Domy szkieletowe

Dom szkieletowy

fot. Dom szkieletowy

Domy szkieletowe cieszą się coraz większą popularnością ze względu swoje właściwości oraz duży komfort użytkowania, który jest porównywalny z tradycyjną technologią. Moda na konstrukcje szkieletowe przywędrowała do naszego kraju zza oceanu – Kanady i USA. W tej technologii stawiane są przede wszystkim małe i średnie budynki, a podstawowym materiałem konstrukcyjnym są deski. Domy o konstrukcji szkieletowej to alternatywa dla osób, którym zależy na szybkim i sprawnym wybudowaniu wymarzonego domu.

Budowa domu szkieletowego nie wymaga prowadzenia prac mokrych. Takie domy stawiane są w oparciu o drewniany lub stalowy szkielet. Między jego elementami umieszczane jest ocieplenie – przeważnie jest to wełna mineralna. Okładzina zewnętrza i wewnętrzna takiego domu to przede wszystkim płyty OSB, MFP, gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe.

domy szkieletowe

Materiał, z którego powstają ściany, strop i dach to drewno sosnowe II lub III klasy, które jest wcześniej odpowiednio przygotowane. Przede wszystkim musi spełniać wymogi wytrzymałościowe, zgodne z obowiązującymi normami. Drewno jest suszone komorowo do wilgotności 18%, w temperaturze 60 stopni C w celu likwidacji wszystkich grzybów i szkodników. Nie może być pokryte korą oraz powinno mieć jak najmniej sęków, pęknięć i wichrowatości. Krawędzie desek powinny być zaokrąglone lub sfazowane.

dom

fot. dom

Montaż ścian zwykle odbywa przy wykorzystanie jednej z 2 technologii:
w konstrukcji platformowej – polegającej na wznoszeniu poszczególnych elementów w kolejności zakończenia kolejnych etapów (strop nad piwnicą, ściany parteru, strop nad parterem itd.)
w konstrukcji balonowej – w której najpierw wznoszone są ściany zewnętrzne parteru i kolejnej kondygnacji, a później montuje się strop nad parterem.

Należy pamiętać, że wszystkie ściany trzeba dokładnie ocieplić, a także zabezpieczyć przed działaniem wody, wiatru i niskiej temperatury. Właściwa termoizolacja jest gwarancją niskich kosztów ogrzewania domu szkieletowego.

Projekt domu szkieletowego
Obecnie na rynku wiele firm w swojej ofercie ma projekty domów szkieletowych. Często pracownie projektowe polecają zaprzyjaźnione firmy zajmujące się stawianiem takich budynków. Ważne jest, aby wybrana przez nas firma była odpowiednio przygotowana i doświadczona w stawianiu domów w technologii szkieletowej. Niestety błąd ekipy budowlanej, w postaci nieprawidłowo położonej izolacji, może doprowadzić do zawilgocenia budynku.

Domy szkieletowe – cennik
Realizacja domu szkieletowego jest znacznie tańsza niż w technologii murowanej. Firma specjalizująca się w tego rodzaju budownictwie produkuje moduły w fabryce, dostarcza je na plac budowy i łączy je ze sobą. Duży wpływ na cenę ma stopień skomplikowania bryły i dachu.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)