X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Czy Mieszkanie dla Młodych zastąpi Rodzinę na Swoim?

rodzina
Mieszkanie dla Młodych (MDM) to projekt kolejnego programu po Rodzinie na Swoim, który ma za zadanie wspomóc zakup mieszkań przez młode małżeństwa oraz singli. Wsparcie polegałoby na dofinansowaniu przez rząd 10-15% kosztu zakupu lokalu mieszkalnego o powierzchni nie przekraczającej 75 m kw. z rynku pierwotnego. Poza mniejszym kredytem do spłacenia niższe mają być także odsetki. Jakie warunki będzie musiał spełnić lokal i przyszli beneficjenci?


Praca nad programem trwa od kilku miesięcy, jednak już teraz wiadomo, że dopłata obejmie maksymalnie 50 m kw. mieszkania. Podczas konferencji minister Sławomir Nowak zapewnił, że na wsparcie może liczyć rodzina, w której młodszy z małżonków nie przekroczy 35 roku życia. Program ma objąć również singli, którzy mogą otrzymać 10% jednorazowej dopłaty liczonej według wskaźnika 1.0 wartości metra odtworzeniowego w każdym województwie.

Nowy program ma dodatkowo zawierać tzw. komponent prorodzinny. O ile rodzina bezdzietna może liczyć na dofinansowanie 10-15%, tak małżeństwa posiadające dzieci mogą uzyskać dopłatę wyższą o 5% i uzyskać jeszcze dodatkowe 5%, jeśli w ciągu pierwszych 5 lat od kupna mieszkania na świat przyjdzie kolejne dziecko.Według wstępnych planów program Mieszkanie dla Młodych miałby wejść w życie w połowie 2013 roku lub na początku 2014 r. Koszt początkowy wyniósłby wstępnie 600-700 mln zł rocznie, a docelowo osiągnąłby granicę 1 mld. Pieniądze na sfinansowanie tego przedsięwzięcia rząd chce uzyskać z likwidacji zwrotu podatku VAT za remonty.

Mieszkanie dla Młodych wypada dość blado w porównaniu z programem Rodzina na Swoim, który przez pierwsze 8 lat spłaty kredytu finansuje blisko połowę odsetek od kredytu, co odpowiada nawet 1/4 wartości nabywanej nieruchomości. Ponadto, w świetle burzliwego końca obecnego programu pomocowego dla młodych małżeństw, samotnych matek i singli, nie ma pewności, czy projekt Mieszkanie dla Młodych w ogóle wejdzie w życie.

Czytaj też:
Mieszkanie dla młodych tylko z rynku pierwotnego
Mieszkanie dla Młodych
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Kredytowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-01-10 19:52:53
Tagi do artykułu: Mieszkanie dla Młodych | single | rynek pierwotny | dopłaty | mieszkania | rodzina na swoim | kredyty
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
rodzina

Limity cenowe Rodzina na Swoim – III kwartał 2012 r.

Niespełna pół roku pozostało do zakończenia programu rządowego „Rodzina na swoim”. Dopłaty realizowane są na podstawie ustawy z dnia 8 września 2006 roku o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Wnioski o przyznanie kredytu preferencyjnego przyjmowane będą do końca 2012 roku. Jakie limity cenowe obowiązują w III kwartale 2012 r.?
rodzina

Koniec Rodziny na swoim?

Zgodnie z zapowiedziami Rząd przygotowuje zmiany w programie Rodzina na swoim. Nowe warunki nie do końca pokrywają się z zapowiedziami z końca 2010 roku. Single i młode małżeństwa nie otrzymają pomocy od państwa.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Mieszkanie dla Młodych

rodzina
Wkrótce zakończy się program Rodzina na Swoim, dzięki któremu mnóstwo młodych małżeństw mogło pozwolić sobie na kupno pierwszego mieszkania. Wszystko wskazuje na to, że wysokie ceny nieruchomości i wycofanie programu kredytów preferencyjnych znacznie spowolnią rynek nieruchomości.

Porównanie programów Rodzina na Swoim i Mieszkanie dla Młodych

rodzina
Program Rodzina na Swoim zakończył się z dniem 31 grudnia 2012 roku. Podczas jego trwania ukazało się wiele publikacji, które wyjaśniały i aktualizowały warunki, jakie należało spełnić, by móc z niego skorzystać. Obecnie rząd przygotowuje kolejny program oferujący dofinansowanie do mieszkań dla młodych małżeństw.

Kolejne zmiany w programie MdM

rodzina
Niespełna cztery miesiące zostały do wprowadzenia programu Mieszkanie dla Młodych. Wciąż jednak nie znany jest jego ostateczny kształt. Opozycja oraz partia rządząca wciąż zgłaszają i analizują poprawki. Jakie są najnowsze pomysły i kto na nich skorzysta?

Czy warto czekać na MdM?

osiedle
Na realizację założeń programu dopłat Mieszkanie dla Młodych rząd planuje przeznaczyć ponad 3,5 mld złotych. W ciągu pięciu lat z pomocy ma skorzystać nawet 115 tysięcy rodzin i singli. Takie działanie zdaniem koalicji pobudzi do życia branżę budowlaną.