X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Konstrukcje szklane

szklarnie
Konstrukcje szklane to nie tylko szklarnie, świetliki dachowe i daszki nad drzwi wejściowe. Szkło w budownictwie i aranżacji wnętrz wraz ze stalą i drewnem to najpopularniejsze materiały konstrukcyjne i wykończeniowe.

Szklarnie (lub cieplarnie) to zwykle obiekty o ażurowej konstrukcji stalowej, która w całości wypełniona jest szkłem. Wykorzystuje naturalne słoneczne światło i ciepło, nie przepuszczając chłodu. Szklarnie całoroczne posiadają dodatkowo instalację do ogrzewania, nawilżania powietrza i doświetlenie. Pozwala to na całoroczną uprawę roślin. Tego typu szklarnie stosuje się w profesjonalnych gospodarstwach ogrodniczych.

W przydomowej, hobbystycznej uprawie, szklarnie są budowane amatorsko lub kupowane od producentów szklarni w zestawie gotowych elementów. Niegdyś stosowane szyby do szklarni coraz częściej zastępowane są przez płaszczyzny z idealnie przezroczystego plastiku.

szklany budynekSzkło to wciąż drogi materiał. Nie bez przyczyny uwielbiany przez konstruktorów i architektów. Przełom w jego ogólnym zastosowaniu zawdzięczamy powstaniu tzw. szkło szkła budowlanego. Można z niego zbudować bardzo trwałe ściany, dachy, schody, drzwi, stropy, świetliki i wiele innych elementów.W modernistycznych wnętrzach do popularniejszych rozwiązań należą schody i stropy ze szkła hartowanego. Konstrukcja podtrzymująca wykonywana jest ze stali. Dodatkowy efekt można uzyskać przez umiejętne podświetlenie stopni lub podłogi.

Szklane ściany to nie tylko luksfery. Większe możliwości w kształtowaniu przestrzeni dają tafle szklane. Można je zamówić w dowolnym kształcie i oprawie. Na przykład duża tafla szkła przymocowana do wózków lub innych elementów przesuwnych może stać się ruchomą ścianą lub przesuwanymi drzwiami, a nieruchoma - ścianką działową. Wbudowana płaszczyzna szkła konstrukcyjnego w elewację to oszczędność energii i źródło światła dziennego.

szklana podłogaNiewielu inwestorów stać na zastosowanie konstrukcji szklanych. Producenci elementów wykończeniowych od mebli, przez oświetlenie i dodatki prześcigają się w pomysłach na subtelną aranżację wnętrza. Obecnie popularne jest szkło w czystej i prostej formie. Poza elementami przezroczystymi można wybierać między szkłem matowym, trawionym kwasem, gładkim lub ozdobionym ornamentami.

Naukowcy dowodzą, że mała ilość światła dziennego negatywnie wpływa na samopoczucie. Sprzyja notorycznemu zmęczeniu i depresji. Z drugiej strony nadmierne oświetlenie powoduje przegrzanie pomieszczeń i złe samopoczucie. O ile nadmiernemu oświetleniu można łatwo zaradzić, tak niedoświetleniu trzeba stanowczo przeciwdziałać.

szklane schodySzkło wykorzystuje się w architekturze słonecznej. Duże przeszklone elementy elewacji służą absorpcji ciepła. Zwykłe ściany wykonane ze standardowych materiałów budowlanych odbijają lub powodują jego straty. Ściana południowa jest najważniejsza w architekturze słonecznej. Płaszczyzna ta służy pozyskiwaniu ciepła dlatego jest prawie w całości przeszklona.

Ekonomiczne gospodarowanie energią, ekologiczne trendy, zrównoważona gospodarka surowcami i planowanie przestrzenne dowodzą geniuszowi szkła na każdym kroku. Dzięki niemu budynki i obiekty można przystosować się do coraz surowszych wymogów funkcjonalności i estetyki.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Trendy
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-01-29 23:55:54
Tagi do artykułu: szklarnie | szkło | świetliki | luksfery | szkło konstrukcyjne | Konstrukcje szklane | świetliki dachowe
 
Powiązane galerie:
Galeria Okna Okna Galeria Schody Schody Galeria Biurowce Biurowce  
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Projekt Tanita3

Tanita II G2 – nowoczesny dom parterowy z szerokimi przeszkleniami

Osobom lubiącym doświetlone wnętrza spodoba się projekt domu Tanita II G2. Szerokie przeszklenia sprawiają wrażenie otwartej i nieskrępowanej przestrzeni, a ponadto doskonale rozświetlają poszczególne pomieszczenia w parterowym domu. Warty uwagi jest także zadaszony taras, na którym można spędzać czas na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni. Poznajmy bliżej rozwiązania zaproponowane przez Pracownię Projektową Archipelag.
energia elektryczna

Jaką moc mają domowe urządzenia?

Informacje o perspektywie uwolnienia cen prądu, spowodowały, że wielu z nas zaczęło bacznie przyglądać się codziennemu poborowi energii przez urządzenia AGD. Na co zwrócić uwagę i za jakie domowe urządzenia elektryczne płacimy najwięcej?
dom inteligentyny

Inteligentny dom - czy warto?

Każdy z nas budując upragniony dom, marzy, aby był on bezpieczny, przytulny i komfortowy. Aby osiągnąć taki cel, nie tylko warto zasięgnąć rad architektów wnętrz, ale także zastanowić się nad instalacją nowoczesnych technologi w postaci systemu inteligentnego zarządzania domem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Szkło w domu

sypialnia
Wykorzystanie powierzchni szklanych w projekcie budynku to najprostszy sposób na naturalne rozjaśnienie wnętrz. Najodważniejsi decydują się na szklane ściany, podłogi, schody, a nawet dach. Jednak wcale nie trzeba stosować aż tak śmiałych rozwiązań, aby docenić zalety tego materiału. Szerokie możliwości wykorzystania sprawiają, że jest on nie tylko estetyczną dekoracją, ale również użytecznym elementem wyposażenia. Zobaczmy jak go funkcjonalnie wykorzystać.

Szklarnie ogrodowe

ogród
Smaczne pomidory, świeża sałata, pachnące zioła czy piękne kwiaty to częste widoki spotykane w przydomowych ogrodach. Zmienna pogoda może zaszkodzić ogrodowym roślinom, a w szczególności tym, które pochodzą z cieplejszej strefy klimatycznej. Z tego względu warto zadbać o odpowiednią osłonę i ochronę roślin. Idealnym rozwiązaniem może okazać się szklarnia ogrodowa.

A może wiata?

Wiata samochodowa Fastlock
Dynamicznie rosnące ceny gruntów, materiałów budowlanych i robocizny sprawiają, że budowa domu jest przedsięwzięciem, którego finansowania może nie przeżyć nasz portfel. W takich sytuacjach inwestorzy szukają rozwiązań niestandardowych i tańszych.

Ekologiczne dodatki do wnętrz

poduszki
W centrum stolicy, pełnym zgiełku i pośpiechu jest miejsce, w którym wśród przedmiotów pięknych i funkcjonalnych ze spokojnym namysłem można wybrać coś dla siebie i odpocząć od pośpiechu.