X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Kolory elewacji

elewacje
Wybór koloru elewacji domu nie zawsze jest tylko kwestią estetyczną, która zależy od decyzji inwestora. Mało kto wie, że kolorystyka zabudowy, może być narzucona odgórnie, przez Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Przed zakupem wybranej farby, warto sprawdzić, czy nie znalazła się ona na liście kolorów „zakazanych”.


Kolor elewacji zgodny z MPZP
Tekst planu miejscowego, może zawierać ustalenia szczegółowe odnoszące się do terenu, na którym znajduje się działka budowlana. Szczegółowe rozporządzenia mogą dotyczyć kolorystyki: elewacji, ogrodzenia, stolarki okiennej i drzwiowej, a także dachu.
O ile plan miejscowy nie może nic nakazać, to formułuje prawo zakazując pewnych rzeczy, np. nie zezwala na konkretne kolory elewacji domów.

Zanim więc przystąpimy do wyboru materiałów wykończeniowych, warto zapoznać się z zapisami MPZP, aby wykluczyć z listy zakupów elementy „zakazane”. Informacje na temat zapisów w planie miejscowym, można uzyskać w urzędzie miasta lub gminy.


domy
Kolory elewacji z palet i wzorników
Odpowiedni wybór koloru elewacji jest bardzo ważny. Niczym makijaż potrafi zdziałać cuda lub kompletnie zepsuć wygląd realizacji. Wystarczy spojrzeć na pięknie wykończone nowobudowane obiekty wielkopłytowe i modułowe, a następnie porównać ich wygląd z inwestycjami realizowanymi w minionej epoce. Nawet proste, kubiczne kształty z wielkiej płyty są atrakcyjnie, gdy ich elewacje są wykończone w odpowiedni sposób.
dom jednorodzinny
Obecnie bardzo modne jest łączenie jednolitego koloru z elementami obłożonymi panelami drewnianymi lub płytami kamiennymi. Elewacje wykończone w stylu minimalistycznym są proste, eleganckie i łatwe w utrzymaniu.
Producenci materiałów wykończeniowych i farb elewacyjnych oferują bogate palety odcieni do wyboru. Baumit Colours of More Emotion i kilkadziesiąt intensywnych odcieni kolorystycznych ArtLine to blisko 200 kolorów do wyboru. Niektórzy producenci opracowali nawet wzorniki w formie elektronicznej. Pliki są kompatybilne z popularnymi programami do projektowania. Współpracują z programami, takimi jak: AutoCAD, ArchiCAD, Autodesk 3ds Max i CorelDRAW. Taką bibliotekę kolorów, wraz ze szczegółową instrukcją korzystania z poszczególnych aplikacji, można pobrać ze strony internetowej producenta farb WEBER.

Wzory elewacji i łączenie kolorów
dom]Wzory i zestawienia kolorystyczne na elewacjach stosuje się przede wszystkim w celu podkreślenia jej elementów, lub zatuszowania pewnych nieatrakcyjnych cech wyglądu. Asymetryczne wzory, w stonowanej kolorystyce, mogą zaburzyć nadmierną rytmikę elewacji dużych założeń z wielkiej płyty. Tego typu zabiegi stosowane są od niedawna na dużych blokowiskach w Polsce. Np. na osiedlu Gaj we Wrocławiu.

Prawidłowo dobrany kolor elewacji współgra z otoczeniem, zastosowanymi materiałami wykończeniowymi, a także z sąsiadującą zabudową. Do tak ważnej kwestii nie należy podchodzić samolubnie. Przestrzeń, która otacza nasz dom i działkę jest wspólna, dlatego decyzje poszczególnych inwestorów, mają na nią bezpośredni wpływ.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Elewacyjne
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-05-07 16:22:39
Tagi do artykułu: farby | kolory | MPZP | elewacje | farby elewacyjne
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów Galeria Dachy Dachy    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Silikonowe farby elewacyjne

dom piętrowy
Silikonowe farby elewacyjne ThermoSan NQG i AmphiSilan NQG zapewniają wyjątkową twardość powłoki. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszej technologii nanosieci kwarcowych o trójwymiarowej strukturze NQG (Nano-Quarz-Gitter)...

Jaki kolor elewacji domu?

Elewacja
Wygląd zewnętrzny budynku najczęściej świadczy o poczuciu estetyki jego właścicieli. Wszystkie elementy zewnętrzne, czyli pokrycie dachu, kolor podbitki, system odprowadzania wody opadowej, stolarka i kolorystyka elewacji, muszą ze sobą współgrać. Jaki kolor elewacji domu wybrać? Dzięki kilku przydatnym wskazówkom zadanie to okaże się całkiem proste.

Nowoczesne kolory elewacji domów

malowanie
Kolory elewacji domu powinny współgrać i komponować się nie tylko z otaczającym budynek krajobrazem, ale także z charakterystycznymi elementami, jak kolor dachówki czy stolarki okiennej i drzwiowej.

Kolorowa wizytówka domu

dom jednorodzinny
Malowanie fasady to spore przedsięwzięcie, które wymaga znacznego nakładu pracy. Warto przeprowadzić je z najwyższą starannością i z użyciem sprawdzonych, dobrej jakości produktów. W ten sposób możemy zachować efekt ochronny na dłużej. Dodatkowym wyzwaniem jest wybór odpowiedniego koloru farby elewacyjnej.