X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 
 

Domy szkieletowe

Dom szkieletowy
Domy szkieletowe cieszą się coraz większą popularnością ze względu swoje właściwości oraz duży komfort użytkowania, który jest porównywalny z tradycyjną technologią. Moda na konstrukcje szkieletowe przywędrowała do naszego kraju zza oceanu - Kanady i USA. W tej technologii stawiane są przede wszystkim małe i średnie budynki, a podstawowym materiałem konstrukcyjnym są deski. Domy o konstrukcji szkieletowej to alternatywa dla osób, którym zależy na szybkim i sprawnym wybudowaniu wymarzonego domu.


Budowa domu szkieletowego nie wymaga prowadzenia prac mokrych. Takie domy stawiane są w oparciu o drewniany lub stalowy szkielet. Między jego elementami umieszczane jest ocieplenie - przeważnie jest to wełna mineralna. Okładzina zewnętrza i wewnętrzna takiego domu to przede wszystkim płyty OSB, MFP, gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe.

domy szkieletoweMateriał, z którego powstają ściany, strop i dach to drewno sosnowe II lub III klasy, które jest wcześniej odpowiednio przygotowane. Przede wszystkim musi spełniać wymogi wytrzymałościowe, zgodne z obowiązującymi normami. Drewno jest suszone komorowo do wilgotności 18%, w temperaturze 60 stopni C w celu likwidacji wszystkich grzybów i szkodników. Nie może być pokryte korą oraz powinno mieć jak najmniej sęków, pęknięć i wichrowatości. Krawędzie desek powinny być zaokrąglone lub sfazowane.

domMontaż ścian zwykle odbywa przy wykorzystanie jednej z 2 technologii:
- w konstrukcji platformowej - polegającej na wznoszeniu poszczególnych elementów w kolejności zakończenia kolejnych etapów (strop nad piwnicą, ściany parteru, strop nad parterem itd.)
- w konstrukcji balonowej - w której najpierw wznoszone są ściany zewnętrzne parteru i kolejnej kondygnacji, a później montuje się strop nad parterem.

Należy pamiętać, że wszystkie ściany trzeba dokładnie ocieplić, a także zabezpieczyć przed działaniem wody, wiatru i niskiej temperatury. Właściwa termoizolacja jest gwarancją niskich kosztów ogrzewania domu szkieletowego.

Projekt domu szkieletowego
Obecnie na rynku wiele firm w swojej ofercie ma projekty domów szkieletowych. Często pracownie projektowe polecają zaprzyjaźnione firmy zajmujące się stawianiem takich budynków. Ważne jest, aby wybrana przez nas firma była odpowiednio przygotowana i doświadczona w stawianiu domów w technologii szkieletowej. Niestety błąd ekipy budowlanej, w postaci nieprawidłowo położonej izolacji, może doprowadzić do zawilgocenia budynku.

Domy szkieletowe - cennik
Realizacja domu szkieletowego jest znacznie tańsza niż w technologii murowanej. Firma specjalizująca się w tego rodzaju budownictwie produkuje moduły w fabryce, dostarcza je na plac budowy i łączy je ze sobą. Duży wpływ na cenę ma stopień skomplikowania bryły i dachu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Technologia
Autor: Anna Dębiec
2016-05-10 18:58:39
Tagi do artykułu: Domy szkieletowe | drewno | technologia szkieletowa
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Dom wśród malin

Projekty domów dwurodzinnych

Domy dwurodzinne, nazywane także domami dwulokalowymi, to przeważnie budynki mieszkalne, piętrowe, z dwoma mieszkaniami, do których prowadzą osobne wejścia, albo bliźniaki. Zgodnie z przepisami, tego typu budownictwo, zalicza się do zabudowy jednorodzinnej.
dom jednorodzinny

Domy z wizją

Budowa domu to prawdopodobnie jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Czasami planowaniu inwestycji towarzyszą wyobrażenia i marzenia wymagające niestandardowych rozwiązań technologicznych. Niektórzy realizują swoje pomysły. Tak właśnie powstają inwestycje budowlane znacznie odbiegające od codziennych standardów, określane jako: „domy dla odważnych” bądź „domy z wizją”...
makieta

Urbanistyka

Pojęcie urbanistyki wywodzi się z języka łacińskiego. Słowo „urbs” oznacza miasto. Na przełomie XIX i XX w zyskało największą popularność. Sama urbanistyka to nauka badająca struktury miejskie i zmiany jakie w niej zachodzą...
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ile kosztuje budowa domu?

budowa domu
Koszt budowy domu zależy od wielu czynników: regionu, sytuacji gospodarczej w kraju, cen materiałów, technologii i metody budowania. Ze względu na ograniczenie dostępności do kredytów hipotecznych i wysokie ceny surowców nie każdy może sobie pozwolić na ten luksus.

Domy kanadyjskie

dom
Domy kanadyjskie (kanadyjskie szkieletowe domy drewniane), to najpopularniejsza technologia budowy domu w USA i krajach skandynawskich. Choć drewno w historii architektury polskiej było zasadniczym materiałem konstrukcyjnym, domy szkieletowe nie odniosły dotąd sukcesu na naszym rynku budowlanym.

Dom w 8 tygodni - technologia prefabrykowanego szkieletu

dom jednorodzinny
Wiele osób rezygnuje z marzenia o własnym domu obawiając się, że inwestycja przerośnie ich pod względem finansowym i organizacyjnym, a czas jej poświęcony będzie koszmarem. Dzieje się tak często dlatego, że w Polsce za bardzo przywiązani jesteśmy do tradycyjnej, murowanej technologii wznoszenia domu. To, co inne i nieznane budzi nieufność. Niezmiernie trudno inwestorowi uwierzyć, że mógłby zamieszkać w nowym domu już w 8 tygodni od rozpoczęcia budowy. A taka możliwość istnieje!

Domy w technologii skandynawskiej

dom jednorodzinny
W miejscowości Sichów (gmina Męcinka), w otulinie parku krajobrazowego, powstanie kameralne osiedle pięciu domów jednorodzinnych. Niemal w tym samym czasie Tektum rozpocznie również budowę dwóch „skandynawskich” bliźniaków na Bielanach Wrocławskich...