Nietypowe możliwości wykorzystania piwnicy

piwnica

fot. piwnica

Wysokie ceny gruntów pod zabudowę przyczyniły się do zmniejszenia średniej powierzchni działek budowlanych oferowanych na sprzedaż. Mniejszy teren to budowa mniejszego domu. Jak wygospodarować dodatkowy metraż? Warto rozważyć budowę domu z piwnicą.

Kiedy budować piwnicę?
Decyzja o warunkach zabudowy, wynikająca z zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzeni (MPZP), najczęściej ogranicza wysokość i ilość kondygnacji budynku, a ustalenia dotyczące rodzaju, kąta i układu kalenic dachu uniemożliwiają budowę wysokiego poddasza.

Aby uzyskać dodatkowy metraż do zagospodarowania, warto rozważyć budowę kondygnacji na poziomie -1, czyli piwnicy. Należy jednak wiedzieć, że nie na każdej działce budowlanej jest taka możliwość. Budowa piwnicy zdecydowanie podwyższa koszt budowy domu. Cena ta może być jeszcze wyższa w sytuacji, gdy wody gruntowe na terenie działki występują płytko. Aby zapobiec zalaniu, płyta posadzkowa piwnicy musi być szczelnie połączona ze ścianami (jak wanna). Technologia jest droga, trudna do wykonania i do czasu zakończenia robót fundamentowych wymaga stałego odwodnienia wykopu.

Jeśli warunki na działce są niekorzystne, warto zestawić koszt budowy piwnicy z alternatywą sprzedaży posiadanej działki i zakupem większego terenu pod budowę domu bez piwnicy.

Piwnica wczoraj i dzisiaj

piwnica

fot. piwnica

Zobacz również: Fototapety do kuchni 2012

Utożsamianie piwnicy z chłodnym i ciemnym schowkiem na niepotrzebne rzeczy czy pomieszczeniem na piec ze składem opałowym jest już nieaktualne. Współczesna piwnica to dodatkowa przestrzeń użytkowa w domu. Może służyć jako dodatkowe pomieszczenie mieszkalne, spiżarnia, pralnia, sala bilardowa, siłownia z sauną, studio muzyczne czy też pokój multimedialny. Niektóre z pomysłów podchwytują architekci, oferując alternatywne aranżacje poziomu -1 do oferty gotowych projektów domów.

Przekształcenie w mieszkanie niskiej piwnicy bez okien jest niemożliwe, gdyż przepisy wyraźnie określają parametry pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi. Jeśli piwnica ma mniej niż 2,5 m wysokości, a najczęściej jest to 2,2-2,3m, może być wykorzystywana jako pomieszczenie przeznaczone na „czasowy pobyt ludzi”. W myśl przepisów oznacza to użytkowanie pomieszczenia najdłużej przez 4 godziny w ciągu doby.

Adaptacja piwnicy
Adaptacja i aranżacja piwnicy bez okien na „czasowy pobyt ludzi” wymaga wykonania sprawnego systemu wymiany powietrza oraz wygodnego oświetlenia. Dzięki fotokomórkowemu oświetleniu, korzystanie z kondygnacji podziemnej jest bezpieczne i wygodne.
Przeszkodą w użytkowaniu piwnicy może być niewygodna wielkość otworu w stropie oraz strome zejście do pomieszczenia. Otwór zejściowy do piwnicy można powiększyć i wymienić bieg schodów na łagodniejszy. Nie należy jednak wykonywać tego na własną rękę, zwłaszcza gdy wybrane rozwiązanie ingeruje w elementy nośne budynku. Tego rodzaju prace wymagają wykonania projektu przez fachowca.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)