X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 
 

Krzew Mojżesza (dyptam jesionolistny)

kwiaty
Dyptam jesionolistny, występujący także pod nazwą "krzew Mojżesza" lub "drzewo Mojżesza" to bylina, którą nieczęsto można spotkać w przydomowych ogrodach. Należy do rodziny rurowatych i na terenie Polski roślina ta objęta jest ścisłą ochroną gatunkową. W naturalnych warunkach porasta Europę Południową i Środkową, Azję Mniejszą oraz Kaukaz.


Po raz pierwszy został opisany w Starym testamencie, w II księdze Mojżeszowej. Wszystko to za sprawą małych gruczołków zawierający olejki eteryczne, którymi pokryta jest cała powierzchnia dyptamu. To właśnie one są odpowiedzialne za łatwopalność rośliny. W gorących klimatach możliwy jest samozapłon tej rośliny. Właściwość ta jest niebezpieczna dla człowieka, ponieważ w kontakcie ze skórą, wywołuje jej zaczerwienienie i oparzenie.
kwiaty
Prawdopodobnie do Polski drzewo mojżeszowe przywędrowało z południowego wschodu, we wczesnej fazie okresu polodowcowego. W Polsce bardzo rzadko można go spotkać w naturalnych warunkach.Krzew ten dorasta do wysokości 100-120 cm i bardzo efektownie wygląda od czerwca do lipca, ponieważ w tym czasie roślina pokrywa się ciemnoróżowymi kwiatami, które zebrane są w gęste grona. Dyptam jesionolistny wymaga stanowiska słonecznego. Roślina ta jest całkowicie mrozoodporna. Zimą zdrewniały, nadziemny pęd obumiera, wiosną natomiast roślina wypuszcza nowy. Drzewko Mojżesza lubi gleby przepuszczalne, zasobne w składniki odżywcze, obojętne lub zasadowe. Bardzo atrakcyjnie wygląda w ogrodach naturalistycznych, na rabatach, a także jako soliter.
kwiaty
Dyptam można rozmnażać nasion, które najlepiej wysiać od razu po zbiorze. Nasiona kiełkują nawet do 50 dni. Niestety podział przez karpy nie należy do najłatwiejszych i bardzo często kończy się niepowodzeniem.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Byliny
Autor: Anna Dębiec
2016-08-26 22:08:43
Tagi do artykułu: krzew | byliny | ogrody | kwiaty
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
 
    Najlepsze projekty domów