X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Płyty meblowe, stolarskie

Płyty stolarskie
Płyty meblowe lub stolarskie stosowane są nie tylko w przemyśle meblowym. Dzięki nowoczesnej technologii, która zapewnia niektórym drewnopochodnym płytom konstrukcyjną wytrzymałość używa się ich także w budownictwie.

Dobrze zabezpieczone płyty drewnopochodne o wysokiej twardości można stosować jako wyrównujący podkład pod posadzkę drewnianą lub kafelki. Wraz z odpowiednim wyciszeniem stanie się doskonałą izolacją akustyczną i cieplną. Taki podkład wymaga odpowiednich klejów do montażu płytek na podłożu „pracującym”.


Poniżej znajdują się krótkie opisy najpopularniejszych płyt w przemyśle meblarskim i budowlanym.

Płyty OSB
Skrót pochodzi z języka angielskiego (Oriented Strand Board). Płyta OSB wykonana jest zwykle z trzech warstw, z materiałów drewnopochodnych. Najczęściej wykorzystywana w budownictwie. Warstwy płyty składają się z klejonych między sobą, długich sosnowych wiórów (skrawanych wzdłuż włókien), orientowanych w jednym kierunku. Stąd nazwa płyty „orientowanej”. Wióry w warstwie wewnętrznej zorientowane są prostopadle w stosunku do warstw zewnętrznych.


Zastosowanie: zamiennik sklejki i desek jako lekki szkielet drewniany, poszycie podłóg, dachów i ścian, kompozyty.
Średnia grubość płyty OSB: 8 - 40 mm
Średni ciężar płyty OSB: dla grubości 10 mm to ok. 25 kg/m3, dla 15 mm to ok. 37 kg/m3

Płyty MDF
To sprasowane w wysokiej temperaturze i ciśnieniu włókna drzewne ze spoiwem pochodzenia organicznego i utwardzaczy. Charakteryzują się łatwością w obróbce i idealna gładkością. Surowe płyty MDF mają szerokie zastosowanie w przemyśle meblarskim.
Płyty MDF laminowane mają gładką warstwę zewnętrzną, którą po obróbce można okleić. Stosuje się ją najczęściej do produkcji frontów meblowych.
Średnia grubość płyty MDF: 6 - 38 mm
Średni ciężar płyty MDF: 400 – 580 kg/m3

Płyty HDF
W odróżnieniu od MDF, to płyta cienka, lecz o podobnym zastosowaniu. Z powodzeniem zastępuje sklejkę.
Płyty HDF lakierowane - to płyty HDF surowe, których odporność powierzchni została podwyższona poprzez lakierowanie. Produkuje się je w szerokiej gamie kolorystycznej. Zwykle stosowane jako tylne ścianki mebli, szuflad, do produkcji drzwi wewnętrznych, okładzin i innych elementów aranżacyjnych.
Płyty HDF zagruntowane - to nowość na rynku. Nadaje się do wykonania dowolnej rzeczy. Gotowy produkt można pomalować na dowolny kolor ogólnodostępnymi na polskim rynku farbami.
Średnia grubość płyty HDF: 2,5 – 6 mm
Średni ciężar płyty HDF: ok. 650 kg/m3

Płyty wiórowe
To płyty prasowane z drewnianych wiórków, przeznaczone do użytkowania w suchym miejscu. Jako materiał surowy mają szerokie zastosowanie w budownictwie i meblarstwie.
Płyty wiórowe laminowane także przeznaczone są do użytkowania w warunkach suchych. Wierzchnia warstwa lakierowana nadaje twardości płycie. Może mieć fakturę i kolor drewna. Szeroko stosowana w budownictwie i meblarstwie.
Średnia grubość płyty wiórowe: 8 – 50 mm
Średni ciężar płyty wiórowe: 270 – 650 kg/m3

Płyty paździerzowe
Paździerze – to zdrewniałe części roślin włóknistych. To odpad pozyskiwany w ostatnich dwóch fazach oddzielania porządnych włókien.
Płyty paździerzowe to płyty powstałe poprzez spajanie i prasowanie pod ciśnieniem, z klejem i utwardzaczami oczyszczonych odpadów paździerzowych. Tak jak wyżej wymienione płyty ma największe zastosowanie w meblarstwie.
Średnia grubość płyty wiórowe: 8 – 50 mm
Średni ciężar płyty wiórowe: 270 – 650 kg/m3

Płyty pilśniowe
Spilśnioną tkankę drzewną formuje się w wysokiej temperaturze z dodatkiem spoiwa i utwardzaczy pod odpowiednim ciśnieniem. Włókna ułożone są w rożnych kierunkach. Tak jak reszta płyt stosowana jest w budownictwie i meblarstwie.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Stolarka
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-05-15 23:08:32
Tagi do artykułu: płyty drewnopochodne | Płyty OSB | Płyty MDF | Płyty HDF | Płyty wiórowe | Płyty paździerzowe | Płyty pilśniowe
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Okpol okna

Okno na dach płaski - kiedy wybrać uchylne, a kiedy nieotwierane?

Okna w dachach płaskich montuje się przede wszystkim po to, żeby doświetlić wnętrza. Ale w niektórych pomieszczeniach, mogą mieć dodatkowe zadanie – wspomagać wentylację. Dlatego rodzaj okna najlepiej dobierać do typu pomieszczenia, jakie będzie się pod nim znajdowało.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
tarcica

Drewno i materiały drewnopochodne

Drewno jest najstarszym i najpopularniejszym materiałem budowlanym. Jest wykorzystywane nie tylko przy budowie, ale także przy wykańczaniu wnętrz. Jednak nie samo drewno jest ważne. Materiały drewnopochodne często będąc w ukryciu spełniają równie ważną rolę – tworzą konstrukcję zarówno całej budowli, jak i drobnych elementów, które nas otaczają.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Drzwi wewnętrzne w przystępnej cenie

przedpokój
Drzwi okleinowane przestają być drzwiami drugiej kategorii. Zyskują na popularności wśród ekologów, designerów oraz tych, którzy chcą mieć dobry produkt za rozsądne pieniądze. Jeszcze do niedawna traktowane były jako towar drugiej kategorii. Dzięki stosowaniu Technologii Invado, która pozwala na okleinowanie drzwi, bez konieczności łączenia okładziny na krawędziach przylgi, zła opinia odchodzi powoli do lamusa...

Podkłady podłogowe

deski podłogowe
Z wielką starannością dobieramy rodzaj podłogi. Szukamy paneli pasujących idealnie do naszego wnętrza, posadzki która stworzy zgrabną całość zresztą otoczenia, jednak nie zapominajmy, że jest to tylko wykończenie. Tak naprawdę za trwałość naszej podłogi, nie odpowiada tak starannie dobierana warstwa wierzchnia, ale to co się kryje pod nią. Sercem podłogi jest podkład podłogowy i jego wykończenie. Aby służył nam na lata powinien być trwały, wytrzymały i wykonany z wielką starannością.

Alternatywa dla drzwi drewnianych

drzwi
Kiedy stoimy przed decyzją dotyczącą wyboru drzwi, liczy się nie tylko estetyka, ale i materiał, z którego zostały wykonane. Dlatego zanim udamy się do sklepu, warto zapoznać się ze znaczeniem kilku pojęć i skrótów, które z pewnością znajdziemy w opisie skrzydeł drzwiowych.

Najważniejsze, bo najczęściej spotykane oznaczenie to skrót MDF i HDF, mówiący o tym, że drzwi zostały wykonane z płyty pilśniowej. Jednak ograniczenie jego znaczenia do tej tylko informacji, byłoby sporym niedopowiedzeniem...

Drzwi z płyty MDF i HDF

drzwi wewnętrzne
Wybór drzwi to decyzja na lata. Ważne, aby były nie tylko estetyczne, ale również trwałe i funkcjonalne. Dlatego zanim wybierzemy się do sklepu, warto zapoznać się ze znaczeniem kilku pojęć i skrótów, które na pewno znajdziemy w opisie skrzydeł drzwiowych.