X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Sauna czy łaźnia parowa?

Sauna
Przebywanie w saunie ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i urodę. Oczyszcza nasz organizm, hartuje nasze ciało oraz przygotowuje do walki z infekcjami. Jest to kąpiel w rozgrzanym do kilkudziesięciu stopni powietrzu, która zakończona jest zimnym prysznicem. Została ona wynaleziona przez Finów, dlatego też bardzo często nazywana jest łaźnią fińską.


Nie trzeba dysponować dużą powierzchnią, by saunę zamontować. Warto zadbać o to, aby w pobliżu znajdował się natrysk, który umożliwi nam schłodzenie ciała po kąpieli w saunie. Dodatkowo, można stworzyć przyjemne miejsce do odpoczynku, w którym znajdą się leżaki i stolik.

Sauna powinna być wyposażona w odpowiedni piec. Dużą zaletą pieców opalanych na drewno jest to, że mogą być montowane w miejscach gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej. Jednak wymagają one osobnego przewodu dymowego.
Powinny stać w bezpiecznej odległości od materiałów łatwopalnych, ponieważ mocno się nagrzewają.


Bardzo popularne są piece elektryczne, które są łatwe w montażu i obsłudze. Moc pieca dobiera się zależnie od kubatury sauny. W sprzedaży dostępne są piece o mocy do 2 do 20 kW.
W górnej części pieca do sauny, umieszczone są pojemniki, które powinny być kontrolowane raz w roku. W nich umieszczane są specjalne kamienie akumulujące ciepło. W momencie gdy rozgrzane kamienie zostaną polane wodą, powstaje gorąca para.
Sauna powinna być także wyposażona w generatory pary służące do podgrzewania wody do temperatury wrzenia. Montowane są na zewnątrz sauny, w pobliżu podłącza do instalacji zimnej wody.

Są trzy rodzaje sauny:
- sauna sucha – zwana jest także sauną staro - szwedzką. Temperatura w pomieszczeniu wynosi ok. 90-110°C i ok.10% wilgotności. Takie warunki sprawiają, że suche powietrze zaczyna nagrzewać nasze ciało, wysuszać naszą skórę, dzięki czemu nasze ciało zaczyna się pocić.
- sauna mokra – temperatura powietrza w niej wynosi 70-90°C natomiast wilgotność 25-35%. W saunie mokrej kamienie znajdujące się w piecu sauny polewa się wodą. Ten rodzaj sauny posiada większe grono zwolenników od sauny suchej.
- sauna parowo-ziołowa - temperatura w takiej kabinie wynosi 45-65°C przy wilgotności wynoszącej 40-65%. Instalowane są w niej specjalne piece, które ogrzewają powietrze i jednocześnie wytwarzają gorącą parę wodną. Warunki, które panują w kabinie są odpowiednie dla większości osób.
Możliwe jest także zażywanie inhalacji ziołowych dzięki przepuszczeniu przez parę wodną różnego rodzaju ziół.

Sauna może być zbudowana zarówno w środku jak i na zewnątrz domu. Jest to zamknięte, odizolowane od pozostałej części budynku pomieszczenie. Materiał, z którego jest budowana kabina, powinien być odporny na działanie powietrza o wysokiej temperaturze. Wnętrze sauny zazwyczaj jest wykończone panelami drewnianymi wykonanymi ze świerku skandynawskiego, jodły kanadyjskiej oraz cedru. Pod warstwą paneli, znajduje się izolacja termiczna. Prawidłowo wykonana, pozwala na znaczne skrócenie czasu nagrzewania się kabiny. Sauna wykonana wewnątrz domu, musi mieć dodatkowo wykonaną izolację przeciwwilgociową.
Warto wiedzieć, że podłoga powinna także być wykonana z materiałów odpornych na wilgoć oraz działanie wysokiej temperatury. Elementy podłogowe, takie jak próg w drzwiach czy klamki, powinny być zabezpieczone specjalnym lakierem. W każdej saunie warto zastosować odpływ wody, co ułatwi utrzymanie tego miejsca w czystości.
Budując saunę w domu, należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji. Prawidłowo wykonana pozwoli nam uniknąć zawilgocenia pomieszczenia, a w skrajnych przypadkach przegrzewania się elementów wewnątrz sauny.
W saunach stosowane są specjalne oprawy oświetleniowe. Do żarówki nie ma bezpośredniego dostępu, ponieważ osłonięta jest szczelnym kloszem. Lampy montowane są na ścianach w odległości min. 30 cm od sufitu. Natężenie światła powinno być delikatne, sprzyjające relaksowi.
Użytkowanie sauny może niekiedy być dość kłopotliwe, ze względu na długi czas nagrzewania się kabiny. Znacznie łatwiej i szybciej nagrzewa się łaźnia parowa, która osiąga temperaturę 37-42°C już w 3-4 minuty.
Łaźnia parowa zwana jest inaczej sauna mokrą, łaźnią turecką lub rzymską. W środku wykończona zazwyczaj jest ceramiką , szkłem lub tworzywem sztucznym. Wyposażona jest także w agregat wdmuchujący parę wodną, który umieszczony jest na zewnątrz kabiny.
Temperatura panująca w łaźni waha się od 40 do 50°C. Kabiny wykonywane są w konstrukcji lekkiej lub ciężkiej. Konstrukcja ciężka, wykonywana jest wodoodpornych materiałów, takich jak płytki ceramiczne czy kamienia.
Natomiast ściany i podłoże kabin o konstrukcji lekkiej, wykonywane są z gotowych elementów z tworzywa sztucznego, hartowanego szkła lub aluminium. Cechują się niższym zużyciem energii elektrycznej podczas pracy generatora. Tego rodzaju kabiny montuje się na gładkich, wypoziomowanych powierzchniach, które wyłożone są płytkami ceramicznymi lub antypoślizgową wykładziną z tworzywa sztucznego.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Łazienki
Autor: Anna Dębiec
2016-02-21 08:41:56
Tagi do artykułu: Sauna | łaźnia fińska | natryski | piece do sauny | sauna sucha | kabiny | sauna w domu | łaźnia parowa | łaźnią turecką | płytki ceramiczne
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Sauna - sposób na jesienną chandrę

sauna sucha
Przyjęło się, że sauna jest wynalazkiem Finów, który w krótkim czasie rozpowszechnił się i znalazł amatorów na całym świecie. Nie trzeba było długo czekać, aby legendarne twierdzenie o oczyszczających umysł i ciało właściwościach znalazły również naukowe potwierdzenie. Dziś wiadomo, że wizyty w saunie dobroczynnie wpływają na zdrowie i urodę, a także przeciwdziałają starzeniu się organizmu...

Domowe spa - sauna

sauna
Każdemu z nas należy się chwila wytchnienia od otaczającej nas codzienności. Żyjemy w ciągłym biegu i na wysokich obrotach. Porę na zasłużony odpoczynek znajdujemy z reguły w czasie utęsknionego urlopu. Modnym sposobem na relaks z wyższej półki jest zafundowanie sobie odpoczynku w salonie spa. Spa, czyli terapia wodą znana jest już od wieków. Jej dobroczynny wpływ zarówno na ciało jak i duszę, sprzyja relaksowi, poprawie samopoczucia i regeneracji. Luksusowe salony spa oferują nam szeroką gamę zabiegów.

Renowacja wrocławskich Łaźni

basen
Kąpiele i zabiegi w wodzie są bardzo zdrową formą relaksu i pielęgnacji ciała. Ich popularność stale rośnie. Na Dolnym Śląsku również nie brakuje wyspecjalizowanych ośrodków SPA, które oprócz odprężających chwil, oferują swoim gościom wspaniałą, zabytkową oprawę.

Kompaktowa sauna do małej łazienki

sauna
Aranżacja małej łazienki jest trudna. Na niewielkiej przestrzeni trzeba umiejscowić wszystkie niezbędne funkcje, dbając zarówno o wygodę użytkowania, jak i estetykę. Zadanie komplikuje się dużo bardziej, gdy na niewielkim metrażu pragniemy zmieścić dodatkowo domową saunę.