Kolory elewacji

elewacje

fot. elewacje

Wybór koloru elewacji domu nie zawsze jest tylko kwestią estetyczną, która zależy od decyzji inwestora. Mało kto wie, że kolorystyka zabudowy, może być narzucona odgórnie, przez Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Przed zakupem wybranej farby, warto sprawdzić, czy nie znalazła się ona na liście kolorów „zakazanych”.

Kolor elewacji zgodny z MPZP
Tekst planu miejscowego, może zawierać ustalenia szczegółowe odnoszące się do terenu, na którym znajduje się działka budowlana. Szczegółowe rozporządzenia mogą dotyczyć kolorystyki: elewacji, ogrodzenia, stolarki okiennej i drzwiowej, a także dachu.
O ile plan miejscowy nie może nic nakazać, to formułuje prawo zakazując pewnych rzeczy, np. nie zezwala na konkretne kolory elewacji domów.

Zanim więc przystąpimy do wyboru materiałów wykończeniowych, warto zapoznać się z zapisami MPZP, aby wykluczyć z listy zakupów elementy „zakazane”. Informacje na temat zapisów w planie miejscowym, można uzyskać w urzędzie miasta lub gminy.

domy

fot. domy

Kolory elewacji z palet i wzorników
Odpowiedni wybór koloru elewacji jest bardzo ważny. Niczym makijaż potrafi zdziałać cuda lub kompletnie zepsuć wygląd realizacji. Wystarczy spojrzeć na pięknie wykończone nowobudowane obiekty wielkopłytowe i modułowe, a następnie porównać ich wygląd z inwestycjami realizowanymi w minionej epoce. Nawet proste, kubiczne kształty z wielkiej płyty są atrakcyjnie, gdy ich elewacje są wykończone w odpowiedni sposób.

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Obecnie bardzo modne jest łączenie jednolitego koloru z elementami obłożonymi panelami drewnianymi lub płytami kamiennymi. Elewacje wykończone w stylu minimalistycznym są proste, eleganckie i łatwe w utrzymaniu.
Producenci materiałów wykończeniowych i farb elewacyjnych oferują bogate palety odcieni do wyboru. Baumit Colours of More Emotion i kilkadziesiąt intensywnych odcieni kolorystycznych ArtLine to blisko 200 kolorów do wyboru. Niektórzy producenci opracowali nawet wzorniki w formie elektronicznej. Pliki są kompatybilne z popularnymi programami do projektowania. Współpracują z programami, takimi jak: AutoCAD, ArchiCAD, Autodesk 3ds Max i CorelDRAW. Taką bibliotekę kolorów, wraz ze szczegółową instrukcją korzystania z poszczególnych aplikacji, można pobrać ze strony internetowej producenta farb WEBER.

Wzory elewacji i łączenie kolorów

dom

fot. dom

]Wzory i zestawienia kolorystyczne na elewacjach stosuje się przede wszystkim w celu podkreślenia jej elementów, lub zatuszowania pewnych nieatrakcyjnych cech wyglądu. Asymetryczne wzory, w stonowanej kolorystyce, mogą zaburzyć nadmierną rytmikę elewacji dużych założeń z wielkiej płyty. Tego typu zabiegi stosowane są od niedawna na dużych blokowiskach w Polsce. Np. na osiedlu Gaj we Wrocławiu.

Prawidłowo dobrany kolor elewacji współgra z otoczeniem, zastosowanymi materiałami wykończeniowymi, a także z sąsiadującą zabudową. Do tak ważnej kwestii nie należy podchodzić samolubnie. Przestrzeń, która otacza nasz dom i działkę jest wspólna, dlatego decyzje poszczególnych inwestorów, mają na nią bezpośredni wpływ.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)