X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Czy ogród francuski jest dla mnie odpowiedni?

Francuski ogród
Zadbany i właściwie zaprojektowany ogród stanowi zawsze dumę właściciela. Od nas samych zależeć powinno, jaki będzie nasz ogród. Historia projektowania i tworzenia ogrodów niesie ze sobą bogactwo wzorców. Z dziesiątek przykładów z pewnością wybierzemy coś dla siebie. Warto poznawać różne ogrodowe style, by spośród wielu odnaleźć ten, który będzie nam najlepiej odpowiadał.

Współcześni projektanci czerpią swą wiedzę z historycznych zasobów sztuki ogrodowej. Każdy z nich weryfikuje jednak swoje własne oczekiwania. Najważniejsze jest by to, co stworzymy pozwoliło nam czuć się we własnym ogrodzie jak w domu. Musimy zdecydować, czego oczekujemy od świata.

Jeśli cechuje nas dbałość o szczegóły, jeśli kierując się własnym gustem wybralibyśmy prostotę i symetrię powinniśmy zdecydować się na stworzenie ogrodu francuskiego, podporządkowującego wszystkie elementy ogrodu jednej osi. Jeśli po wizycie w ogrodzie Zamku Królewskiego w Warszawie lub też w ogrodzie Pałacu Branickich w Białymstoku wciąż nie możemy zapomnieć o ich pięknie – dobrze wybraliśmy. Barokowy francuski ogród – to coś dla nas.Tworząc taki ogród możemy skorzystać z klasycznych wzorców odwołujących się do stylu francuskich ogrodów XVII wiecznej Francji. Czas dominacji francuskich ogrodów był bardzo krótki, jego miejsce zajęły kolejne ogrodowe formy architektoniczne. Niemniej jednak styl ten wciąż ma wielu zwolenników, a dziś wydaje się, że przeżywa swój renesans. Geometrię lubią nie tylko małe ogrody powiązane z architekturą budynku, ale i te duże, gdzie proste ścieżki i aleje porządkują sobie przestrzeń. Niemniej jednak dzięki swojej czystej, architektonicznej strukturze ogrody francuskie są szczególnie odpowiednie dla małych przestrzeni.

W ogrodzie francuskim dominują przystrzyżone pieczołowicie drzewa i krzewy, bardzo często ukształtowane w przeróżne figury i kształty. Równie ważne jak wybrane przez nas rośliny powinny być szczegóły małej architektury. Powinniśmy drobiazgowo dobrać właściwy rodzaj kostki brukowej i styl ułożenia nawierzchni. Bardzo istotna rolę mają tu architektoniczne detale i utwardzane nawierzchnie. Warto zwrócić uwagę na kostki z naturalnych materiałów – marmuru, porfiru, granitu czy bazaltu. Styl ułożenia to ukłon w stronę figur geometrycznych i jednolicie ukształtowanych ścieżek. Styl francuski to prostota symetrii względem głównych elementów ogrodu. Zarysy ścieżek, tarasów i schodów muszą być zaznaczone wyraźną kreską. Nie zaleca się układania kostki w formie łuków czy wachlarzy – mogłoby to zachwiać geometryczną prostotę kompozycji. Charakterystyczną, bowiem cechą ogrodów francuskich jest symetria dwuboczna względem alejki głównej biegnącej przez środek ogrodu, łagodna poziomowość i wieloosiowość. Cechą francuskich ogrodów są również rzeźby i ozdobne ławki, elementy dekoracyjne oraz tworzone szpalerowo labirynty i przeróżne elementy wodne – baseny czy stawy. Czasami dodaje się także usypane pagórki i niewielkie kopce. W barokowych ogrodach dominują żywopłoty uformowane w geometryczne figury.
We francuskich ogrodach znajdziemy także altanki, huśtawki, amfiteatry, kaskady czy promenady. Bardzo często znajdziemy w nich także zwierzyńce.

Francuskie ogrodyRegularna kompozycja ogrodu sprawia wrażenie, iż każde z drzew, każdy krzew i roślina zostały posadzone pod linijkę. Zarówno przycięte w przeróżne geometryczne kształty drzewa i krzewy, jak i kwiaty wielu mniejszych roślin tworzą regularne kompozycje pod względem koloru, jak i formy. Tylko od naszych umiejętności będzie zależeć czy stworzymy sztuczne kształty kul, stożków czy nawet zwierząt. Tu nic nie jest przypadkowe, ogrody francuskie systematyzują, bowiem przyrodę stosując zasadę liczb.

Rozpoczynając budowę ogrodu w barokowym stylu musimy zorganizować przestrzeń, odpowiednio ją podzielić, tworząc proporcje między poszczególnymi elementami ogrodu. Zasady uporządkowania uchronią nasz ogród przed przeładowaniem i chaosem. Francuski ogród musi poprzez specyficzny regularny charakter uzyskać swój wzorzec architektoniczny. Ramą ogrodu powinny stać się zielone ściany – mury, płoty czy wspomniane już żywopłoty formowane. Całość powinny dzielić żywopłoty formowane lub szpalery czy też rusztowania dla pnączy. Elementy wysokie powinny rozdzielać poszczególne części ogrodu, elementy małe powinny tworzyć strukturę powierzchni. Tworzone przez nas ścieżki powinny dać nam geometryczny wzór lub osie symetrii dzieląc przestrzeń ogrodową. Nie zapominajmy o formowanych geometrycznie drzewach, bramach, piramidach, piennych roślinach i rzeźbach. Zadbają one o pionową symetrię ogrodu. Trawniki kośmy nisko i szczególnie dbajmy o jego pielęgnację. Tworząc drogii rabaty zadbajmy o ich niskie obramowanie. Wybierzmy np. bukszpan – wspaniale sprawdzi się w tej roli. Zdecydować możemy się także na obwódki z kwiatów lub też graniczące pasma traw. Wszelkie rzeźby, ozdobne posągi, naczynia dla roślin powinniśmy usytuować centralnie na końcach osi głównej i osi widokowych oraz zgodnie z symetrycznym lub geometrycznym wzorem podstawowym. Posadzone przez nas cisy i bukszpany powinny wyznaczać proste osie. Zadbajmy o ich właściwe formowanie. Wprowadźmy kraty, podpory dla pnączy – trejaże, a także ławeczki i altanki.
Do niedawna w ogrodach tego typu dominowały głównie cięte cisy, żywotniki czy bukszpany. Teraz jednak z powodzeniem możemy sięgnąć po rośliny stanowiące kontrasty dla twardej architektury.

Decydując się na stworzenie francuskiego ogrodu musimy pamiętać o dokładnym formowaniu drzew i krzewów. Tuje strzyżone w stożek wymagają wielu lat pracy, a piękny trawnik, jak mawiają Anglicy, wymaga stu lat regularnego koszenia. Taki typ ogrodu wymagać będzie od nas bardzo dużego nakładu pracy. Przed nami więc ogrom zajęć, ale i zachwycający z czasem efekt.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Urządzamy ogród
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-08-05 14:03:58
Tagi do artykułu: ogród | Warszawa | krzewy | tarasy | żywopłoty | kwiaty | pnącza | trawniki | rabaty | bukszpan
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
ogród zimowy

Ogrody pod szkłem

Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin. Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Krzewy okrywające się ogromem kwiatów

hortensje
Krzewy okrywające się ogromem kwiatów to jeden z najpiękniejszych widoków, jakie napotkać możemy spacerując wśród osiedli. Pierwsze delikatne zielone listki i rozkwitające pączki ucieszą z pewnością każdego. Szare, zimowe dni potrafią zasmucić, kwiaty rozbudzają nas do życia. I to nie tylko te rozkwitające wiosną, czy latem. Widok pięknych kwiatów o każdej porze roku ożywi nasz dzień.
Krzewy ozdobne z kwiatów stanowią jedną z najważniejszych grup roślin w ogrodzie, stając się w okresie kwitnienia jego dominującym elementem. Ogrom barw zwraca uwagę ludzi, przyciągając jednocześnie owady.

Rok w ogrodzie - styczeń

krzew
Styczeń to dobry miesiąc, aby zacząć drobne prace pielęgnacyjne. Dla roślin jest to ciągle okres spoczynku - warto więc raz na jakiś czas sprawdzić jak zimują nasze rośliny w ogrodzie.

Rok w ogrodzie - maj

konwalie
Przed nami majowy weekend, a po nim masa pracy. Właśnie teraz, powinniśmy poświęcić naszemu ogrodowi sporo czasu. Wszelkie zaniedbania mogą, bowiem odbić się na urodzie i zdrowiu naszych roślin. Na początku dokładnie przyjrzyjmy się naszemu ogrodowi, naprawdę warto.

Rok w ogrodzie - marzec

Krokusy
Marzec to czas pogodowej huśtawki. Piękna pogoda ucieka przed powracającą czasami zimą, a różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą potrafią stać się bardzo dokuczliwe. Rozkwitające w marcu pierwiosnki, leszczyny, śnieżyczki przebiśnieg, podbiał pospolity i wierzba iwa to zwiastuny wiosny. Gdy pojawią się na łąkach i w przydomowych ogrodach wiosny nic już nie powstrzyma. Przed nami masa pracy.