X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jesienne dekorowanie stołu

dekoracje stołu
Nie trzeba mieć zdolności kulinarnych na miarę Bree Van de Kamp, aby wprawić gości w zachwyt. Dopełnieniem uczty – mniejszej lub większej – lub towarzyskiego spotkania przy kawie i ciastku jest dekoracja stołu.

Niezmiernie istotny jest dobór i połączenie między sobą elementów dekoracyjnych takich jak: Obrus, nakrycie, serwety, ozdoby i ceraty (niezbędne gdy przy stole siedzą dzieci).

Oto kilka wskazówek, na przygotowanie idealnego nakrycia stołu.

Obrus
Powinien pasować do okoliczności wystawnego posiłku. Kolorystyka zestawu domowych obrusów powinna nawiązywać do wnętrza. Kompozycje z dwóch lub trzech obrusów zdają się być bardziej interesujące ale należy je dobierać bardzo umiejętnie.
Obrus podkład powinien być jednolitego koloru. Gładki obrus może zastąpić prześcieradło. Jeśli jest długi, a stół nie będzie obsadzony z każdej strony, możemy pokusić się o ciekawe upięcie jego części, od strony reprezentacyjnej.


Na podkład można nakładamy mniejszy obrus lub serwety w sposób symetryczny bądź asymetryczny. To zależy również od tego, czy dekoracje mają stać centralnie czy tylko z jednej strony stołu.
Nakładką na podkład mogą to być: obrusy haftowane, obrusy lniane, obrusy szydełkowe (i serwety szydełkowe do kompletu). Kształt obrusu nakładki nie musi być zdeterminowany kształtem stołu. Dużo mniejszy haftowany obrus owalny lub okrągły też może stanowić żądane dopełnienie tła dla stołu kwadratowego lub prostokątnego.

Ceraty i obrusy plamoodporne
Już od dawna nie przypominają ikon ze stołówek PRL-u. Niektóre obrusy plamoodporne są wystawne i nie do odróżnienia od materiałowych. Ich atutem jest trwałość i odporność na wszelkie plamy. Jest to bardzo ważne kiedy do obiadu czy kolacji podajemy czerwone wino, sos do mięsa, buraczki albo świąteczny barszcz. Nie trzeba być rodzicem gromadki pociech, żeby wiedzieć o skłonnościach buraczków do spadania z widelca i wywrotności lampek z winem. Obrus wystarczy przetrzeć ręcznikiem papierowym i gąbką z płynem, nie przerywając miłej atmosfery wspólnego posiłku.

Jesienne dekorowanie stołu
Jesień to piękna i kolorowa pora roku. Dlaczego nie wykorzystać jej uroku do dekoracji stołu?
Wśród domowych obrusów na pewno znajdzie się kolor nawiązujący do barw jesiennych. Ze względu na szeroki dostęp do naturalnych elementów dekoracyjnych można poprzestać na podkładzie.
Jeśli planujesz bardzo wystawny posiłek, potrzebujesz świeczników. Zwykłe szklane świeczniki na podgrzewacze obłóż wokół niewielkimi kolorowymi listkami. Do wazonu włóż kolorowe gałązki jarzębiny z listowiem. Jeśli nie lubisz jarzębiny, możesz ją zastąpić bukietem z gałązek kasztanowca z popękanymi kasztanami lub inne delikatne gałązki z kolorowymi liśćmi. Popękane kasztany i liście to bardzo uroczy element dekoracyjny, który może samodzielnie leżeć na stole. Dodatkowy akcent mogą stanowić źdźbła zbóż i suszki ogrodowe.
Na koniec, na każdym talerzu lub obok, należy położyć serwetkę. Serwetka powinna koronować całość kompozycji.

Składanie serwetek
Sztuka składania serwetek to nic skomplikowanego. Dobierz wzór i rozmiar serwetek tak, aby nie zdominowały reszty kompozycji. Oto kilka prostych kroków, które pomogą uzyskać oszałamiający efekt:

składanie serwetek

1. Rozłóż całą serwetkę wzorem do dołu, a następnie zagnij jej prawą połowę w lewo dokładnie w połowie.
2. Lewy i prawy górny róg złóż symetrycznie wzdłuż środkowej, pionowej osi.
3. Powstały trójkąt w kroku nr 2 złóż do dołu.
4. Teraz odwróć serwetkę na drugą stronę, następnie oba górne rogi złóż jak w kroku nr 2 wzdłuż pionowej, środkowej osi.
5. Po raz kolejny odwróć serwetkę. Całą część kwadratową złóż w harmonijkę jak na obrazku.
6. Część harmonijkową złóż w pół jak na obrazku, a boki rozłóż jak w wachlarzu.

Serwetka jest już gotowa do ekspozycji na stole. Można ją położyć na talerzu lub obok zastawy. Teraz kompozycja jest gotowa na przyjęcie gości.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Dekoracje
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-05-19 08:48:18
Tagi do artykułu: Dekoracje stołu | obrusy | cerata | nakrycie stołu | serwety | obrusy owalne | serwetki | Obrus | dekoracja stołu
 
Powiązane galerie:
Galeria Dekoracje Dekoracje Galeria Dekoracja stołu Dekoracja stołu    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Mylove3

Obrazy z górami – malownicza dekoracja wnętrza w trzech odsłonach

Przyroda to niekończące się źródło zachwytów. Możemy podziwiać malownicze pejzaże, rosnące na łące kwiaty czy zmieniające się pory roku i takie widoki nigdy nie stracą na sile. Dzisiaj przyjrzymy się sięgającym chmur wierzchołkom i ośnieżonym górskim zboczom i zobaczymy, czy takie krajobrazy będą się dobrze prezentować w naszym wnętrzu.
Dekoracje świąteczne

Świąteczne dekoracje

Boże Narodzenie to magiczny i szczególny czas, który kojarzy się z blaskiem świec, zapachem choinki i piernika. To właśnie w święta mamy okazję, aby nasz dom wypełnił się wyjątkowym i szczególnym nastrojem, przy pomocy różnego rodzaju ozdób. Dlatego poza prezentami warto zastanowić się nad świąteczną dekoracją naszych wnętrz.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Nakrywanie świątecznego stołu

dekoracje stołu
Pięknie nakryty stół podkreśla odświętność chwili i jest wyrazem naszego szacunku dla zaproszonych gości, z którymi pragniemy dzielić czas. Ozdobna porcelanowa zastawa, błyszczące sztućce, dopasowane kolorystycznie serwetki to minimum klasycznej elegancji...

Zimowe dekorowanie stołu

dekoracje świąteczne
Dekorowanie stołu zimą wcale nie musi przywodzić na myśl aranżacji wigilijnych. Ciekawa aranżacja ożywi senną aurę chłodnej pory roku i umili codzienne posiłki...

Dekoracje stołu na Wielkanoc

dekoracje stołu
Okres wielkanocny to czas rodzinnego ciepła, radości, spotkań i rozmów przy stole, nierzadko okazja do zażegnania dawnych waśni. Najwyższa pora pomyśleć o świątecznych dekoracjach i dodatkach, dzięki którym już po przekroczeniu progu nasi goście poczują wyjątkowy nastrój tych dni...

Pomysł na jadalnię w ogrodzie

meble ogrodowe
Wiadomo nie od dziś, że świeże powietrze wpływa na poprawę apetytu. Warto więc wykorzystać piękną pogodę, aby urządzić jadalnię w ogrodzie i wraz z najbliższymi móc cieszyć się urokiem przyrody.