Modernistyczne elewacje w drewnianej oprawie

Do stylu modernistycznego bardzo chętnie wracają współcześni architekci. Surowy charakter były coraz częściej przełamują elementy wykończeniowe z materiałów naturalnych. Nadają one bryle naturalny i ciepły charakter. Dzięki swoim niepowtarzalnym właściwościom estetycznym i praktycznym otrzymało specjalne miejsce we współczesnej architekturze.

Modernizm charakteryzujący się nieskomplikowaną bryłą, surowym wykończeniem i minimalistyczną aranżacją, w obecnej odsłonie wygląda nieco inaczej. Architekci odeszli od ponurej i wyobcowanej funkcjonalności. Użycie ciepłych w odbiorze materiałów wykończeniowych, łagodzi monolityczny wizerunek i dominację nad otoczeniem. Ascetyczność elewacji, utrzymanych w kolorach białych lub szarych przełamują obecnie akcenty z drewna egzotycznego, doskonale komponującego się z zielonym krajobrazem. Trwałe fasady EVERO firmy DLH Poland z wyselekcjonowanych gatunków drewna egzotycznego otwierają przed architektami ogrom możliwości kreacji elewacji, zarówno pod względem koloru, jak i faktury.

Rola i miejsce drewna w architekturze

Przeczytaj również: Trzy sposoby na ciepły dom
dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Drewniane elewacje i tarasy tworzą naturalny łącznik pomiędzy strefą budynku a przestrzenią zewnętrzną. Kubiczne bryły, gwałtownie odcinają się od naturalnego otoczenia. Nawiązać do niego można poprzez dobór naturalnych materiałów wykończeniowych elewacji. Wówczas zewnętrzna architektura zaczyna korespondować z naturą. Wyraźna powierzchnia usłojenia i głęboka barwa drewna egzotycznego z gatunków tatajuba czy meranti czerwone pozwala na tworzenie żywych, kontrastowych zestawień kolorów i faktur w ramach nowoczesnych elewacji z betonu i szkła.

Fasady z drewna egzotycznego EVERO to doskonałe rozwiązanie dla modernistycznej architektury, ze względu na naturalny charakter, ciekawy kolor i atrakcyjny rysunek słoi. Największym zainteresowaniem cieszą się okoume, meranti, tatajuba, oraz cedr czerwony. Dwa ostatnie dzięki wysokiej odporności i trwałości biologicznej można montować bez impregnacji mając pewność, że będą odporne na działanie czynników biotycznych i abiotycznych, t.j. mikroorganizmów, grzybów, insektów, warunków atmosferycznych, słońca itp. Aby zachować ich głęboką barwę na długi czas, zaleca się odpowiednią impregnację. Żywa kolorystyka i brak konieczności zabezpieczania środkami konserwującymi to zalety decydujące o popularności tych surowców. Dzięki możliwości specjalistycznej impregnacji środkami z naszej oferty uzyskujemy klasę palności B-s1-d0, zatem drewno może zostać użyte również na obiektach użyteczności publicznej – mówi Paweł Sędek, Szef Produktu w firmie DLH Poland.

Nowoczesne kreacje fasad z drewna
Drewno egzotyczne ociepla wizerunek surowej architektury, ale pomaga także przełamać monotonię monolitycznych fasad. W ofercie firmy DLH Poland występują deski w 8 kolorach drewna, od jasnej tonacji świerka skandynawskiego, przez łososiowo-różową barwę okoume, aż po ciemnobrązowe odcienie tatajuba. Szeroka gama fasad EVERO firmy DLH Poland daje możliwość zaakcentowania różnych elementów architektury i kreowania ciekawych efektów optycznych. Elementami drewnianymi pozna podkreślać pewne strefy funkcjonalne – np. wejście do budynku, wykusz czy lukarny.

Seria desek elewacyjnych EVERO, dostępnych w różnych wersjach profilu pozwalają ponadto na tworzenie ciekawej gry świateł na powierzchni elewacji. Inny efekt wizualny dają płasko wyprofilowane deski FAZA, wykonywane między innymi z gatunków okoume, świerk i modrzew syberyjski.

Do awangardowych elewacji doskonale nada się seria RUND BLOCK. Powierzchnia ułożona z tych desek daje wrażenie lekkiego falowania, RHOMBO o wyraźnej, pionowej strukturze czy RHOMBUS nadający lekkości każdej bryle.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)