Domowe kino

kino domowe

fot. kino domowe

Kino domowe to coś znacznie więcej niż duży telewizor z głośnikami. Dzięki niemu możemy mieć namiastkę prawdziwego kina w swoim mieszkaniu. Dzięki urządzeniom składającym się na zestaw kina domowego, widz siedzi w samym środku wydarzeń, które są oglądane na ekranie.

Podstawowymi elementami kina domowego są:

– 3 kolumny przednie – głośnik środkowy odpowiada za dialogi, natomiast boczne kolumny przekazują najgłośniejsze dźwięki wydarzeń;
– 2 kolumny tylne – odpowiadają za efekty przestrzenne;
– odtwarzacz DVD – nagranie z płyty DVD stanowi gwarancję obrazu oraz dźwięku lepszej jakości niż kasety wideo. Nagranie na tego rodzaju płycie umożliwia także oglądającemu dostęp do poszczególnych scen filmu;
– amplituner – jest to wzmacniacz z tunerem. Odpowiada za prawidłowe nagłośnienie pomieszczenia, jak również umożliwia on m.in. odbieranie audycji radiowych;
– subwoofer – urządzenie to emituje głębokie, niskie dźwięki;
– ekran – najczęściej są to ekrany ciekłokrystaliczne, wielkością dostosowywane do powierzchni pomieszczenia.

Podczas wyboru odpowiedniego zestawu, warto wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia w którym zostanie zamontowane kino domowe. Od tego zależy czy zdecydujemy się na telewizor czy też projektor z ekranem.

Kino domowe można wzbogacić o instalację multiroom, która umożliwia oglądanie telewizji, słuchanie radia, odtwarzania muzyki niezależnie i jednocześnie w wielu pomieszczeniach. Muzykę czy film można dowolnie włączać i wyłączać, ustawiać głośność, zmieniać staje radiową i telewizyjną bez potrzeby podchodzenia do urządzenia.
Koszt takiej instalacji zależny jest od liczby i rodzaju źródeł obrazu i dźwięku. Jest brana także pod uwagę liczba stref, w których będzie możliwe słuchanie muzyki i oglądanie telewizji.

Najprostszy system kina domowego zawiera dwa głośniki i subwoofer. Każda kolumna rozdziela dźwięk do przodu oraz na boki. Część sygnałów odbija się od ścian bocznych i tylnych, co poprawia efekty dźwiękowe.
Jednak najpopularniejsze są systemy z pięcioma głośnikami. Do większych pomieszczeń, w których widzowie będą siedzieć na szerokiej kanapie, polecany jest zestaw zawierający siedem głośników. W tym zestawie dodatkowe dwa głośniki umieszczane są za miejscami do siedzenia.

Decydując się na zakup domowego kina, warto zastanowić się nad miejscem jego umieszczenia. Jedną z możliwości jest przeznaczenie osobnego pokoju ze specjalnie do tego wyciszonymi ścianami. Inną możliwością jest aranżacja salonu w taki sposób, aby stworzyć jak najlepsze warunki do oglądania filmów.

Warto pamiętać o odpowiednim zaciemneniu pomieszczenia, w którym zostało umieszczone nasze kino domowe. Jeżeli o to nie zadbamy, oglądanie filmów w komfortowych warunkach może być znacznie utrudnione. W tym celu można zastosować rolety zewnętrzne lub wewnętrzne. Równie odpowiednie mogą być grube zasłony, które dodatkowo ograniczą odbicie dźwięku od płaskiej tafli szkła.
W pomieszczeniu, w którym znajduje się nasze domowe kino, warto zadbać, by ściany nie były gładkie i puste. Podłoga powinna być pokryta dywanem lub wykładziną. Dzięki zastosowaniu tych prostych sposobów, możemy znacznie ograniczyć powstawanie pogłosu, który znacznie utrudnia oglądanie filmów.

Aby korzystanie z kina domowego było w pełni zadowalające, poszczególne jego elementy powinny być właściwie rozmieszczone. Odbiornik DVD oraz amplituner zazwyczaj stawiany jest w pobliżu telewizora. Głośniki przednie umieszczamy po obu stronach ekranu. Odległość pomiędzy nimi powinna być nie większa niż 3 metry. Głośnik centralny lokujemy pomiędzy kolumnami centralnymi. W miarę możliwości, głośniki tylne ustawiamy za kanapą, na której będą siedzieć widzowie.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)