X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 
 

Krzew Mojżesza (dyptam jesionolistny)

kwiaty
Dyptam jesionolistny, występujący także pod nazwą "krzew Mojżesza" lub "drzewo Mojżesza" to bylina, którą nieczęsto można spotkać w przydomowych ogrodach. Należy do rodziny rurowatych i na terenie Polski roślina ta objęta jest ścisłą ochroną gatunkową. W naturalnych warunkach porasta Europę Południową i Środkową, Azję Mniejszą oraz Kaukaz.


Po raz pierwszy został opisany w Starym testamencie, w II księdze Mojżeszowej. Wszystko to za sprawą małych gruczołków zawierający olejki eteryczne, którymi pokryta jest cała powierzchnia dyptamu. To właśnie one są odpowiedzialne za łatwopalność rośliny. W gorących klimatach możliwy jest samozapłon tej rośliny. Właściwość ta jest niebezpieczna dla człowieka, ponieważ w kontakcie ze skórą, wywołuje jej zaczerwienienie i oparzenie.
kwiaty
Prawdopodobnie do Polski drzewo mojżeszowe przywędrowało z południowego wschodu, we wczesnej fazie okresu polodowcowego. W Polsce bardzo rzadko można go spotkać w naturalnych warunkach.Krzew ten dorasta do wysokości 100-120 cm i bardzo efektownie wygląda od czerwca do lipca, ponieważ w tym czasie roślina pokrywa się ciemnoróżowymi kwiatami, które zebrane są w gęste grona. Dyptam jesionolistny wymaga stanowiska słonecznego. Roślina ta jest całkowicie mrozoodporna. Zimą zdrewniały, nadziemny pęd obumiera, wiosną natomiast roślina wypuszcza nowy. Drzewko Mojżesza lubi gleby przepuszczalne, zasobne w składniki odżywcze, obojętne lub zasadowe. Bardzo atrakcyjnie wygląda w ogrodach naturalistycznych, na rabatach, a także jako soliter.
kwiaty
Dyptam można rozmnażać nasion, które najlepiej wysiać od razu po zbiorze. Nasiona kiełkują nawet do 50 dni. Niestety podział przez karpy nie należy do najłatwiejszych i bardzo często kończy się niepowodzeniem.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Byliny
Autor: Anna Dębiec
2012-01-09 11:20:58
Tagi do artykułu: krzew | byliny | ogrody | kwiaty
 
To bardzo piękny krzew ale i zarazem groźny...Kupujących go nikt nie informuje,że poprzez dotknięcie kwiatu może dojść do poparzenia nawet drugiego stopnia!!!Przekonałam się na własnej skórze,więc jeśli macie dzieci zastanówcie się nim zechcecie go mieć w swoim ogrodzie!!!!
gość_Marika @ 2012-06-25 04:30:14
 
 
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Pergola

Pergola – jej rodzaje i funkcje

Planując własny dom warto rozważyć postawienie przy nim pergoli. Ażurowe zadaszenie może służyć np. jako osłona od słońca nad wejściem lub częścią tarasu albo trejaż pod rośliny pnące.
chryzantemy

Radosne chryzantemy

Większości z nas chryzantemy kojarzą się z Zaduszkami i smutkiem. Nazwa chryzantema wielkokwiatowa (Dendranthema grandiflora), pochodzi od greckiego słowa chryzos, czyli złoto.
W warunkach naturalnych kwiaty te występują w Chinach, Japonii, Korei i Mongolii. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że to złocienie wręczane są z okazji spotkań towarzyskich i radosnych wydarzeń, a według wielu ustępują urodzie jedynie róży.
ogrody

Dekoracyjny ogródek przed domem

Przedogródek, czyli część działki położonej pomiędzy domem, a ogrodzeniem, stanowi wizytówkę naszego domu. Ozdabia i jednocześnie zaprasza gości. Warto aby aranżacja ogrodu przed domem nawiązywała do stylu i klimatu w jakim został wybudowany i zaaranżowany dom.
byliny

Wrzos - jesienna dekoracja domu

Wrzos jest symbolem jesieni. Ta roślina doskonale prezentuje się samodzielnie i w zestawach, dlatego coraz chętniej uprawiana jest w pojemnikach i doniczkach nie tylko na balkonie, ale także w domu. Nawet niewielkie domowe wrzosowisko będzie stanowiło uroczą dekorację oddającą klimat wczesnej jesieni.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Sasanka - symbol wiosny

Sasanki
Te niezwykle charakterystyczne, pojawiające się na wysokogórskich łąkach byliny, to oznaka wiosny. Choć górskie gatunki rozkwitają dopiero w lipcu, już dziś pomyślmy o przeniesieniu wiosennych odmian do naszych ogrodów.

Ciemiernik - uprawa i gatunki

Ciemiernik
Ciemiernik (Helleborus) jest mrozoodporną byliną należącą do rodziny jaskrowatych Ranunculaceae. Ze względu na piękne kwiaty coraz częściej ciemierniki można spotkać na domowych parapetach. Ich popularność jest wynikiem dość nietypowego terminu kwitnienia. Pierwsze kwiaty można zauważyć już w połowie zimy i utrzymują się aż do wiosny. Te delikatne, ale i wytrzymałe roślinki budzą się do życia właśnie w momencie, gdy cały świat spowija mroźny wiatr i śnieg.

Rabaty bylinowe

ogród
Rabaty w ogrodzie, to najpopularniejszy sposób wykorzystania bylin, z jakim możemy zetknąć się w przydomowych ogrodach. Projekty rabat bylinowych to pełna gama barw różnego rodzaju kwiatów, którą dopełnia soczysta zieleń liści. Do stworzenia pięknej rabaty nie jest potrzebne doświadczenie ani też wieloletnia wiedza. Zakładając rabaty ogrodowe możemy kierować się wyczuciem i sadzić rośliny obok siebie.

Rok w ogrodzie - listopad

owoce
Przed nami zimowe mroźne miesiące. Dziś opiszemy dla Państwa prace, jakie mamy do wykonania w ogrodzie właśnie teraz.
Przede wszystkim powinniśmy zamknąć dopływ wody do kranu w ogrodzie. W okresie mrozów woda mogłaby, bowiem rozsadzić instalację wodną.
Powinniśmy również opróżnić z wszelkich preparatów beczki, oczyścić narzędzia ogrodnicze, naoliwić je i schować na czas zimy.