X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jonizacja powietrza w mieszkaniu

gabinet
To, jaki mikroklimat panuje w domu, zależy od wielu czynników. Sprzęt komputerowy i urządzenia z tworzywa sztucznego to podstawowe wyposażenie większości miejsc, w których spędza się najwięcej czasu. Nic więc dziwnego, że coraz częściej pojawiają się bóle głowy, złe samopoczucie czy różnego rodzaju alergie. Aby zapobiec tym problemom, warto zaopatrzyć się w dobry jonizator powietrza.


Jednym z zagrożeń dla zdrowia jest ilość jonów dodatnich w powietrzu. Sprawiają one, że wdychane powietrze nie jest takie, jak w naturze. W rezultacie może to powodować problemy zdrowotne. Z kolei jony ujemne to te mające korzystny wpływ na życie i rozwój ludzi, zwierząt i roślin. Sprawiają, że np. żywność wolniej się psuje, w domu nie mnożą się bakterie, a z powietrza usuwane są nieprzyjemne zapachy czy kurz.

Aby zwiększyć ilość dobrych jonów w powietrzu, warto kupić jonizator, który emituje cząstki powietrza o ujemnym ładunku elektrycznym. Takie urządzenie jest niedrogie w eksploatacji, a równocześnie pracuje stosunkowo cicho.

Zalety jonizatorów
jonizatorJonizator powietrza w mieszkaniu pomoże oczyścić i odświeżyć powietrze, a także zabije bakterie, grzyby i wirusy. Działanie takiego urządzenia z pewnością ułatwi koncentrację i oddychanie oraz poprawi kondycję zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Ponadto jonizatory mają leczniczy wpływ na astmę, gruźlicę, nadciśnienie, nerwobóle, migreny, reumatyzm czy kłopoty ze snem.

Podział jonizatorów
Jonizatory można podzielić na dwa rodzaje:
- Jonizatory klasyczne – dzięki wysokiemu napięciu wytwarzają jony ujemne. Ich struktura różni się od tych wytwarzanych w przyrodzie ze względu na obecność ozonu i tlenku azotu. Zbyt duże stężenie tych gazów może szkodzić. Jonizatory produkowane są zgodnie z europejskimi normami dotyczącymi ich emisji. Są to urządzenia ciche, lekkie i szybko działające. Niestety ich wadą jest krótkotrwałość wytwarzanych jonów.

- Jonizatory termoemisyjne – działają wolniej, emitując jony ujemne dzięki tworzącym się na rozgrzanym metalu elektronom. Powstające jony są duże, ciężkie i stabilniejsze, a co za tym idzie, znacznie trwalsze. Urządzenia te nie emitują ozonu ani tlenku azotu, co stanowi ich dużą zaletę.

Jonizatory mogą być także wbudowywane w inne urządzenia, np. oczyszczacz powietrza, nawilżacze i oczyszczaczo-nawilżacz. Jonizacja powietrza w domu jest bardzo przydatna, szczególnie w pomieszczeniach, w których znajduje się komputer, drukarka laserowa czy często pracujący telewizor.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Instalacje HVAC
Autor: Anna Dębiec
2016-06-25 12:04:31
Tagi do artykułu: jonizator | nawilżacze
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Wilgoć na ścianie

Osuszacze powietrza

Problemem często pojawiającym się w domu jest zbyt duża wilgoć. Skutkami nadmiernej wilgoci są grzyby, drobnoustroje, złe samopoczucie, a nawet poważne choroby. Jeżeli wilgoć pojawia się okresowo, wystarczy intensywnie wietrzyć i ogrzewać mieszkanie. Jeśli jednak wilgoć jest dość duża, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, warto zaopatrzyć się w odwilżacz powietrza, zwany inaczej osuszaczem.
nagrzewnica gazowa

Nagrzewnice elektryczne i gazowe – specyfikacja

Nagrzewnice powietrza wykorzystuje się do ogrzewania obiektów produkcyjnych, magazynowych, gospodarczych oraz wnętrz jesienią i zimą. Na rynku istnieje wiele urządzeń tego typu, które różnią się między sobą mocą grzewczą i metodą zasilania. Czym kierować się przy wyborze nagrzewnicy?
Wentylator marki First Austria

Jaki wentylator do domu i biura?

Wentylator wciąż kojarzy się z tradycyjnym urządzeniem, w którym kilkuramienne śmigło napędzane jest przez wirnik. Dzięki niemu powietrze rozpędza się i oziębia dając w efekcie przyjemny podmuch, chłód i ulgę w upalne dni.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jonizatory

jonizator
O zdrowym mikroklimacie w domu decydują przede wszystkim: czyste powietrze, odpowiednia temperatura oraz wilgotność. Pomimo regularnego wietrzenia i nawilżania pomieszczeń, w powietrzu unoszą się bakterie i zanieczyszczenia. Dodatkowo urządzenia elektroniczne emitują jony dodatnie, które niekorzystnie „ładują” powietrze i wpływają negatywnie na samopoczucie...

Oczyszczacze powietrza

oczyszczacz powietrza
Z każdym oddechem pochłaniamy od 40 tys. do 75 tys. cząsteczek pyłu. Poziom zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach bywa nawet 100 razy większy niż na zewnątrz. Choroby układu oddechowego i alergie (głównie u dzieci) są coraz częstszymi przypadłościami. Pomimo postępu medycyny i nauki zachorowań jest coraz więcej, dlatego warto zadbać o jakość powietrza w domu i w miejscu pracy...

Jak skutecznie pozbyć się zapachu papierosów?

oczyszczacz powietrza
Zakaz palenia tytoniu w barach i restauracjach to pierwszy krok do oczyszczenia atmosfery w miejscach publicznych. Równie ważne jest jednak rozprawienie się z zapachami, które mogą być odczuwalne w lokalu nawet kilka tygodni po ostatnim „dymku”. Świeże powietrze w pomieszczeniach zagwarantuje profesjonalny oczyszczacz.

Oczyszczacz powietrza dla alergików

kobieta
Problemy z oddychaniem, duszności, uciążliwy katar - to tylko niektóre z dolegliwości, z którymi na co dzień borykają się alergicy. Dlatego warto zadbać, aby substancji wywołujących reakcje alergiczne było w najbliższym otoczeniu jak najmniej. Tu z pomocą przychodzi nowoczesna technologia.