X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Ogród na balkonie

pelargonie
Decydując się na ukwiecenie balkonu i stworzenie niewielkiej kwiecistej przestrzeni powinniśmy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na parę pytań. Jak duży obszar chcemy zagospodarować? Jak słoneczny jest nasz balkon? W jakim stylu chcemy urządzić nasz balkon, bylinowym, czy też jednorocznym? Zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni nie jest sprawą najłatwiejszą, aczkolwiek wykonalną.


Pielęgnowanie roślin balkonowych nie będzie trudne, ani absorbujące, jeśli już na samym początku zadbamy o wygodne, szerokie skrzynki oraz dobry dostęp do naszych roślin. Kwiatów nie sadźmy zbyt gęsto, zachowując przynajmniej 15 centymetrowy odstęp między nimi. Pamiętajmy, że w przyszłości rośliny będą się rozrastać, a ściśnięte w małej skrzynce nie będą czuły się zbyt dobrze.

Pamiętajmy, by skrzynie i donice z kwiatami umieszczać po zewnętrznej stronie balustrad w osłonkach, służących ochronie przed ewentualnym zalewaniem sąsiadów. Zadbajmy o odpowiedni kształt, kolor i wielkość pojemników podkreślających bardzo często piękno stworzonej przez nas kompozycji. Drewniane oraz ceramiczne donice słabo się nagrzewają, dobrze przebiega w nich wymiana powietrza i zatrzymywanie wody, a materiał, z którego są wykonane znakomicie chłonie wilgoć i ogranicza parowanie. Do zawieszania na balustradach lepiej jednak nadadzą się lekkie pojemniki z tworzyw sztucznych, trwalsze, łatwiejsze w pielęgnacji i zdecydowanie wygodniejsze. Pamiętajmy jednak, iż nie przepuszczają one powietrza i wilgoci oraz szybko się nagrzewają.W okresie, w którym minie niebezpieczeństwo przymrozków, posadźmy w donicach i pojemnikach kupione wcześniej sadzonki kwiatów, pamiętając, by donice wypełnić gotową ziemią ogrodniczą o odpowiedniej kwasowości. Większość roślin balkonowych lubi podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. W cieplejsze dni rozpocznijmy hartowanie roślin wieloletnich, przechowywanych zimą w cieplejszych pomieszczeniach, które staną na balkonie. Wynieśmy je na balkon i postawmy w osłoniętym od wiatru miejscu, pozostawiając je tak, na kilka godzin.

Pamiętajmy, by młode sadzonki regularnie podlewać. Na przełomie wiosny i lata zacznijmy zasilać kwiaty nawozami do roślin balkonowych. Podzielmy gatunki na dwie grupy: rośliny kwitnące i niekwitnące. W przypadku tych pierwszych, zastosujmy nawóz z przewagą potasu, rośliny niekwitnące, ozdobne z liści, nawoźmy nawozami z przewagą azotu. Przez cały sezon pamiętamy, by usuwać przekwitłe kwiatostany, żółknące liście, czy uschnięte gałązki.

Ważną dodania cechą roślin balkonowych jest ich wrażliwość na mróz i konieczność zabezpieczenia donic przed mrozami. Donice możemy osłonić folią, tekturą, styropianem, bądź też możemy przenieść je na czas zimy do cieplejszych pomieszczeń. Pamiętajmy, by przechowywane w pomieszczeniach rośliny balkonowe, podlewać zimą raz na dwa tygodnie. Podczas zabiegu usuwajmy z nich zasychające liście, a w razie pojawienia się szkodników opryskujmy odpowiednim preparatem.

W przypadku długotrwałego wyjazdu i obaw przed suszą warto wypróbować bardzo często znienawidzony na trawnikach mech. Wyłożony na powierzchnię ziemi w donicach, doskonale zadba o utrzymanie wilgoci. Pamiętajmy, że ziemia w skrzynkach i pojemnikach bardzo szybko przesycha, nagrzewana przez promienie słoneczne ogrzewające ścianki donic. Nasze roślinki podlewajmy wodą odstaną, wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.

Kwiat fuksjiNa słonecznym balkonie dobrze rosnąć będzie większość roślin, o ile będą regularnie zasilane nawozami i podlewane. Balkon słoneczny obsadźmy astrami, petuniami, begonią stale kwitnąca, bratkami, groszkiem pachnącym, maciejką, pelargoniami, surfiniami, złocieniami, nasturcjami oraz heliotropem, śliczną oraz przepięknie pachnącą rośliną, potrzebującą jednak, zgodnie ze swoją nazwą dużo światła.

Południowo-zachodni balkon to balkon półcienisty. Doskonale będę czuły się na nim oleandry, datury.
Z kolei na balkon zacieniony wybierzmy aksamitki, begonie stale kwitnące oraz bulwiastą, niezapominajki leśne, funkie, fuksje i hortensje. Niewiele jest roślin lubiących cień, zastąpić je możemy np. iglakami. Na balkony i tarasy polecamy jałowce, sosnę górską oraz karłowate świerki.

Południowo - wschodnia wystawa balkonu daje nam możliwość stworzenia zacisznego, osłoniętego od wiatru i słońca zakątka. Na balkon zaciszny wybierzmy surfinie, werbeny, bidens, begonię czy bacopę.
Balkon wietrzny, obsadźmy roślinami bardziej odpornymi na działanie wiatru. Wybierzmy aksamitki, heliotrop, szałwię, bratki, stokrotki, lobelię, czy trzmielinę. Pamiętajmy, że tam, gdzie wieje wiatr, ziemia wysycha zbyt szybko. Zadbajmy więc o odpowiednie nawodnienie.
Wśród roślin pnących, doskonałych na balkon znajdziemy tunbergię oskrzydloną, powojnik tangucki, kobeę pnącą oraz milin, pnącze o pięknych kwiatach, które po latach rozrośnie się i potrzebować będzie bardzo dużej donicy. Niezwykłą rośliną przepięknie prezentująca się na balkonach jest winobluszcz, trójlistkowy lub pięciolistkowy, jesienią pięknie przebarwiający się na czerwono.
Mnogość barw i faktur roślin daje nam możliwość stworzenia swego własnego, indywidualnego, odzwierciedlającego naszą naturę ogrodu. Tworząc balkonowy ogród spróbujmy pogrupować kwiaty według zestawów barw. Połączmy żółcie i odcienie czerwieni z odcieniami fioletu i koloru niebieskiego, spróbujmy złączyć kolor granatowy z żółtym, czy tez pomarańczowy z niebieskim. Połączmy obficie kwitnąca lobelię, fioletowoniebieski żeniszek, werbenę, kannę o dużych ozdobnych liściach i egzotycznych kwiatach. Zwróćmy uwagę na fioletowy heliotrop, przepięknie, cynamonowo pachnącą maciejkę, żółtopomarańczową polegnatkę, czerwoną szałwię czy trzykrotkę.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Tarasy
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-05-07 06:04:43
Tagi do artykułu: balkon | sadzonki | kwiaty | szkodniki | mech | funkia | iglaki | taras | Trzmielina | powojnik | pnącza | ogród
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
ogród zimowy

Ogrody pod szkłem

Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin. Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Rośliny balkonowe zimą

Pierwsze przymrozki
Nim zima na dobre rozgości się w naszych ogrodach musimy pamiętać, by zadbać o rośliny balkonowe i tarasowe. Wszystkie drzewka domowe powinny zostać przeniesione do pomieszczeń, gdzie będą mogły z powodzeniem przezimować. Podobnie musimy postąpić z roślinami wysianymi do gruntu, o których mówi się, iż są odporne na mrozy.

Hortensje

kwiaty
Hortensje pochodzą z terenów Azji i Ameryki, a ich głównym atutem są przepiękne okazałe kwiatostany, licznie pojawiające się i mieniące w wielu barwach: bieli, czerwieni, różu, fioletu. Znajdziemy także kwiaty barwy niebieskiej, zielonej oraz wielu odcieni tych barw. W zależności od gatunku możemy wykorzystywać hortensje jako rośliny doniczkowe uprawiane na tarasie balkonie oraz rośliny ogrodowe hodowane w grupach lub pojedynczo.

Irga

owoce
Irga (Cotoneaster) to niski, pokładający się krzew występujący głównie w Azji. W Polsce, w stanie dzikim występują 3 gatunki. Pod nazwą irga (Cotoneaster) sklasyfikowane są rośliny z rodzaju należącego do bogatej i różnorodnej rodziny różowatych, a liczba gatunków irg jest niezwykle trudna do ustalenia. Rozpiętość w szacunkach wynosi od 50 do 400. Trudności z ustaleniem dokładnej ich liczby spowodowane są wegetatywnym rozmnażaniem i ogromnym wzajemnym podobieństwem.

Fuksja

Fuksja
Ogrodzenia mogą spełniać nie tylko wymogi użyteczności i funkcjonalności. Ściany balkonów nie muszą szpecić przestarzałą szarością bieli. Nawet niewielkim płotkom, czy kratkom możemy nadać cechy indywidualne i sprawić, że znowu staną się ciekawe, a my stworzymy prześliczne, letnie ustronie. Pomyślmy o piennych odmianach fuksji.