X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 
 

Krzew Mojżesza (dyptam jesionolistny)

kwiaty
Dyptam jesionolistny, występujący także pod nazwą "krzew Mojżesza" lub "drzewo Mojżesza" to bylina, którą nieczęsto można spotkać w przydomowych ogrodach. Należy do rodziny rurowatych i na terenie Polski roślina ta objęta jest ścisłą ochroną gatunkową. W naturalnych warunkach porasta Europę Południową i Środkową, Azję Mniejszą oraz Kaukaz.


Po raz pierwszy został opisany w Starym testamencie, w II księdze Mojżeszowej. Wszystko to za sprawą małych gruczołków zawierający olejki eteryczne, którymi pokryta jest cała powierzchnia dyptamu. To właśnie one są odpowiedzialne za łatwopalność rośliny. W gorących klimatach możliwy jest samozapłon tej rośliny. Właściwość ta jest niebezpieczna dla człowieka, ponieważ w kontakcie ze skórą, wywołuje jej zaczerwienienie i oparzenie.
kwiaty
Prawdopodobnie do Polski drzewo mojżeszowe przywędrowało z południowego wschodu, we wczesnej fazie okresu polodowcowego. W Polsce bardzo rzadko można go spotkać w naturalnych warunkach.Krzew ten dorasta do wysokości 100-120 cm i bardzo efektownie wygląda od czerwca do lipca, ponieważ w tym czasie roślina pokrywa się ciemnoróżowymi kwiatami, które zebrane są w gęste grona. Dyptam jesionolistny wymaga stanowiska słonecznego. Roślina ta jest całkowicie mrozoodporna. Zimą zdrewniały, nadziemny pęd obumiera, wiosną natomiast roślina wypuszcza nowy. Drzewko Mojżesza lubi gleby przepuszczalne, zasobne w składniki odżywcze, obojętne lub zasadowe. Bardzo atrakcyjnie wygląda w ogrodach naturalistycznych, na rabatach, a także jako soliter.
kwiaty
Dyptam można rozmnażać nasion, które najlepiej wysiać od razu po zbiorze. Nasiona kiełkują nawet do 50 dni. Niestety podział przez karpy nie należy do najłatwiejszych i bardzo często kończy się niepowodzeniem.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Byliny
Autor: Anna Dębiec
2016-08-26 22:08:43
Tagi do artykułu: krzew | byliny | ogrody | kwiaty
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
rozchodnik

Rozchodnik kaukaski Voodoo

Rozchodnik kaukaski 'Voodoo' to bylina należąca do rodziny gruboszowatych Crassulaceae, pochodząca z południowo-zachodniej Azji, z Kaukazu, stąd nazwa - Sedum spurium 'Voodoo'. Sprowadzony został do Europy w XIX wieku. Dziś rzadko, ale spotkać go można na niżu Polski, gdzie występuje jako „uciekinier" z upraw. Nie stanowi jednak na szczęście zagrożenia dla naszych rodzimych gatunków.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Rok w ogrodzie - czerwiec

Czerwcowy ogród
Czerwiec to miesiąc pachnący różami i ziołami, rozbrzmiewający rojami pszczół i trzmieli. Miesiąc rozkwitania tysięcy kwiatów. To miesiąc piękna i lekkiego oddechu, spokoju i relaksu. Teraz głównie, odchwaszczamy, nawozimy i podlewamy. Najcięższa praca już za nami. Teraz pora na laury... jednak czy aby na pewno?

Rok w ogrodzie - listopad

owoce
Przed nami zimowe mroźne miesiące. Dziś opiszemy dla Państwa prace, jakie mamy do wykonania w ogrodzie właśnie teraz.
Przede wszystkim powinniśmy zamknąć dopływ wody do kranu w ogrodzie. W okresie mrozów woda mogłaby, bowiem rozsadzić instalację wodną.
Powinniśmy również opróżnić z wszelkich preparatów beczki, oczyścić narzędzia ogrodnicze, naoliwić je i schować na czas zimy.

Sasanka - symbol wiosny

Sasanki
Te niezwykle charakterystyczne, pojawiające się na wysokogórskich łąkach byliny, to oznaka wiosny. Choć górskie gatunki rozkwitają dopiero w lipcu, już dziś pomyślmy o przeniesieniu wiosennych odmian do naszych ogrodów.

Ciemiernik - uprawa i gatunki

Ciemiernik
Ciemiernik (Helleborus) jest mrozoodporną byliną należącą do rodziny jaskrowatych Ranunculaceae. Ze względu na piękne kwiaty coraz częściej ciemierniki można spotkać na domowych parapetach. Ich popularność jest wynikiem dość nietypowego terminu kwitnienia. Pierwsze kwiaty można zauważyć już w połowie zimy i utrzymują się aż do wiosny. Te delikatne, ale i wytrzymałe roślinki budzą się do życia właśnie w momencie, gdy cały świat spowija mroźny wiatr i śnieg.