X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Rośliny balkonowe zimą

Pierwsze przymrozki
Nim zima na dobre rozgości się w naszych ogrodach musimy pamiętać, by zadbać o rośliny balkonowe i tarasowe. Wszystkie drzewka domowe powinny zostać przeniesione do pomieszczeń, gdzie będą mogły z powodzeniem przezimować. Podobnie musimy postąpić z roślinami wysianymi do gruntu, o których mówi się, iż są odporne na mrozy. Mamy tu na myśli bukszpany czy ligustry. Z pewnością pozostawione zimą w donicach na otwartej przestrzeni - nie przeżyją. Zimą donica i jej zawartość przemarzną na wskroś i rośliny nie będą mogły czerpać wody i uschną.


Na niemal każdym tarasie czy balkonie znajdziemy pnącza, które owinęły się już tak mocno wokół balustrad i kratek, że nie będziemy potrafili przenieść ich gdziekolwiek. Te okazy będziemy musieli otoczyć specjalną ochroną. Donice lub inne pojemniki, w których rosną ustawmy więc na grubej płycie styropianowej lub drewnianej i owińmy je folią z pęcherzykami powietrza. Równie dobrze donice lub pojemnik możemy obudować styropianem, otoczyć liśćmi czy sianem. Górę zimujących na dworze roślin dobrze jest okryć gałązkami iglaków lub dodatkową warstwą mulczu. Pamiętajmy, by okresowe wzrosty temperatury wykorzystać do podlewania naszych roślin.Przenoszenie roślin powinniśmy rozpocząć wraz z nadejściem pierwszych nocnych przymrozków. Tak dzieję się najczęściej właśnie teraz, w połowie października. Wiele jednak roślin przeżyje niewielkie minusowe temperatury, nawet do -5°C. Pamiętajmy więc - najlepiej przenosić rośliny możliwie najpóźniej. Pozwoli to na przyspieszenie rozwoju pędów i zwiększenie ich odporności w pomieszczeniu, w którym będą zimowały. W momencie spadku temperatury do -5°C takie rośliny jak oliwka, mirt, chruścina, oleander powinny zostać osłonięte. Temperatury poniżej -5°C powinny zmusić nas byśmy przenieśli nasze roślinki do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem. Inne rośliny, jak lagerstermia szlachetna, wawrzyn, kalina wawrzynowata zniosą krótkotrwałe noce przymrozki do -10°C. Te roślinki lepiej przezimują dobrze osłonięte przed wiatrem i zabezpieczone na dworze, niż w zbyt ciemnym i ciepłym pomieszczeniu.

Rośliny miękkie, zielne, są bardziej wrażliwe na mróz niż zdrewniałe. Z kolei z roślin zdrewniałych, to rośliny wiecznie zielone znoszą minusowe temperatury gorzej niż te zrzucające liście.

Idealnym miejscem, do którego moglibyśmy przenieść nasze rośliny może być nieogrzewany ogród zimowy, jasny i chłodny. Równie dobrze możemy wykorzystać klatkę schodową, jasną piwnicę, garaż czy nawet strych i oszklony dziedziniec. Pamiętajmy, by powieszenie było raczej dość chłodne i jasne, niż ciepłe i ciemne.
W pomieszczeniu, w którym będziemy zimować nasze roślinki będziemy musieli zadbać o temperaturę, by nie spadła poniżej 5°C i nie przekroczyła 15°C. Zadbajmy również o dobre wietrzenie pomieszczenia. Pamiętajmy, by również zimą te przechowywane w jasnych i chłodnych pomieszczeniach rośliny podlewać regularnie. Rośliny potrzebują niewiele wody, ziemia w donicach nigdy nie powinna być jednak całkiem sucha.

Chcąc zapobiec chorobom i szkodnikom mogącym atakować nasze rośliny powinniśmy dbać o to, by usuwać zwiędłe liście i pamiętać o wietrzeniu pomieszczenia. Jeśli jednak nasze rośliny zaatakował szkodnik możemy walczyć z nim również zimą. Zapobiegnie to dalszym szkodom naszej kolekcji.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Prace w ogrodzie
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-08-08 20:52:56
Tagi do artykułu: ogród | taras | balkon | pnącza | iglaki | chorobom roślin | szkodniki
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
żywopłot

Nieformowane żywopłoty liściaste

Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ogród na balkonie

pelargonie
Decydując się na ukwiecenie balkonu i stworzenie niewielkiej kwiecistej przestrzeni powinniśmy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na parę pytań. Jak duży obszar chcemy zagospodarować? Jak słoneczny jest nasz balkon? W jakim stylu chcemy urządzić nasz balkon, bylinowym, czy też jednorocznym? Zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni nie jest sprawą najłatwiejszą, aczkolwiek wykonalną.

Ogródek skalny

Ogródek skalny
Ogród skalny jest częścią ogrodu przeznaczoną do uprawy niewielkich roślin górskich między kamieniami. Pełen urokliwych, kwitnących wśród kamieni roślin ogródek jest marzeniem niejednego ogrodnika rozpoczynającego przygodę z roślinami. Niezwykle dekoracyjny, imitujący naturalne środowisko w zależności od chęci właściciela ogrodu, skalniak może mieć przeróżne rozmiary. Zajmowana przez odpowiednio utrzymany skalniak powierzchnia pozostanie dekoracyjna przez cały sezon, a pagórek z kamieniami bardzo łatwo będziemy mogli utrzymać w dobrym stanie.

Irga

owoce
Irga (Cotoneaster) to niski, pokładający się krzew występujący głównie w Azji. W Polsce, w stanie dzikim występują 3 gatunki. Pod nazwą irga (Cotoneaster) sklasyfikowane są rośliny z rodzaju należącego do bogatej i różnorodnej rodziny różowatych, a liczba gatunków irg jest niezwykle trudna do ustalenia. Rozpiętość w szacunkach wynosi od 50 do 400. Trudności z ustaleniem dokładnej ich liczby spowodowane są wegetatywnym rozmnażaniem i ogromnym wzajemnym podobieństwem.

Borówka brusznica

Borówka brusznica
Borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea L.) to gatunek niewielkiej krzewinki z rodziny brusznicowatych, dawniej wrzosowatych, występujący w umiarkowanej i chłodnej strefie całej półkuli północnej. Spotykany bardzo często na podmokłych torfowiskach, wrzosowiskach, borach świerkowych i sosnowych. Bardzo często urządzając ogród mamy problem z odpowiednią rośliną stanowiącą podszycie dla iglaków. Borówka brusznica znakomicie spełni tu swoja rolę.