X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Agregaty prądotwórcze zadowolą każdego biwakowicza

agregatWprawdzie sezon wakacyjnych wyjazdów jest już za nami, ale na pewno część z nas planuje już następne wakacje. Jeśli w tych planach znajduję się camping, to znaleźć się również powinien agregat prądotwórczy. Pozwoli nam być niezależnym i ułatwi codzienne życie biwakowicza.


Wybór agregatów jest naprawdę duży. Tak naprawdę, aby dokonać trafnego wyboru musimy określić nasze potrzeby. Agregaty prądotwórcze mają moc od 1kVA do 2000kVA (kilovoltoamperów). Dla potrzeb domku kempingowego w zupełności powinny starczyć te do 10kVA. Elementami głównymi agregatu jest silnik i prądnica przetwarzająca energię mechaniczną na energie elektryczną. Zasilana jest benzyną lub olejem napędowym. Ostatnio można także spotkać generatory działające na gaz. Taki agregat małej mocy zużywa od 1 do 4 litrów paliwa na godzinę pracy.

Tanie agregaty prądotwórcze nęcą każdego. Jednak jest to sprzęt, który kupujemy na lata, dlatego warto kupić taki, który posiada tłumik wyciszający pracę silnika oraz katalizator ograniczający emisję spalin. Istnieją także inne elementy, dzięki którym nasza współpraca z generatorem będzie jeszcze łatwiejsza: wyłącznik termiczny, który wyłączy silnik jeśli jego temperatura będzie za wysoka, czujnik poziomu oleju oraz niskiego ciśnienia oleju. Część urządzeń może pracować w trybie ciągłym, a część tylko w trybie czasowym. W takim przypadku nasz generator prądu należy co parę godzin wyłączać i robić 30min przerwy.Powinniśmy także przy wyborze zespołu prądotwórczego małej mocy, zwrócić uwagę, aby wszystkie elementy znajdowały się w jednej obudowie. Zdecydowanie ułatwi nam to transport. Ułatwi go także niezbyt duży zbiornik paliwa.

Jeśli nie udało nam się znaleźć tego idealnego modelu, to warto poszukać firmy dostarczającej agregaty w wersjach niestandardowych, gdzie wszystkie najważniejsze parametry dobierane są do naszych indywidualnych potrzeb.

Sama obsługa urządzenia nie powinna przysporzyć nam trudności. Włączenie silnika powoduje wytwarzanie prądu. Rozruch silnika może być ręczny (poprzez pociągnięcie linki rewersyjnej) lub elektryczny (miejscowy – za pomocą kluczyka lub automatyczny). Jeśli chcemy pobierać prąd wystarczy wpiąć się do gniazda, które może być jednofazowe, trójfazowe lub mieszane.

Oczywiście nie możemy zapominać o zasadach BHP. Należy uziemić metalowe części urządzenia, a tablicę rozdzielczą na czas pracy zamknąć. Jeśli agregat pracuje przez cały rok, to co 6 miesięcy należy przeprowadzać dokładne oględziny wraz z pomiarami. Jeśli jednak jest on nam przydatny tylko podczas wakacji, wystarczy przeprowadzić przegląd raz na rok (najlepiej po skończonym sezonie biwakowym).

Jeśli jeszcze nie jesteśmy pewni, czy generator prądotwórczy jest nam niezbędny, przed kolejnym wyjazdem do naszego domku letniskowego warto przejrzeć ofertę firm dla których wynajem agregatów to codzienność. Niewykluczone, że po letniej eskapadzie, zadowoleni ze sprzętu zgłosimy się do tej samej firmy, aby pomogła nam dokonać trafnego zakupu naszego własnego generatora.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Elektronarzędzia
2016-07-16 11:02:12
Tagi do artykułu: Agregaty prądotwórcze | silnik | prądnica | agregaty | generator prądu | zespół prądotwórczy
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
wiertarka

Wydajność i precyzja nowych wiertarek

Optymalny rezultat wiercenia wymaga mocy i precyzji. Te dwie cechy posiadają nowe wiertarki GBM 6 RE Professional oraz GBM 10 RE Professional firmy Bosch, które pojawiły się na rynku w lipcu. Dzięki innowacyjnym funkcjom umożliwiają użytkownikom profesjonalnym bardziej efektywną pracę.
narzędzia

Łatwy montaż płyt gipsowo - kartonowych

Ściany czy sufity wykonane z płyt gipsowo – kartonowych to prosty i szybki sposób na zabudowę poddasza lub zmianę aranżacji wnętrza domu. By jednak prace przebiegały sprawnie warto zaopatrzyć się w narzędzia oferowane przez spółkę Lange Łukaszuk – akumulatorową wkrętarkę marki Kress, ułatwiającą przykręcanie płyt oraz system montażu płyt gipsowo-kartonowych marki Wolfcraft.
kamera inspekcyjna

By zajrzeć w trudno dostępne miejsca - akumulatorowa kamera inspekcyjna

Nowy produkt w ofercie narzędzi profesjonalnych Bosch pozwala zajrzeć w trudno dostępne miejsca. Akumulatorowa kamera inspekcyjna GOS 10,8 V-LI Professional wyposażona jest w wyświetlacz LCD 2,7" o dużej rozdzielczości oraz jasno świecącą diodę Power LED, która zapewnia dobre oświetlenie ciemnych zakamarków. Długi, wodoodporny kabel kamery z małą głowicą umożliwia elastyczność stosowania.
 
    Najlepsze projekty domów