X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Świerk syberyjski

góry
Świerki to wysokie, zimozielone drzewa, które charakteryzują się stożkowatym pokrojem z prostym pniem i długim, wyprostowanym wierzchołkiem i kłującymi, krótkimi igłami. Rodzaj świerk obejmuje aż 35 gatunków, z czego w stanie naturalnym tylko świerk pospolity występuje na terenie naszego kraju.


Natomiast z powodzeniem można uprawiać także inne gatunki, pochodzące z Ameryki Północnej takie jak świerk kłujący, świerk srebrny czy świerk serbski.
W przydomowych ogrodach można także napotkać świerka syberyjskiego (Picea obovata), który jest blisko spokrewniony i bardzo podobny do świerka pospolitego. W naturalnym środowisku drzewo to porasta tereny od północnej części Półwyspu Skandynawskiego, przez całą Syberię, aż po wybrzeża Morza Ochockiego.

Świerk syberyjski posiada trochę krótsze igły i mniejsze szyszki, w porównaniu do świerka pospolitego. Cechuje się najszybszym wzrostem pośród wszystkich gatunków świerków należących do rodziny sosnowatych. Roczny przyrost może wynosić nawet do 40 centymetrów. Dzięki tak szybkiemu wzrostu, rośliny te tworzą piękne i gęste zarośla. Korona drzewa jest stożkowata, z masywnymi konarami. Doskonale może pełnić rolę żywopłotu, szczególnie, że bez problemu drzewo można przycinać i z łatwością daje się formować.Drzewo to może osiągnąć nawet do 30 metrów wysokości. Mimo licznych walorów, nie jest wykorzystywane w przemyśle. Świerk syberyjski z powodzeniem przetrwa nawet bardzo srogą zimę, ale nie służą mu wahania temperatur, jakie można doświadczyć zimą w Polsce.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzewa i krzewy iglaste
Autor: Anna Dębiec
2016-08-29 18:27:30
Tagi do artykułu: drzewa | rośliny
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Drzewko bonsai

Bonsai

Bonsai w dosłownym tłumaczeniu oznacza „drzewo na tacy”. Jest to miniaturyzowanie drzew i krzewów, które są hodowane w odpowiednich, płaskich pojemnikach. Taki efekt jest wynikiem specyficznego przycinania oraz pielęgnacji. Zminiaturyzowane rośliny mają sztucznie wymuszony płaski system korzeniowy, umieszczony w niskim naczyniu.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ocieplanie roślin

Ochrona bylin przed zimą
Gdy z dnia na dzień jest coraz chłodniej, warto zatroszczyć się o nasze ogrodowe rośliny. Dzięki odpowiedniej osłonie, możemy je uchronić przed niskimi temperaturami oraz silnym wiatrem. Niektóre rośliny uprawiane w pojemnikach, można bez problemu przenieść do zamkniętego pomieszczenia. Jednak takiej możliwości nie mamy w przypadku roślin sadzonych do gruntu. Wtedy wiele naszych ogrodowych roślin wymaga zabezpieczenia przed wpływem niskich temperatur.

Ogród ekologiczny

Ogród
Jeszcze do niedawna przy projektowaniu ogrodów zwracano szczególną uwagę na jego estetykę. Miał być przede wszystkim zadbany i przez cały rok dekoracyjny. Jednak trendy, także te ogrodowe, ulegają zmianom. Obecnie można zauważyć, że coraz chętniej zaczynamy uprawiać owoce i warzywa na własny użytek, powstają ogródki ziołowe, kompostowniki i szklarnie. Pragniemy by nasz prywatny kawałek zieleni był nie tylko piękny, ale także przyjazny środowisku.

Miłorząb w ogrodzie

Miłorząb japoński
Miłorząb jest najstarszym drzewem rosnącym na Ziemi. Ten niezwykły gatunek pojawił się na długo przed erą dinozaurów, pod koniec ery paleozoicznej, około 270 milionów lat temu. Miłorząb występował na obszarze Azji, Ameryki Północnej i w Europie. Obecnie istnieje tylko jeden gatunek - miłorząb dwuklapowy (Ginko biloba).

Rok w ogrodzie - kwiecień

Magnolia gwieździsta
Rozkwitające około 7 kwietnia pierwiosnki są zwiastunem obecności wiosny i mimo, iż wciąż raz świeci słońce, to znów pada deszcz, przed nami masa pracy. Obecność wiosny w sadzie to znak, że nadszedł termin przygotowywania drzew do przeszczepienia. Gałęzie przeznaczone do przeszczepiania skróćmy do około 30 - 60 centymetrów, w zależności od ich grubości, licząc od miejsca rozgałęzienia.