X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Zieleń w pojemnikach

Rośliny w ozdobnych donicach
Rośliny w donicach stanowią doskonały pomysł na udekorowanie naszych okien, tarasów czy balkonów. Dobierając odpowiednie osłony na kwiaty, można ciekawie ozdobić zarówno wnętrze naszego mieszkania jak i ogrodowy kącik wypoczynkowy. Dodatkowo rośliny w pojemnikach bardzo łatwo przestawiać, co umożliwia nam łatwą zmianę kompozycji, eksponując je wtedy, gdy najładniej kwitną.kwiaty Aby podkreślić wygląd kwiatów zdobiących wnętrze mieszkania, warto wybrać odpowiednią osłonkę. Dobierając donicę, należy zadbać o to by pasowała ona do stylu wnętrza naszego mieszkania. Na rynku dostępne są dostępne osłonki o różnych kształtach i barwach wykonane z ceramiki, drewna, plastiku, metalu czy rattanu. W osłonkach ceramicznych oraz utrzymanych w kolorystyce kamienia, bardzo atrakcyjnie będą prezentować się rośliny zielone. Natomiast w donicach ocynkowanych można posadzić zioła, które będą zdobić nasz kuchenny parapet. Najbardziej uniwersalne pojemniki są jednobarwne o prostych kształtach, które idealnie będą komponować się niemal z każdym wnętrzem.Zioła w doniczceWybierając odpowiednie donice do naszego mieszkania, warto zwrócić uwagę na jego wielkość. Rozmiar pojemnika należy dobierać do wielkości bryły korzeniowej i w miarę jej wzrostu przesadzać ja do coraz większych donic. Doniczki powinny także mieć otwory odpływowe, które ułatwią odprowadzenie nadmiaru wody. Pielęgnowane i zadbane kwiaty doniczkowe, mogą stanowić ozdobę, którą bardzo ciężko zastąpić. Nawet niewielki kwiat umieszczony w starannie dobranej doniczce, może być eleganckim dodatkiem, który podkreśli charakter wnętrza i stanie się żywą rzeźbą. Wszystkie donice i osłonki powinny być utrzymane w tym samym stylu bądź w podobnej kolorystyce, dzięki której można podkreślić formę oraz barwę rośliny. Niskie rośliny bardzo interesująco będą wyglądać w osłonkach umieszczonych na różnych wysokościach. Kwiaty o niecodziennej formie bardzo ładnie będą prezentować się w prostych, nowoczesnych donicach.

doniceDonice ozdobne stosowane są także jako element dekoracji ogrodów, balkonów czy tarasów. Pojemniki wystawiane na zewnątrz różnią się od tych zdobiących wnętrza naszego mieszkania. Przede wszystkim powinny być odporne na czynniki atmosferyczne takie jak wilgoć, mróz czy promieniowanie UV. Wąskie, lekkie i wysokie pojemniki mogą być łatwo przewrócone przez wiatr, dlatego podczas wybierania warto zwrócić uwagę na kształt donicy.
Dość popularne i pasujące niemal do każdego ogrodu, są donice ceramiczne. Porowata struktura tego materiału pozwala na przenikanie powietrza do korzeni. Jednak warto pamiętać, że ziemia w tego rodzaju pojemnikach dość szybko wysycha, dlatego warto pamiętać o podlewaniu roślinek.
Donice kamienne doskonale wtapiają się w otoczenie. Osłony te warto impregnować specjalnymi preparatami, by ograniczyć szkodliwe dla kamienia działanie czynników atmosferycznych.

Zioła w doniczceCieszące się dużą popularnością donice plastikowe często stosowane są do ozdoby zarówno naszych parapetów w mieszkaniu jak i tarasów oraz balkonów. Kolor materiału oraz chropowata powierzchnia bardzo często do złudzenia przypomina pojemnik wypalany z gliny.

Donice i pojemniki zazwyczaj obsadza się roślinami, które są specjalnie do tego przygotowane. Są to zazwyczaj rośliny jednoroczne, dwuletnie oraz wieloletnie zimujące w pomieszczeniu. Ich dużą zaletą jest atrakcyjne ulistnienie oraz dość długie kwitnienie. W dużych skrzyniach lub donicach, bardzo ciekawie wyglądają róże, bukszpany oraz różnego rodzaju pnącza. W pojemnikach można także uprawiać jabłonie oraz grusze o odmianie kolumnowej. Są bardzo atrakcyjne ponieważ kwitną oraz dają owoce normalnej wielkości.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Dekoracje
Autor: Anna Dębiec
2016-04-29 04:48:26
Tagi do artykułu: kwiaty | rośliny | donice | kwiaty doniczkowe | Donice ozdobne | ogród | balkony | tarasy | donice ceramiczne | donice plastikowe | Róże | pnącza
 
Powiązane galerie:
Galeria Dekoracje Dekoracje Galeria Kwiaty Kwiaty    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
ogród zimowy

Ogrody pod szkłem

Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin. Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Czy ogród francuski jest dla mnie odpowiedni?

Francuskie ogrody
Zadbany i właściwie zaprojektowany ogród stanowi zawsze dumę właściciela. Od nas samych zależeć powinno, jaki będzie nasz ogród. Historia projektowania i tworzenia ogrodów niesie ze sobą bogactwo wzorców. Z dziesiątek przykładów z pewnością wybierzemy coś dla siebie. Warto poznawać różne ogrodowe style, by spośród wielu odnaleźć ten, który będzie nam najlepiej odpowiadał.

IKEBANA czyli FLORYSTYKA PO JAPOŃSKU

ikebana slider
Kwiaty zarówno cięte jak i doniczkowe od zawsze stanowiły najpiękniejszą dekoracje. Pozostało tak do dziś. Ożywiają i nadają charakter każdemu wnętrzu. Nas Europejczyków otaczają przeważnie kwiaty doniczkowe, jeśli jednak tworzymy wiązanki, to kładziemy nacisk na to, aby bukiety były jak najbardziej okazałe, kolorowe i duże. Zupełnie inaczej przedstawia się to w Azji. Japońscy floryści zrobili z tego sztukę - sztukę hodowli drzewek bonsai i sztukę układania kwiatów.

Czas wystawić donice na balkony i tarasy

donica
Nadejście wiosny to znak, że pora ukwiecić balkony i tarasy. Aranżacja nie musi być pokaźna. Wystarczy kilka ładnych doniczek lub skrzynek z kwiatami i ziołami, aby nasze otoczenie rozkwitło wraz z wiosną.

Nieformowane żywopłoty liściaste

żywopłot
Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.