X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak wyremontować balkon?

Balkon to praktyczna i lubiana część domu lub mieszkania. Szczególnie doceniają ją właściciele mieszkań, w których balkon pełni funkcję przestrzeni relaksacyjnej. Chwila odprężenia na wiklinowym fotelu, przy aromatycznej kawie, wśród kwitnących roślin doniczkowych przypomina relaks w ogrodzie i pozwala naładować baterie po wyczerpującym dniu. Aby móc cieszyć się tymi wspaniałymi momentami, warto zadbać o dobry stan techniczny balkonu i jego aranżację.

Aranżacje balkonów
Powierzchniowe uszkodzenia i pęknięcia płytek, odpadający tynk czy kruszące się narożniki niekoniecznie świadczą o są złym wykonawstwie czy wątpliwej jakości obiektów budowlanych pochodzących z lat 50. czy 90.

Konserwacja i stan techniczny
Intensywne użytkowanie i zmienne warunki atmosferyczne to czynniki, które wpływają na pogorszenie stanu technicznego każdego elementu elewacji budynku. Aby korzystanie z balkonu było bezpieczne i przynosiło wiele radości, należy zadbać o jego regularną konserwację. Jeśli drobne uszkodzenia nie będą naprawiane na bieżąco, wówczas nawet najlepiej wykonany balkon stanie się ruiną wymagającą generalnego remontu. Opady atmosferyczne oraz gwałtowne skoki temperatur powodują naprężenia konstrukcji, powiększenia drobnych uszkodzeń, gromadzenie wilgoci i rozwój drobnoustrojów, które przyspieszają korozję materiałów budowlanych. Planując remont balkonu należy więc zwrócić szczególną uwagę na stan techniczny konstrukcji i izolację przeciwwilgociową.
Aranżacje balkonów
Naprawa balkonu
balkonyNa rynku materiałów budowlanych dostępne są kompletne systemy przeznaczone do naprawy balkonów. Praca na bazie produktów systemowych umożliwia właściwą koordynację poszczególnych etapów napraw.
Jeśli balkon znajduje się w bardzo złym stanie technicznym, warto zlecić zadanie remontowe ekipie fachowców. Postępowanie w przypadku uszkodzonej płyty betonowej, której elementy zbrojenia wymagają konserwacji, nie jest łatwym zadaniem. Bowiem jeśli podłoże zostanie źle przygotowane, nie pomoże nawet wykończenie z materiałów najwyższej jakości.

Jakich zasad należy przestrzegać podczas remontu balkonu?
rynny balkonowe- poręcz balkonu nie powinna być mocowana na płycie balkonu od góry (to częsty powód nieszczelności i korozji), ale z boku bądź od dołu konstrukcji,
- na oczyszczoną i przygotowaną do wykończenia płytę balkonową należy położyć jedną lub dwie warstwy izolacji uszczelniającej,
- kafelkowanie jest praktyczniejszym i lepszym rozwiązaniem od malowania – kafle są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, a ponadto trudniej je zarysować i zadrapać,
- otynkowaną powierzchnię czołową płyty balkonowej należy zabezpieczyć rynienką przed cieknącą wodą z opadów atmosferycznych – zamiast tego można użyć specjalnych płytek balkonowych o odpowiednio wyprofilowanych brzegach,
- jeśli płytki nie przylegają równo do elewacji warto użyć fugi silikonowej,
- listwa cokołowa uchroni styk posadzki balkonu i ściany elewacyjnej przed zabrudzeniami i gromadzeniem wilgoci.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Elewacyjne
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-05-12 12:56:22
Tagi do artykułu: balkony | remont | naprawy | izolacje
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
taras

Balkon, loggia, taras - jak urządzić?

Właściciele balkonów, loggii i tarasów to prawdziwi szczęściarze. Wielu z nich jednak nie zdaje sobie sprawy ze skarbu, jaki posiadają. Nic dziwnego, jeśli ten kawałek przestrzeni do rekreacji nie jest odpowiednio zaaranżowany. Jak urządzić loggię, balkon lub taras?
Taras ułożony z płyt Libet decco i z desek

Domy z tarasem

Nowoczesne projekty domów z tarasem pokazują jak efektywnie korzystać z elementów architektury przydomowej i cieszyć się z uroków okolicznego krajobrazu oraz poprawy funkcjonalności całego budynku.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Izolacja przed wodą

papa izolacyjna
Zabezpieczenie budynku przed działaniem wody i wilgoci jest bardzo ważnym elementem technicznym budowy domu. Dzięki temu będziemy się czuć bezpiecznie i komfortowo w naszym domu przez długie lata. Hydroizolacje stosowane są w tych miejscach budynku, które są narażone na działanie wilgoci oraz wody.

Remontujemy balkon

balkony
Fakt posiadania balkonu doceniamy najbardziej podczas słonecznych i ciepłych pór roku. Warto jednak pamiętać, że to miejsce wymaga regularnych napraw, które uchronią je przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i zagwarantują bezpieczeństwo użytkowania.

Biologiczna walka z mszycami

mszyce
Mszyce to szkodniki atakujące najczęściej nasze rośliny ozdobne. Spotkamy je w wielu gatunkach, kolorach i kształtach. Bywają zielone, żółte, szare lub czarne. Mszyce osiedlają się w koloniach na końcach pędów oraz od spodu najmłodszych i najstarszych liści, w tych miejscach gdzie sok, którym się odżywiają ma najwięcej składników pokarmowych, a młode części roślin zawierają ich najwięcej.

Opłacalność uprawy winorośli w Polsce

Uprawa winogron
Ostatnio dość popularny jest temat polskich winnic i win, które nie odbiegałyby jakością od win Europy Południowej i Zachodniej. Pamiętajmy, iż w Polsce nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące uprawy winorośli oraz wytwarzania wina domowymi sposobami na własny użytek. Dopiero w momencie, jeśli zdecydują się Państwo na sprzedaż wina, potrzebne będą m. in. zezwolenia i rejestracja działalności gospodarczej.