X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Jak zbudować wiatę?

Wiata Fastlock
Wiata to doskonała alternatywa dla garażu. Dodatkowe atuty to: lekkość konstrukcji, łatwość wykonania i rozbiórki. Wiata może też współdziałać z garażem, jako dodatkowe miejsce postojowe dla gości lub parking dla drugiego samochodu.

Lokalizacja wiaty na działce

Jeśli działka jest duża, wiata może być oddzielnym obiektem. Można ją także "dokleić" do ściany domu lub garażu, z boku lub od frontu. Ściana budynku lub garażu stanowi wówczas pewna podporę.

Warunki techniczne jakie należy spełnić aby wybudować wiatę
Wiatę, jak każdy inny obiekt budowlany, obejmują przepisy mówiące o minimalnych odległościach od granicy z sąsiednią działką. Owe przepisy zawiera Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690) (Dział II - Zabudowa i zagospodarowanie działki budowlanej)


- Jeżeli wiata ma pełną ścianę od strony granicy z sąsiednią działką, minimalna odległość nie może być mniejsza niż 3 m.
projekty wiat

- Jeżeli wiata ma ażurową ścianę od strony granicy z sąsiednią działką, minimalna odległość nie może być mniejsza niż 4 m.
Wyżej wymienione warunki są konieczne do spełnienia, chyba że warunki zabudowy dla danego terenu w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) mówią inaczej.

Warunki formalne jakie należy spełnić aby wybudować wiatę Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz.U. Nr 89, poz. 414) ze zmianami (Rozdział 4 - Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych). Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
Zgodnie z powyższym, jeśli nasza wiata ma powierzchnię przekraczającą 25 m2 (jeśli ma służyć do przechowywania samochodu to ma powierzchnię ok. 32m2), wymaga projektu budowlanego i pozwolenia na budowę. Po uzyskaniu niezbędnej dokumentacji i pozwoleń, siedem dni przed rozpoczęciem budowy należy powiadomić urząd o zamiarze budowy, zakupić dziennik budowy i prowadzić systematyczne wpisy.

Konstrukcja wiaty
Jeśli wiata ma być także elementem dekoracyjnym, można wykonać ją z bardzo wytrzymałych elementów łukowych z drewna sosnowego. Drewno takie klejone jest warstwowo. Do montażu elementów między sobą stosuje się stalowe łączniki. Po wykonaniu konstrukcji należy ją dokładnie pomalować impregnatem, który zapewni zdrowy wygląd drewna i jego trwałość na długie lata.
Dach wiaty można pokryć dowolnym materiałem: specjalnymi blachami lub gotowymi dachami z pleksi, papą, w zależności od nośności konstrukcji nawet dachówkami. Mimo wszystko najlepiej zastosować rozwiązania lekkie.

Budować samemu, czy skorzystać z gotowych rozwiązań?
To zasadnicze pytanie, które powinno się zadać na początku. Samodzielna budowa wiaty może być droższa od gotowych rozwiązań proponowanych przez producentów gotowych wiat garażowych. Gotowa wiata systemowa kosztuje kilka tys. złotych, podczas gdy budowa garażu około 20 tys. zł.
Wiaty systemowe nie każdemu muszą się podobać. Dla wybrednych pracownie architektoniczne tworzą oddzielne projekty wiat i projekty garaży wolnostojących.
W tym wypadku trzeba się liczyć z większymi wydatkami i dłuższym czasem realizacji.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o wiatach, zapraszamy do lektury artykułów:
Jak zbudować wiatę?
A może wiata?
Garaż, czy wiata?
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2009-09-21 13:20:28
Tagi do artykułu: wiaty | prawo budowlane | pozwolenie na budowę | dziennik budowy | wiaty garażowe | wiaty systemowe
 
a mógłbyś coś więcej napisać o tej nowelizacji z 2007 roku, bo pomimo usilnych prób nie udało mi się takowej znaleźć..
Paula @ 2009-11-05 12:54:59
szkoda ze niic nie piszecie o nowelizaci ustawy z lpca 2007r o usytulowaniu wiaty
gość_marco @ 2009-11-03 10:53:58
 
 
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Ogrodzenia Ogrodzenia      
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
geodeta

Współpraca z geodetą – realizacja projektu domu

Kim jest geodeta i dlaczego współpraca z nim jest niezbędną częścią przygotowań do budowy domu? Sprawdź!
pomiary geodezyjne

Budowa domu: o co pytać geologa i geodetę?

Podczas przygotowań do budowy i w trakcie realizacji inwestycji bardzo ważną rolę odgrywają eksperci zajmujący się badaniem gruntu oraz pomiarem terenu. Geolog ma za zadanie zbadać jakość gruntu na działce. Natomiast geodeta określa granice działki i przygotowuje mapę do celów projektowych. Jakie tematy należy poruszyć w rozmowie z tymi fachowcami, aby współpraca układała się pomyślnie?
Ocieplenie poddasza

Nowoczesne izolacje natryskowe

Wybrane technologie izolacyjne mają bezpośredni wpływ na efektywność energetyczną budynków oraz komfort ich użytkowania. Dlatego podczas wyboru metody izolacji, warto wziąć pod uwagę izolacje piankowe oraz powłoki polimocznikowe, które ze względu na swoje liczne zalety stają się coraz bardziej popularne w budownictwie.
dom wielorodzinny

Mieszkanie w domu? Jak dobrze zaplanować przestrzeń w domu wielorodzinnym?

Chciałbyś dowiedzieć się czegoś o domach dwurodzinnych? Projekt tego typu stwarza naprawdę dużo możliwości aranżacyjnych. Sprawdź, jakie rozwiązania praktykuje się w celu zapewnienia wszystkim mieszkańcom najwyższego poziomu komfortu.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Formalne etapy budowy domu

budowa domu
Na hasło „budowa domu” nasze pierwsze skojarzenie to błoto, cegły, taczki i robotnicy. Mało komu przychodzą do głowy tony papierów, dokumentów, zezwoleń i pozwoleń, które trzeba załatwić. A należy pamiętać, że zebranie całej potrzebnej dokumentacji, jest pracą nie wiele lżejszą od samej budowy.

Przewodnik po Prawie budowlanym

paragraf
Planując budowę domu lub innego obiektu budowlanego, należny postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami. Niniejszy przewodnik po przepisach Prawa budowlanego powstał w oparciu o Ustawę z dnia 7 lipca 1994r. i późniejszymi zmianami.

Prawo budowlane: Rozdział 3 - Prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego

paragraf
Rozdział 3 Prawa budowlanego o prawach i obowiązkach uczestników procesu budowlanego...

Odbiór prac na budowie

dom jednorodzinny
Odbiór prac budowlanych jest bardzo ważnym etapem każdej budowy. Dzięki procedurom kontrolnym inwestor ma pewność, że jego dom został wykonany zgodnie ze wszystkimi wymogami technicznymi.