

ogrzewanie podłogoweElementami grzejnymi mogą być kable grzewcze, maty grzewcze lub folie grzejne. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest wygoda i komfort użytkowania oraz niewielki koszt wykonania instalacji, która nie wymaga konserwacji. Taki system nie wymaga wygospodarowywania miejsca na urządzenia grzewcze, ponadto w przypadku mrozów instalacja nie zamarznie.

Niestety decydując się na elektryczne ogrzewanie podłogowe, trzeba liczyć się z wysokim kosztem późniejszej eksploatacji. Ponadto od momentu włączenia ogrzewania musi upłynąć trochę czasu, zanim podłoga nabierze odpowiedniej temperatury.

ogrzewanie podłogoweWodne ogrzewanie podłogowe – jest to system rur grzejnych, wykonanych z tworzywa sztucznego lub metalu, przez które przepływa ogrzana woda. Rury grzejne tworzą tzw. obieg grzewczy. Montaż instalacji polega na ułożeniu rur na izolacji, a następnie pokrywa się warstwą jastrychu, czyli mieszaniną piasku, żwiru, wody i spoiwa. Dlaczego izolacja jest tak istotna? Odpowiedź jest prosta - jeżeli podłoga będzie podciągała wilgoć z gruntu, płyta jastrychu może się wygiąć tak, że nie będzie mogła opierać się całą powierzchnią na warstwie styropianu, a to grozi zniszczeniem płyty i leżącej w niej instalacji ogrzewania podłogowego. W trakcie montażu „podłogówki” należy również zostawić w podłożu tzw. szczeliny dylatacyjne. Takie rozwiązanie zapobiegnie w przyszłości pękaniu podłogi. Przed ostatecznym zalaniem ogrzewania podłogowego warstwą zaprawy, konieczne jest przeprowadzenie próby szczelności przez wypełnieniem rur wodą. Jako warstwę wykończeniową powinno się stosować materiały o dobrej przewodności cieplnej, aby nie stanowiły one izolacji dla przenikania ciepła. To oznacza, że im warstwa wykończeniowa będzie miała mniejszy opór przewodzenia, tym więcej odda ciepła.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Centralne ogrzewanie
2016-02-23 16:06:32
Tagi do artykułu: komfort cieplny | ogrzewanie podłogowe | instalacje | termostaty
 
Powiązane galerie:
Galeria Podłogi Podłogi      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
piec

Piece na ekogroszek

Ekogroszek to paliwo stałe, które przez wzgląd na małą zawartość siarki, substancji palnych i wody zostało zakwalifikowane do grupy paliw ekologicznych. Produkcja na bazie wysokokalorycznego węgla kamiennego decyduje o ekonomiczności produktu, porównywalnej do oleju czy gazu.
piece

Piece kaflowe, piece kominkowe

Piec kaflowy to rodzaj pieca akumulacyjnego. Współczesne modele posiadają płaszcz wodny albo wymiennik ciepła, który ogrzewa wodę na użytek gospodarstwa domowego. Wyposaża się je również we wkłady kominkowe zamykane na drzwiczki z szybką.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ogrzewanie podłogowe bez błędów

ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe zaliczane jest do najbardziej efektywnych technologii grzewczych, choć jego montaż wiąże się z dużym wydatkiem. Podpowiadamy, jak wykonać ogrzewanie podłogowe i co zrobić w sytuacji, gdy nie spełnia prawidłowo swoich funkcji.

Kocioł Eko Komfort firmy HKS Lazar

kocioł
Opalane peletami kotły CO Eko Komfort należy do grupy głównych produktów firmy HKS Lazar. Urządzenie jest przeznaczone do zasilania instalacji C.O. i C.W.U...

Ogrzewanie podłogowe

ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe jest zaliczane do najbardziej efektywnych technologii grzewczych. Mimo że montaż specjalnej instalacji wiąże się ze znacznym wydatkiem, w ostatnich latach tego rodzaju ogrzewanie cieszy się dużą popularnością. Tzw. „podłogówka” ma wiele zalet, jednak na inwestora czyha sporo pułapek związanych z jej instalacją.

Ogrzewanie Fazowe FERIS – rewolucja w branży grzewczej

ogrzewanie ścienne
Już teraz możesz mieć system, który w okresie zimowym ogrzeje dom o powierzchni użytkowej 150 m2 wraz z ciepłą wodą użytkową za jedyne 250zł miesięcznie*!