X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Montaż baterii umywalkowej - krok po kroku

baterie łazienkowe
Montaż baterii umywalkowej nie jest taki skomplikowany jak się wydaje. Instalacja sprowadza się do trzech prostych kroków. Można ją wykonać samodzielnie stosują się do kilku przydatnych wskazówek. Od czego zacząć?

Krok 1: Wybieramy odpowiednią baterię

W sprzedaży dostępne są dwa typy baterii - ścienne i stojące (tzw. sztorcowe). Przed dokonaniem wyboru należy sprawdzić na jakiej wysokości znajdują się rury doprowadzające ciepłą i zimną wodę w łazience. Od tego zależy, który model wybrać. – Baterie ścienne montujemy, gdy rury wyprowadzone są powyżej wanny lub umywalki. Jeśli instalacja wodna przebiega poniżej, zdecydujmy się armaturę sztorcową – radzi Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura.
Oba typy armatury dostępne są z różną liczbą otworów. Wśród baterii stojących najpopularniejszą grupę stanowią produkty jednootworowe (mocowane w jednym otworze regulują strumień i temperaturę wody za pomocą uchwytu) i dwuotworowe (jednouchwytowe oraz z osobnymi pokrętłami do regulacji ciepłej i zimnej wody). Modele trzy- i czterootworowe, produkowane są zwykle w ramach ekskluzywnych linii wzorniczych.Baterie montowane do ściany nad umywalką mają oddzielnie wylewkę i dwa pokrętła do wody. Wannowe natomiast wyposażone są w oddzielną wylewkę, rączkę prysznicową i jedno lub dwa pokrętła.

Krok 2: Montaż baterii łazienkowej
Baterie stojące należy umieścić w otworach wykonanych w umywalce lub wannie. Mają one zwykle średnice w granicach 28–35 mm. Baterie jednootworowe mają specjalne wejście umieszczone w podstawie (dolnej części armatury) gdzie wkręca się przewody doprowadzające wodę (przyłącza elastyczne) i wkręt mocujący. Wężyki należy wsunąć do otworu montażowego w umywalce. Na wystający od spodu wkręt nakłada się specjalną gumową podkładkę, którą zabezpiecza dodatkowa nakładka wykonana z metalu. Niektóre modele baterii wyposażone są dodatkowo w chromowaną podkładkę, którą montuje się pomiędzy otworem w umywalce i baterią. Umieszcza się ją nad otworem przed wprowadzeniem wężyków podłączeniowych. Podkładka nie tylko podnosi estetykę baterii ale także maskuje otwór w umywalce jeśli jest on zbyt duży. Przy pomocy tulejkowej nakrętki, która zapobiega przeciekom bateria mocowana jest na stałe. Wówczas wystarczy już tylko podłączyć elastyczne przewody do instalacji wodociągowej.
W przypadku baterii dwuotworowej, złączki (przyłącza proste) wkładamy do otworów montażowych i mocujemy je nakrętkami. Również przy ich pomocy montujemy baterię i zabezpieczamy połączenia płaskimi uszczelkami, najczęściej wykonanymi z gumy lub – coraz częściej – z trwalszego kauczuku silikonowego. Na koniec należy pamiętać by nakręcić końcówkę instalacji wodociągowej na przyłącza proste. Jeśli baterię dwuotworową zamierzamy zainstalować w wannie, wąż natrysku trzeba przykręcić do rączki natrysku i łącznika.
Baterie ścienne mocuje się bezpośrednio do przyłączy ciepłej i zimnej wody. Dla komfortu użytkowania należy wyznaczyć odpowiednią wysokość zamocowania nad wanną czy umywalką.

Montaż rozpoczynamy od wkręcenia przyłączy mimośrodowych do końcówek instalacji wodociągowej. Połączenia gwintowe uszczelnia się przy pomocy taśmy teflonowej lub włóknem konopnych. Przyłącza mimośrodowe powinny wystawać ze ściany pod kątem prostym, a korpus baterii po jej przykręceniu był poziomo. Szerokość rozstawu mimośrodów zależy od szerokości nakrętek przyłączeniowych baterii. - Najczęstsze nieprawidłowości przy montażu wynikają ze złego rozstawu podłączeń do wody ciepłej i zimnej. Modelowo jest to 15 centymetrów, jednak dopuszcza się maksymalnie 2 centymetry odchylenia. W innym przypadku montaż się nie powiedzie – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura. Rozety nakręca się na mimośrody, a we wnętrzu nakrętek umieszcza uszczelki gumowe z filtrem. Żeby dokręcić baterię do mimośrodów przy pomowcy klucza i nie porysować jej należy użyć specjalnych plastikowych osłonek.

Krok 3: Sprawdzamy szczelność
To czy montaż baterii został wykonany należycie, sprawdzi bezbłędnie test szczelności. W tym celu wystarczy puścić strumień wody i zweryfikować ewentualne przecieki. Pamiętajmy, że gumowe uszczelki na połączeniu z instalacją wodną, na końcu wylewki czy przy pokrętłach z czasem się zużywają. Szczególnie te, które mają kontakt z gorącą wodą. Pierwsza oznaką nieszczelności w tym miejscu jest kamienny osad na powierzchni baterii. To oznacza, że czas najwyższy wymienić niezdatne elementy.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykańczanie
2012-08-03 16:16:17
Tagi do artykułu: Grupa Armatura | baterie | montaż | armatura
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Łazienki Łazienki Galeria Umywalki Umywalki    
 
    Najlepsze projekty domów