projekty domów

Wymiana fug

płytki ceramiczne
Płytki ceramiczne to bardzo popularny materiał wykończeniowy, dedykowany przede wszystkim powierzchniom, szczególnie narażonym na działanie wilgoci i wody. Dzięki różnorodnej ofercie na rynku, kafelki znajdują się już niemal w każdym pomieszczeniu: w łazience, w kuchni, na tarasie, w przedpokoju a nawet w salonie.


W pomieszczeniach mieszkalnych stosuje się przeważnie, modne dekoracyjne płytki wielkoformatowe, układane na styk. Spoina wypełniająca wąziutką szczelinę między nimi, jest prawie niezauważalna. Łatwo je utrzymać w czystości i uzupełnić w razie ubytku.
Popularne klasyczne kafle, układane tradycyjnie na krzyżyki, mają widoczną fugę. Aby zachowała pierwotny kolor i nie kruszyła się, wymaga regularnej pielęgnacji, przy pomocy preparatów, które nie uszkodzą powierzchni i wzoru dekoracyjnego płytki ceramicznej.

Sezonowe szorowanie fug „raz do roku” lub od święta, przy pomocy nieodpowiednich narzędzi, może naruszyć jej zwartą strukturę. Uszkodzoną, kruszącą się fugę należy wymienić, ponieważ nie spełnia ona już swojego zadania.

O tym jak usunąć stare fugi i jak samodzielnie wymienić fugi napiszemy poniżej. Na początku należy wspomnieć, że to bardzo pracochłonne zadanie dla cierpliwych, wymagające użycia odpowiednich narzędzi.

Jak wymienić fugi?
fugowanieWymiana starej fugi rozpoczyna się od wyskrobania starego materiału z przestrzeni między płytkami. Czyszczenie i usuwanie fugi to długotrwałe zajęcie, wymagające cierpliwości i precyzji. Trzeba bardzo uważać, aby nie uszkodzić brzegów i powierzchni płytek ceramicznych. Do usuwania wypełnienia można użyć: płaskiego śrubokrętu (przeznaczonego na straty), specjalnego skrobaka, lub profesjonalnej końcówki do wiertarki.
Drobiny i pył po starej fudze należy wymieść pędzlem, a resztki zanieczyszczeń wyssać odkurzaczem, przy pomocy wąskiej końcówki.
Nową masę wypełniającą trzeba przygotować zgodnie z opisem na opakowaniu, a podczas rozprowadzania i wygładzania, postępować zgodnie z instrukcją od producenta. Zastosowanie wszystkich wytycznych da nam pewność, że wypełnienie będzie wytrzymałe.
Producenci fug oferują również produkty gotowe do użycia, których nie trzeba przygotowywać samodzielnie. Opakowanie gotowej masy wystarczy otworzyć i rozprowadzić za pomocą odpowiednich narzędzi.

Wygładzenie powierzchni fugi i czyszczenie powierzchni płytek ceramicznych
Fugi najlepiej rozprowadzać przy pomocy gumowej pacy. W ten sposób unikniemy porysowania powierzchni kafli. Wygładzanie wykonujemy ok. 10 min, po rozprowadzeniu masy. Do tego celu najlepiej użyć nowej, miękkiej gąbki., lub pacy z miękką gąbką.
Płytki należy wyczyścić jak najszybciej. Gdy fuga zaschnie i stwardnieje, trzeba będzie użyć do jej usunięcia specjalnych preparatów czyszczących.

Odświeżamy stare fugi
płytki ceramiczneFugi o zwartej strukturze, która nie ulega zniszczeniu można co pewien czas odświeżyć. Nie wymaga to usuwania materiału spomiędzy kafli. Do tego celu powstały specjalistyczne preparaty do wybielania, lakierowania a nawet malowania.

Czytaj też:
Fuga jak malowana
Fuga, czyli zaprawa do spoinowania
Fugowanie gresu
Z fugą, czy na styk?
Jak usunąć pleśń na fugach w łazience?
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykańczanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-06-13 11:59:43