Nagrzewnice elektryczne i gazowe – specyfikacja

Nagrzewnice powietrza wykorzystuje się do ogrzewania obiektów produkcyjnych, magazynowych, gospodarczych oraz wnętrz jesienią i zimą. Na rynku istnieje wiele urządzeń tego typu, które różnią się między sobą mocą grzewczą i metodą zasilania. Czym kierować się przy wyborze nagrzewnicy?

Nagrzewnice zbudowane są z urządzenia promiennikowego, komory grzewczej lub komory spalania i wentylatora. W komorze grzewczej lub spalania, w zależności od typu nagrzewnicy, następuje proces grzewczy a wentylator wydmuchuje ogrzane powietrze na zewnątrz. Czym różnią się nagrzewnice elektryczne od gazowych?

Nagrzewnice elektryczne najlepiej sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach. Nie emitują groźnych spalin, a urządzenia marki Master nie zużywają tlenu, dlatego można je stosować w pomieszczeniach bez wentylacji. Większość nagrzewnic elektrycznych to przenośne urządzenia z wbudowanym termostatem i regulatorem mocy. Dzięki temu można je ustawić w dowolnym miejscu i regulować moc grzania w zależności od indywidualnych potrzeb.
Urządzenia te pracują cicho i nie wydzielają zapachu. Niestety przy intensywnym i długofalowym trybie pracy pobierają dużo prądu, przez co nie są tanie w utrzymaniu. Jedna godzina pracy nagrzewnicy o przykładowej mocy 5kW to max. 5kWh zużycia prądu.

nagrzewnica gazowa

fot. nagrzewnica gazowa

Nagrzewnice gazowe
ogrzewają powietrze w procesie spalania gazu propan-butan (LPG). Powietrze najpierw jest zasysane przez wentylator, potem ogrzewane w komorze spalania, a na koniec wydmuchiwane na zewnątrz. W sprzedaży dostępne są wersje z termostatem oraz modele, które nie są wyposażone w regulator.
Nagrzewnice gazowe można stosować wyłącznie w pomieszczeniach z dobrze funkcjonującą wentylacją lub możliwością efektywnego wietrzenia, ponieważ powietrze ogrzane przez urządzenie zawiera spaliny.
Nagrzewnice gazowe, w porównaniu do elektrycznych, są stosunkowo tanie – także w użytkowaniu. Należy jednak pamiętać, że do procesu spalania gazu i ogrzania pomieszczenia potrzebują tlenu, a jednym z produktów ubocznych jest woda. Podczas spalania 1 litra gazu oprócz spalin powstaje 1,5 litra wody. Jeśli więc pomieszczenie nie ma sprawnej wentylacji istnieje duże prawdopodobieństwo zaczadzenia, a także zawilgocenia murów i powstania grzybów czy pleśni.

Jak dobrać nagrzewnicę?
Nic prostszego – wystarczy obliczyć kubaturę pomieszczenia, które ma być ogrzewane przez urządzenie i określić, ile razy w ciągu godziny powietrze ma przechodzić przez urządzenie. Dla przykładu, pomieszczenie o kubaturze 100 m3, w którym powietrze ma przepłynąć przez urządzenie 5 razy powinno mieć dobraną nagrzewnicę o przepływie 500 m3.

Przeczytaj: Naczynie wzbiorcze
Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)