X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 
 

Antresola

antresola
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DZIAŁ I - Przepisy ogólne, §3 ) mówi, że za antresolę uważa się górną część kondygnacji lub pomieszczenia, która znajduje się nad konstrukcyjnie wydzielonym stropem. Powierzchnia antresoli musi być mniejsza od powierzchni wspomnianej kondygnacji lub pomieszczenia. Antresoli nie zamyka się przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego została wydzielona.


Antresola to bardzo modne choć nie nowe rozwiązanie aranżacyjne. To forma wydzielenia dodatkowej powierzchni, która mimo wszystko pozostaje otwarta. Dzięki pomnożeniu poziomów powstaje ciekawy efekt przestrzenny, a dodatkowy metraż pozwala na urządzenie nietypowej sypialni, biblioteczki, czy kącika do pracy.

Sypialnia na antresoli to wspaniałe rozwiązanie dla małych ale wysokich mieszkań. Zwłaszcza dla młodych małżeństw, których nie stać na starcie na zakup dużego mieszkania. W Polsce mieszkanie lub dom jest prawdziwym luksusem, więc jeśli mamy szansę skorzystać z atutu jakim jest wysokość naszego maleńkiego M, warto z tego skorzystać. Łóżko na antresoli może leżeć na niziutkim podeście. Wówczas będzie niewidoczne z kondygnacji mieszkalnej. Schody na antresolę nie muszą być standardowe. Mogą to być meble, które stoją według wielkości pod ścianą lub drabinka.Mieszkanie z antresolą z pewnością nie nadaje się dla osób niepełnosprawnych i starszych. Bieg schodów ze względu na oszczędność powierzchni i ustawność pomieszczeń często odbiega od norm.

Zielona antresola to sposób aranżacji dla florystów. Należy jednak pamiętać, że powinny to być rośliny ciepłolubne.

Budowa antresoli powinna pociągnąć za sobą inne zabiegi, które zapobiegną trudnościom w przyszłym użytkowaniu. Problemy na jakie możemy napotkać, to: kłopoty z rozprowadzeniem ciepła, rozchodzenie się dźwięku, problemy z oświetleniem.

Ogrzewanie
antresolaCiepło zgodnie ze swoją fizyczna naturą ucieka do góry. W myśl tej zasady najcieplej będzie na antresoli, a kondygnacja pozostanie chłodna. W takim systemie aranżacji najlepiej sprawdza się ogrzewanie podłogowe. Ciepło stopniowo ale ciągle unosi się od posadzki po sufit. To najlepszy sposób na ogrzanie domów z antresolą lub mieszkań i zdrową cyrkulację powietrza.

Głośne dźwięki
Dźwięk to kolejny problem, który może utrudnić życie osób, które na antresoli spędzają większość swojego życia. Często jest lepiej słyszany na wysokości niż na poziomie w którym się rozchodzi.

Oświetlenie
Przysparza najwięcej problemów w momencie wymiany żarówek. Sposób na rozwiązanie tego dyskomfortu powinien być rozpatrzony w etapie projektowym.

Jeśli jesteś właścicielem wysokiego poddasza także możesz zastosować ten sposób na zwiększenie powierzchni mieszkalnej. Antresola na poddaszu jest trudniejsza w aranżacji przez rozmaite nachylenie ścian i sufitów. Konstrukcja antresoli może być powiązana z konstrukcją dachu, ale nie należy tego robić samodzielnie. Projekty antresoli powinien sporządzać konstruktor. Należy przewidzieć solidne punkty podparcia i maksymalne obciążenia.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wnętrza
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-03-26 14:16:51
Tagi do artykułu: antresola | Sypialnia na antresoli | Łóżko na antresoli | Schody na antresolę | Mieszkanie z antresolą | Antresola na poddaszu | Konstrukcja antresoli | Projekty antresoli
 
Powiązane galerie:
Galeria Schody Schody      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów