X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Wymiana fug

płytki ceramiczne
Płytki ceramiczne to bardzo popularny materiał wykończeniowy, dedykowany przede wszystkim powierzchniom, szczególnie narażonym na działanie wilgoci i wody. Dzięki różnorodnej ofercie na rynku, kafelki znajdują się już niemal w każdym pomieszczeniu: w łazience, w kuchni, na tarasie, w przedpokoju a nawet w salonie.


W pomieszczeniach mieszkalnych stosuje się przeważnie, modne dekoracyjne płytki wielkoformatowe, układane na styk. Spoina wypełniająca wąziutką szczelinę między nimi, jest prawie niezauważalna. Łatwo je utrzymać w czystości i uzupełnić w razie ubytku.
Popularne klasyczne kafle, układane tradycyjnie na krzyżyki, mają widoczną fugę. Aby zachowała pierwotny kolor i nie kruszyła się, wymaga regularnej pielęgnacji, przy pomocy preparatów, które nie uszkodzą powierzchni i wzoru dekoracyjnego płytki ceramicznej.

Sezonowe szorowanie fug „raz do roku” lub od święta, przy pomocy nieodpowiednich narzędzi, może naruszyć jej zwartą strukturę. Uszkodzoną, kruszącą się fugę należy wymienić, ponieważ nie spełnia ona już swojego zadania.


O tym jak usunąć stare fugi i jak samodzielnie wymienić fugi napiszemy poniżej. Na początku należy wspomnieć, że to bardzo pracochłonne zadanie dla cierpliwych, wymagające użycia odpowiednich narzędzi.

Jak wymienić fugi?
fugowanieWymiana starej fugi rozpoczyna się od wyskrobania starego materiału z przestrzeni między płytkami. Czyszczenie i usuwanie fugi to długotrwałe zajęcie, wymagające cierpliwości i precyzji. Trzeba bardzo uważać, aby nie uszkodzić brzegów i powierzchni płytek ceramicznych. Do usuwania wypełnienia można użyć: płaskiego śrubokrętu (przeznaczonego na straty), specjalnego skrobaka, lub profesjonalnej końcówki do wiertarki.
Drobiny i pył po starej fudze należy wymieść pędzlem, a resztki zanieczyszczeń wyssać odkurzaczem, przy pomocy wąskiej końcówki.
Nową masę wypełniającą trzeba przygotować zgodnie z opisem na opakowaniu, a podczas rozprowadzania i wygładzania, postępować zgodnie z instrukcją od producenta. Zastosowanie wszystkich wytycznych da nam pewność, że wypełnienie będzie wytrzymałe.
Producenci fug oferują również produkty gotowe do użycia, których nie trzeba przygotowywać samodzielnie. Opakowanie gotowej masy wystarczy otworzyć i rozprowadzić za pomocą odpowiednich narzędzi.

Wygładzenie powierzchni fugi i czyszczenie powierzchni płytek ceramicznych
Fugi najlepiej rozprowadzać przy pomocy gumowej pacy. W ten sposób unikniemy porysowania powierzchni kafli. Wygładzanie wykonujemy ok. 10 min, po rozprowadzeniu masy. Do tego celu najlepiej użyć nowej, miękkiej gąbki., lub pacy z miękką gąbką.
Płytki należy wyczyścić jak najszybciej. Gdy fuga zaschnie i stwardnieje, trzeba będzie użyć do jej usunięcia specjalnych preparatów czyszczących.

Odświeżamy stare fugi
płytki ceramiczneFugi o zwartej strukturze, która nie ulega zniszczeniu można co pewien czas odświeżyć. Nie wymaga to usuwania materiału spomiędzy kafli. Do tego celu powstały specjalistyczne preparaty do wybielania, lakierowania a nawet malowania.

Czytaj też:
Fuga jak malowana
Fuga, czyli zaprawa do spoinowania
Fugowanie gresu
Z fugą, czy na styk?
Jak usunąć pleśń na fugach w łazience?
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykańczanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-06-13 11:59:43
Tagi do artykułu: płytki ceramiczne | płytki | Fugi
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Glazura kuchenna

Terakota w kuchni
Wybór odpowiedniego materiału wykończeniowego na ściany i podłogę w kuchni jest bardzo ważny. Należy zwrócić uwagę, aby materiał był niepalny, łatwo się czyścił i nie wchłaniał wilgoci. Te wszystkie 3 cechy posiadają płytki ceramiczne. Bogactwo kolorów i wzorów na pewno pozwoli nam dopasować je idealnie do naszego wnętrza.

Z fugą, czy na styk?

łazienka
Zainteresowanie bezfugowym klejeniem płytek ceramicznych jest coraz większe. Technologia ta ma zapewnić uzyskanie dużej, maksymalnie równej i jednorodnej płaszczyzny. Warto jednak przyjrzeć się bliżej tej technologii, bo zastosowanie jej może okazać się ryzykowne.

Taras z płytkami na wysoki połysk

taras
Z tarasu zaczynamy korzystać już wczesną wiosną, a przy sprzyjającej pogodzie może nam służyć nawet do późnej jesieni. Jeśli pragniemy, by przetrwał w dobrym stanie kilka długich sezonów, powinniśmy zadbać o jego właściwe, staranne wykonanie oraz zabezpieczenie. W przeciwnym razie trzeba będzie się liczyć z częstymi i uciążliwymi naprawami.

Płytki ceramiczne w kuchni

kuchnia
Kuchnia jest miejscem szczególnie podatnym na zabrudzenia, zarysowania i wszelkie inne uszkodzenia wynikające z codziennego użytkowania. Dlatego przed jej urządzeniem warto zastanowić się, jakich produktów użyć do jej wykończenia, by służyła przez lata. Jeżeli pragniesz funkcjonalnej, a zarazem pięknej kuchni, warto wybrać płytki ceramiczne, które idealnie uzupełnią kulinarną przestrzeń.