Kolory jesieni

liście

fot. liście

Jesień to szczególna pora roku, kiedy przyroda zachwyca pięknem i różnorodnością kolorów. To pora, która często inspiruje właścicieli ogrodów do tworzenia pięknych, barwnych przestrzeni.
Gdy lato powoli odchodzi w dal, w ogrodach zaczynają królować rośliny o ciepłych odcieniach żółci, pomarańczy, czerwieni, miedzi i brązu. Nadchodzi jesień. Wiele bylin zdobiących nasz ogród późnym latem rozkwita także jesienią. Wiele z nich kwitnie także po pierwszych przymrozkach. Od września kolorystykę ogrodów uzupełniają przebarwiające się jesienne liście bylin, drzew i krzewów. Bogactwo przepięknych roślin jest ogromne.

Przeczytaj również: Mniszek lekarski

Aby stworzyć przepiękny jesienny ogród musimy tak dobierać rośliny, by właśnie jesienią te wybrane przez nas stawały się dekoracyjne. Aby całość tworzyła piękną kompozycję postarajmy się by wybrane przez nas roślinki rozkwitały na innych rabatach niż kwitnące wcześniej. Odwróćmy uwagę widza od mało już dekoracyjnych roślin. W kolejnych porach roku coraz to inna grządka powinna pełnić rolę głównej atrakcji. Oczywiście wszystko zależy od wielkości ogrodu. Na dobrze zaplanowanej jednak działce powinny znaleźć się zarówno rabaty sezonowe, całoroczne, rośliny zimozielone, jak i zrzucające liście, drzewa, krzewy i byliny.

W obrębie jesiennych gatunków znajdziemy wiele odmian o różnych odcieniach i tonach – od żółci poprzez miedź, od brązu do rubinowej czerwieni. Te barwy odnajdziemy u odmian dziełżanów i jednorocznych aksamitek oraz u jednej z najatrakcyjniejszych bylin – rozkwitających od późnego lata do jesieni, fioletowoniebieskich astrów „Frikartii Munch”. Do innych efektownych bylin jesiennych zaliczyć możemy białe lub różowe zawilce mieszańcowe oraz chryzantemy. Wśród jesiennych piękności znajdziemy także przyciągające wzrok, kwitnące późnym latem i jesienią cyklameny oraz zimowity – powabny i jesienny. Na słonecznym stanowisku, pod południową ścianą domu, możemy posadzić żurawkę „Pewter Moon”, której różowe kwiaty wyrastają znad kępy listowia. Pomyślmy także o cyniach rozkwitających w gorące i suche lata. Spróbujmy połączyć złote tonacje jesiennych kwiatów z ciemnymi pomarańczowożółtymi odcieniami krokosmii ogrodowej, trytomy oraz liliowców.

Słoneczne byliny przepięknie prezentują się na tle ciemnym lub jasnozielonym. Ciepłe i nasycone odcienie żółci na tle mocnej zieleni będą przepięknie się komponować. Idealnym tłem może okazać się zadbany żywopłot. Ponieważ jesienne rośliny mają zróżnicowany charakter wzrostu możemy z powodzeniem zestawiać je ze sobą. Półwysokie rudbekie na pierwszym planie, pośrodku nawłocie ogrodowe i dziełżany, a z tyłu wysoki słonecznik dziesięciopłatkowy. Przed rudbekiami możemy z powodzeniem posadzić przepiękne aksamitki wąskolistne. Wysokie odmiany rudbekii najlepiej prezentują się z tyłu rabat zawierających domieszkę bylin. Na obwódki wybierzmy niskie odmiany rudbekii owłosionej.

Pomyślmy także o przepięknych, jednorocznych, mieniących się odcieniami pomarańczy titoni okrągłolistnej czy kosmosie siarkowym. Dodajmy ciemniejszy, matowy fiolet werbeny żyłkowanej – złagodzi on odrobinę słoneczną żółć. Jeśli zdecydujemy się dodać czysto białe kwiaty musimy pamiętać by stosować je oszczędnie i w niewielkich kępach. Znacznie lepiej w złocistym towarzystwie prezentować się będą kremowe i zielonożółte barwy. Wybierzmy ozdobne titonie. Pomyślmy także o ciemno i karminowoczerwonych kwiatach oraz czerwonych liściach okazałego rącznika zwyczajnego, wysokiej łobodzie ogrodowej, szarłacie zwisłym czy pachnotce zwyczajnej, ciemnoczerwonych mieczykach ogrodowych i daliach, szczególnie czerwonolistnej odmianie „Bishop of Llandaff”.

Kiedy wraz z nastaniem października jesień osiąga swój punkt szczytowy byliny tracą z każdym dniem swoje walory estetyczne. Ratunkiem mogą okazać się dla nas trawy, które do tej pory stanowiły jedynie uzupełnienie innych roślin. Przepiękne dojrzałe trawy harmonizują z dziesiątkami odmian i gatunków wielu roślin. Ważną i cenną cechą traw jest fakt, iż także zimą zachowują one swój pokrój i wspaniale ozdobią nasz ogród. Oszronione zimą, pokryte szadzią będą wyglądać przepięknie.

Uwagę naszą powinny zwrócić szczególnie wysokie trawy. Pomyślmy o trzęślicy trzcinowatej, przybierającej przepiękną, jesienną złocistą barwę. Pomyślmy o innych gatunkach, wybierzmy miskant cukrowy, o srebrzystych, szczególnie efektownych kwiatostanach oraz przepiękny, pasiasty miskant chiński. Niezwykle atrakcyjne w formie trawy pampasowe prześlicznie komponować będą się z czerwonymi rozchodnikami. Pamiętajmy jednak, by trawy pampasowej nie sadzić samotnie. Zestawiając ją z małymi krzewami, iglakami i wrzosami będzie prezentować się dużo lepiej niż samotna. Trawy możemy zestawić także z sadźcem i rdestem himalajskim.

Opisane naturalne barwy traw wspaniale zrównoważą kwitnący ogród. Pamiętajmy jednak by niskie trawy sadzić kępami, wyższe małymi grypami lub nawet pojedynczo.

Jako uzupełnienie rabat z przodu możemy zasadzić trawy średniej wielkości. Wybierzmy np. trzęślicę modrą. Wysokie trawy posadzone między bylinami wywołają efekt przestronności. Aby uzyskać taki efekt posadźmy pojedyncze kępy traw lub też stwórzmy luźny, wąski pas traw na wzór żywopłotu. Trzcinnik ostrokwiatowy podkreśli urodę rozkwitających po raz drugi, we wrześniu, ostróżek ogrodowych, późnych, czerwonych odmian płomyka wiechowatego lub jesiennych, fioletowych astrów, a także purpurowych rozchodników. Jedna z odmian rozchodnika okazałego, odmiana „Autumn Joy” doskonale prezentuje się na słonecznej rabacie o dobrym drenażu. Jego niebieskawe liście tworzą zwarte kobierce, zapewniając okrywę gruntu od wczesnej wiosny, a przepiękne kwiatostany rozkwitają ciemnoróżowo wraz z nadejściem jesieni. Opisane gatunki traw połączyć możemy z tojadem Fischera, jesiennym zawilcem japońskim, miechunką rozdętą czy też z przepięknym krzewem – czerwieniejącą od września trzmieliną oskrzydloną.

Tworząc jesienny ogród powinniśmy pomyśleć także o otoczeniu, które zharmonizuje się z resztą ogrodu. Warto pomyśleć o barwie ścieżek czy podjazdów, które dopełnią całości naszego ogrodu. Najważniejsza będzie barwa, barwa i struktura. Inspirowane jesiennymi kolorami dostępne w wielu sklepach kostki brukowe wzbogacą nie tylko estetykę ogrodu, ale i nadadzą przydomowej części niepowtarzalny charakter. Wybierzmy ciepłe beże i ciepłe brązy, odcienie czerwieni. W połączeniu z otaczającymi dom barwami powstanie urokliwy jesienny zakątek. Tak stworzony ogród doda naszemu otoczeniu ciepła, a nam samym pozytywnej energii bez obaw, że stracą swój urok wiosną czy latem.

Na naszych stronach, w asortymencie naszego sklepu znajdziecie Państwo m.in. dzielżany jesienne i przepiękne różowe płomyki wiechowate. Zachęcamy do odwiedzenia naszych stron, odnalezienia pięknych roślin i stworzenia samodzielnie ogrodowej jesiennej palety barw.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)