X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 
 

Wiśnia japońska - odmiany

kwiaty
Wiśnia przede wszystkim jest nam znana z owoców, które cieszą się popularnością, szczególnie w okresie letnim. Znanych jest również bardzo duża liczba ozdobnych odmian. Jedną z nich jest wiśnia piłkowana, zwana także wiśnią japońską (Prunus serrula, Cerasus serrulata). W dalekiej Japonii drzewa te znane są od wieków, a okres ich kwitnienia jest świętem w całym kraju. Pierwsze wiśnie potrafią zakwitnąć już styczniu, a ostatnie w maju. Jednak najczęściej te kwitnące drzewa można podziwiać na przełomie marca i kwietnia. Wtedy to mieszkańcy Japonii tłumnie wychodzą do parków, podziwiać ich zjawiskową urodę.


Japońska wiśnia wymaga słonecznego stanowiska o żyznych i wilgotnych glebach. Źle znosi niskie temperatury, dlatego nie należy sadzić jej w tych częściach kraju, w których występują ostre mrozy. Cięcie wiśni piłkowanej nie jest wskazane, ponieważ drzewo źle znosi taki zabieg pielęgnacyjny. Rany od razu po ewentualnym przycięciu trzeba posmarować preparatem grzybobójczym lub maścią ogrodniczą.


kwiaty

Piękne kwiaty wiśni japońskiej mogą czasem przekształcić się w owoce, które są niejadalne dla ludzi. Natomiast są one doskonałym pokarmem dla ptaków. Drzewo to jest równie dekoracyjne jesienią, gdy jego liście przebarwiają się na kolor żółtopomarańczowy.

Drzewa te osiągają do 10 metrów wysokości. Pień główny wytwarza kilka równorzędnych gałęzi wznoszących się do góry, tworząc parasolowatą koronę. W zależności od odmiany kwiaty mogą przybierać barwę od różowej do białej, które kwitną przed pojawieniem się liści.
drzewa

Najczęściej spotykanymi odmianami wiśni piłkowanej są:
- 'Amanogawa' - jest to odmiana o smukłej koronie. Osiąga od 4 do 7 metrów wysokości. Wiśnia amanogawa początkowo ma brązowo-czerwone liście, które z czasem przechodzą w kolor zielony. Jasnoróżowe kwiaty pięknie zakwitają w maju.
- 'Fudan-zakura' - jest niskim, rozłożystym drzewem. Różowe kwiaty stopniowo rozwijają się od wiosny do jesieni;
- 'Kanzan' - osiąga do 10 metrów wysokości. Zakwita bardzo obficie, jednorazowo w maju. Wtedy to drzewo pokryte jest karminowymi, pełnymi kwiatami zwisającymi na długich szypułkach;
- 'Kiku-shidare-sakura' - jest to odmiana osiągająca do 5 metrów wysokości. Kwiaty mają intensywny różowy kolor, a pędy są zwisające. Warto tą odmianę sadzić pojedynczo, na otwartej przestrzeni, aby wyeksponować dekoracyjny pokrój;
- 'Pink Perfection' - jest to mieszaniec dwóch japońskich odmian. Osiąga do 12 metrów wysokości. Liście są jasnobrązowe, natomiast kwiaty półpełne o lekko purpurowej barwie;
- 'Royal Burgundy' - jest to odmiana, która przez całą wiosnę zachowuje liście w bordowym kolorze.
drzewa

Wiśnia japońska doskonale prezentuje się jako tło naszego przydomowego ogrodu. Wiosną bardzo ładnie wygląda szpaler lub nawet niewielka alejka utworzona z wiśni. W czasie kwitnienia okryją się milionem pięknych wiosennych kwiatów. Można ją sadzić niemal w każdym miejscu, a dzięki odpowiedniej pielęgnacji uraczy nas bajkowym wyglądem.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzewa i krzewy liściaste
Autor: Anna Dębiec
2012-01-05 12:05:36
Tagi do artykułu: wiśnia | drzewa
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Pergola

Pergola – jej rodzaje i funkcje

Planując własny dom warto rozważyć postawienie przy nim pergoli. Ażurowe zadaszenie może służyć np. jako osłona od słońca nad wejściem lub częścią tarasu albo trejaż pod rośliny pnące.
ogrody

Dekoracyjny ogródek przed domem

Przedogródek, czyli część działki położonej pomiędzy domem, a ogrodzeniem, stanowi wizytówkę naszego domu. Ozdabia i jednocześnie zaprasza gości. Warto aby aranżacja ogrodu przed domem nawiązywała do stylu i klimatu w jakim został wybudowany i zaaranżowany dom.
byliny

Wrzos - jesienna dekoracja domu

Wrzos jest symbolem jesieni. Ta roślina doskonale prezentuje się samodzielnie i w zestawach, dlatego coraz chętniej uprawiana jest w pojemnikach i doniczkach nie tylko na balkonie, ale także w domu. Nawet niewielkie domowe wrzosowisko będzie stanowiło uroczą dekorację oddającą klimat wczesnej jesieni.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Drzewa owocowe - sadzenie

Drzewo owocowe   brzoskwinia
Najsmaczniejsze owoce, to te zerwane prosto z drzewa. A zrobione z nich przetwory stanowią wspomnienie lata w jesienne lub zimowe dni. Kto z nas nie chciałby mieć drzewek owocowych w swoim przydomowym ogrodzie. Rośliny sadownicze warto wykorzystać jako jeden z elementów kompozycji, mając na uwadze fakt, że nie tylko dostarczą nam pysznych owoców, ale będą wspaniale wyglądać.

Cięcie drzew - podstawy

Cięcie konaru
Co roku wielu ogrodników przeprowadza cięcie róż i innych krzewów ozdobnych z liści, czy kwiatów. Wielu zapomina jednak o cięciu drzew. Wielu nie uważa tego nawet za konieczne. Zakupione w szkółkach pięknie ukształtowane drzewko potrafi jednak odpowiednio nie formowane przybrać brzydki i nieestetyczny kształt.
Formowanie i cięcie w pierwszych latach jest, więc podstawą uzyskania ładnego i pięknie utrzymanego drzewa.

Cięcie krzewów zrzucających liście - część III

Cięcie słabych pędów
Istotną czynnością jest cięcie krzewów zrzucających liście, których młode pędy rozkwitają już w pierwszym sezonie.
Mocno przycięte wczesną wiosną pędy wypuszczają silne pędy, zakwitające latem lub na początku jesieni. Pozostawione same sobie bardzo szybko staną się przekleństwem ogrodu, chaszczami pełnymi suchych gałązek, rozkwitającymi coraz to mniejszymi kwiatami.
Do grupy zaliczymy m.in., zrzucające liście odmiany prusznika, hortensję wiechowatą, wiśnię gruczołkowatą, tawułę drobną, tawułę Douglasa oraz tawułę japońską.

Podłoga do salonu

podłoga drewniana
Jedno z ważniejszych, jeśli nie najważniejsze miejsce w całym mieszkaniu – salon. W nim spędzamy najwięcej czasu, spotykamy się z przyjaciółmi, wypoczywamy, czasem pracujemy. Musi sprostać bardzo różnym, często sprzecznym potrzebom. Przedstawiamy kilka praktycznych rad pomocnych w jego urządzaniu...