X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

IKEBANA czyli FLORYSTYKA PO JAPOŃSKU

ikebana slider
Kwiaty zarówno cięte jak i doniczkowe od zawsze stanowiły najpiękniejszą dekoracje. Pozostało tak do dziś. Ożywiają i nadają charakter każdemu wnętrzu. Nas Europejczyków otaczają przeważnie kwiaty doniczkowe, jeśli jednak tworzymy wiązanki, to kładziemy nacisk na to, aby bukiety były jak najbardziej okazałe, kolorowe i duże. Zupełnie inaczej przedstawia się to w Azji. Japońscy floryści zrobili z tego sztukę - sztukę hodowli drzewek bonsai i sztukę układania kwiatów.


Ikebana(czyli owa sztuka układania kwiatów) kładzie nacisk na stworzenie harmonii pomiędzy kompozycją, kolorem i rytmem. Kompozycje kwiatowe nie powstają (jakby się to mogło wydawać) z samych kwiatów – obejmują one również donice, wazony, łodygi, gałęzie i liście. Dla Nas ikebana jest to ładna kompozycja kwiatowa, która postawiona na stole pełni czasem rolę stroika. Jednak nie zapominajmy, że ikebana jest sztuką i powinna być traktowana na równi z malarstwem czy rzeźbiarstwem.Florystyka od zawsze towarzyszyła Japończykom w ich życiu. Ukształtowała ją historia kraju. W zależności od ustroju Państwa kompozycje kwiatowe zmieniały swój wygląd, charakter i przeznaczenie. Musimy pamiętać, że w ikebanie nie ma żadnej przypadkowości. Każda gałązka i każdy listek ma swoje znaczenie.

ikebanaPrzez lata wykształciło się wiele stylów. Najstarszy z nich to STYL RIKKA. Stosuję się go z okazji nowego roku. Najczęściej używanymi kwiatami w tym stylu są chryzantemy, bambus i sosna. Kompozycja taka składa się z 7 lub 9 podstawowych elementów ustawionych pod kątem 45º. Dominującą cechą tego stylu jest symetria oraz stateczność. Równie charakterystyczne są rozmiary – ok. 1,5m wysokości.

STYL SHOKA / SEIKA jest stylem klasycznym – wszystkie wierzchołki kwiatów tworzą trójkąt. Niskie bądź średnie wazony utrzymują takie kwiaty jak: lilie, róże i aspidistry. Styl ten poleca się, gdy dysponujemy małą ilością zarówno kwiatów, jak i czasu oraz cierpliwości.

STYL MORIBANA układa się w płaskich naczyniach. Kwiaty ułożone są w sposób spiętrzony i asymetryczny. Styl ten dzieli się na 4 odmiany. Różnią się one między sobą sposobem ustawienia kenzanu czyli płytki z kolcami, do której po włożeniu do wazonu upinamy kwiaty. W zależności od odmiany, używamy innych kwiatów: mieczyków, chryzantem. Najciekawsza jest odmiana D, która polega na stworzeniu kompozycji przypominającej mały krajobraz jeziora. W tym wypadku stosuje się małe kwiatki, liście, mech i kamyczki, natomiast na dnie wody kładziemy lustro, dające efekt odbicia.

ikebanaNajbardziej swobodnym stylem jest NAGEIRE. W dosłownym tłumaczeniu oznacza kwiaty wrzucane. W tym stylu używa się wysokich naczyń. Kwiaty układa się w trzy różne strony, tak aby ich połączona wierzchołki utworzyły odwrócony ostrosłup. Taka kompozycja nadaje się idealnie do postawienia przy ścianie.

Wysoki, smukły wazon przyda nam się również przy stylu HEIKA. Ten styl ma także kilka swoich odmian. Każda odmiana charakteryzuje się innym rodzajem i ułożeniem kwiatów. Jeśli wybierzemy odmianę, w której ikebana musi mieć pozycję pionową najlepiej użyć do tego chryzantem, róż, kali, lilii bądź tulipanów. Jeśli układ ma być skośny najlepsze będą do tego astry. Jeśli chcemy uzyskać układ skośny na bok nadadzą się do tego lilie, kalie, peonie, tulipany i chryzantemy. Najbardziej oryginalna jest odmiana tworząca układ kaskadowy. Nadają się do tego kwiaty akacji w kolorze białym i żółtym, które opadając pochylają się w prawą stronę.

Obecnie wykształciło się wiele nowych stylów układania kwiatów. Do najbardziej popularnych zaliczają się:
- JIUYBANA – Styl ten odnajdziemy w prawie każdym japońskim domu. Jest kopią natury, jednak dość subiektywnie potraktowaną. Rośliny przechodzą długą drogę zanim zostaną umieszczone w Jiuybanie. Wyrywanie płatków, łamanie łodyg czy malowanie na kolorowo to tylko niektóre z tortur jakie czekają na rośliny. Jako materiały może nam posłużyć wszystko – nawet szyszki, pióra ptaków, szkło czy plastik. Często umieszcza się również zasuszonego owada. Ważnym elementem jest naczynie – nie jest to tylko wazony, ale także klosz od lampy, but czy kapelusz.
- MORIMONO – Są to kompozycje typowo domowe. Powstają często w koszykach wiklinowych, niskich miseczkach. Naczynie zakrywamy 2-3 kwiatami o krótko przystrzyżonej łodydze, na to układamy owoce.
- KAKEBANS – Wymaga od twórcy dużej wyobraźni. W miseczkach, talerzykach czy naczyniach wiszących umieszczamy ususzone liście, gałązki i rośliny pnące.
- ZENEIKA I JIYUKA – Są to style pozwalające na dużą dowolność. Możemy łączyć ze sobą kwiaty, owoce, susz, kamyki, mech czy gałązki. Jeśli posiadamy wysoki wazon, możemy stworzyć kompozycje idealną do biura – 3 czerwone róże z dwoma wygiętymi gałęziami dębowymi.
- GIGANT – Kompozycje powstały w tym stylu nadadzą się do ozdoby w biurach czy na wystawach. Jak sama nazwa wskazuje osiągają one pokaźne rozmiary. Największy układ jaki powstał mierzył 25m i wykonany został z pni i korzeni,połamanych podczas burzy. Twórcą tego dzieła był Sofu Teshigahara.

Wielu Japończyków z ikebany uczyniło nie tylko swoje hobby, ale także zawód na całe życie. Na tyle zawładnęła ona ich sercami, że jest wykładana w szkołach i na uniwersytetach, zarówno kobietom jak i mężczyznom.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Dekoracje
2016-01-03 06:11:20
Tagi do artykułu: kwiaty | kwiaty doniczkowe | ikebana | Kompozycje kwiatowe | donice | wazony | Florystyka | chryzantemy | Bambus | sosny | lilie | Róże | aspidistry | mieczyki | astry | peonie | Akacja | szyszki | owoce | susz
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Dekoracje Dekoracje Galeria Kwiaty Kwiaty    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
tapeta panel szklany 1

Kuchnia – fototapeta czy panel szklany?

Zaprojektowanie kuchni to nie lada wyzwanie. To pomieszczenie, które musi być dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Piękne i funkcjonalne muszą być tu nie tylko meble i AGD, ale także ściany. W większości aranżacji do ich pokrycia wykorzystuje się farby, tapety i płytki. Tradycyjne płytki można zamienić na dekoracyjny, ekskluzywny panel szklany, a nudne farby na efektowne fototapety.
Fototapeta do salonu makro muszli perłowej – Twoje Fototapety

Fototapety abstrakcja

Słowo abstrakcja, z języka łacińskiego, oznacza oderwanie. Owa forma plastyczna sięga aż do paleolitu. Jej znamiona można znaleźć także na starożytnych amuletach i w malunkach zdobiących prehistoryczne jaskinie.
Panel szklany do kuchni w stylu skandynawskim – Twoje Fototapety

Fototapety do kuchni

Śniadanie jedzone pośród wielkich pomarańczy, zbóż czy w kuchni wiejskiej chaty. Marzenie? Nie! Teraz to możliwe dzięki apetycznym fototapetom z galerii pixers.pl, które mogą ozdobić ścianę w niejednej kuchni. Patrząc na te wspaniałe smakołyki, z pewnością nie zabraknie nam apetytu podczas śniadania lub obiadu.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Zieleń w pojemnikach

Rośliny w ozdobnych donicach
Rośliny w donicach stanowią doskonały pomysł na udekorowanie naszych okien, tarasów czy balkonów. Dobierając odpowiednie osłony na kwiaty, można ciekawie ozdobić zarówno wnętrze naszego mieszkania jak i ogrodowy kącik wypoczynkowy. Dodatkowo rośliny w pojemnikach bardzo łatwo przestawiać, co umożliwia nam łatwą zmianę kompozycji, eksponując je wtedy, gdy najładniej kwitną.

Kolory jesieni

liście
Jesień to szczególna pora roku, kiedy przyroda zachwyca pięknem i różnorodnością kolorów. To pora, która często inspiruje właścicieli ogrodów do tworzenia pięknych, barwnych przestrzeni.
Gdy lato powoli odchodzi w dal, w ogrodach zaczynają królować rośliny o ciepłych odcieniach żółci, pomarańczy, czerwieni, miedzi i brązu. Nadchodzi jesień. Wiele bylin zdobiących nasz ogród późnym latem rozkwita także jesienią. Wiele z nich kwitnie także po pierwszych przymrozkach. Od września kolorystykę ogrodów uzupełniają przebarwiające się jesienne liście bylin, drzew i krzewów. Bogactwo przepięknych roślin jest ogromne.

Nieformowane żywopłoty liściaste

żywopłot
Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.

Astry bylinowe

kwiaty
Jesienią, gdy większość roślin kończy kwitnienie a ogrody zaczynają pustoszeć, zakwitają astry i rozweselają nasze ogrody odcieniami fioletu, różu i czerwieni. Ich grecka nazwa oznaczająca gwiazdę, w pełni oddaje urodę tych kwiatów. Błyszcząc w ogrodach niezliczoną ilością kwiatów o żółtych środkach w całej gamie błękitu, fioletów, różów i czerwieni. Te niezwykle wytrzymałe i łatwe w uprawie kwiaty z pewnością będą znakomite dla początkujących ogrodników.