Ogród ekologiczny

Ogród

fot. Ogród

Jeszcze do niedawna przy projektowaniu ogrodów zwracano szczególną uwagę na jego estetykę. Miał być przede wszystkim zadbany i przez cały rok dekoracyjny. Jednak trendy, także te ogrodowe, ulegają zmianom. Obecnie można zauważyć, że coraz chętniej zaczynamy uprawiać owoce i warzywa na własny użytek, powstają ogródki ziołowe, kompostowniki i szklarnie. Pragniemy by nasz prywatny kawałek zieleni był nie tylko piękny, ale także przyjazny środowisku. Te wszystkie elementy to składowe nowej i cieszącej się coraz większą popularnością mody na ogrody ekologiczne.

Ogród ekologiczny mimo, że założony w sposób sztuczny, niewiele ma cech wspólnych z równo przystrzyżoną murawą i geometrycznymi rabatami. Tego typu założenia są znacznie mniej uporządkowane, ale bardzo malownicze.

Zakładanie ogrodu ekologicznego
Ogród ekologiczny powinien przede wszystkim być pełen rodzimych gatunków, które nie będą wymagały wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Dlatego warto przyjrzeć się jaka roślinność rośnie wokół naszego domu ogrodu. Do tego typu ogrodów wybierajmy rośliny, których wymagania są zgodne z warunkami panującymi na naszej działce, ponieważ wtedy będą doskonale rosły bez naszej większej pomocy.

Ogród

fot. Ogród

Podczas zakładania ogrodu ekologicznego, warto zwrócić uwagę na drzewa, które nie tylko produkują tlen i stanowią schronienie dla zwierząt, ale także chronią przed wiatrami oraz niesionymi przez nie zanieczyszczeniami. Nie powinno zabraknąć także drzew owocowych, roślin miododajnych i nektarodajnych, które są źródłem pokarmu dla owadów.

Powinniśmy zwrócić także uwagę nie tylko na różnorodność, ale także na wzajemne oddziaływanie roślin. Niektóre z nich wytwarzają związki, które mogą wpływać hamująco na roślinność rosnącą obok. Warto sadzić rośliny różnych wysokości, tak by tworzyły gęste grupy przenikającej się zieleni.

Utrzymanie eleganckiego i równego trawnika kosztuje nas wiele czasu i energii, a przy tym spaliny z kosiarki zanieczyszczają środowisko. Dlatego warto zastanowić się nad zmniejszeniem powierzchni przydomowej murawy lub założeniem łąki kwietnej, którą kosi się dwa razy w sezonie. Można także pomyśleć nad posadzeniem roślin okrywowych lub płożących krzewów, które stworzą zwarte i efektowne kobierce.

rabaty kwietne

fot. rabaty kwietne

Projekt ogrodu ekologicznego powinien także uwzględniać miejsce na kompostownik, w którym będziemy mogli gromadzić organiczne odpadki z kuchni, zgrabione liście lub skoszony trawnik. W taki sposób powstałą ziemię możemy użyć jako nawóz lub podłoże. Dobry wpływ na ogrodową roślinność ma także obornik, kora, zielony nawóz czy węgiel brunatny.

Ekologiczna uprawa to przede wszystkim taka, w której nie stosujemy chemii, a w zamian zapraszamy do ogrodu większe i mniejsze zwierzęta. Dzięki nim szkodniki atakujące naszą roślinność (np. mszyce) zostaną zlikwidowana przez swoich naturalnych wrogów. Naszych małych sojuszników do zadomowienia się w ogrodzie zachęci oczko wodne z łagodnym zejściem, drzewa, kępy bylin i roślin jednorocznych. Natomiast do walki z ogrodowymi chorobami i szkodnikami przydadzą się wyciągi i gnojówki z pokrzywy, czosnku, krwawnika czy nawet tytoniu. Ponadto na obrzeżach ogrodu można posadzić nasturcję, która wabi mszyce.

Rabaty kwietne

fot. Rabaty kwietne

Z koncepcją ekologicznego ogrodu powinny współgrać również elementy małej architektury, wykonane z surowców wtórnych. Zamiast murowanego, szczelnego płotu zdecydujmy się na żywopłot. Na dużej powierzchni przydomowego ogrodu, możemy pozwolić na swobodny wzrost żywego płotu. Natomiast na tych mniejszych, musimy pamiętać o przycinaniu i formowaniu. Taki zielony gąszcz jest doskonałą ochroną przed nieproszonymi, większymi zwierzętami, a także przed ciekawskim spojrzeniem sąsiadów. Równocześnie żywopłot może stanowić doskonałe miejsce schronienia ptaków.

Elementy dekoracyjne w ekologicznym ogrodzie bardzo często są inspirowane naturą. Bardzo popularne staje się wykorzystanie nietypowych materiałów, takich jak stare meble lub naczynia. Jednak osoby, które nie chcą wprowadzać takiej awangardy do swojego ogrodu mogą zdecydować się kamienie, elementy drewniane, a także meble z ratanu bądź wikliny.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)