X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 
 

Wiśnia japońska - odmiany

kwiaty
Wiśnia przede wszystkim jest nam znana z owoców, które cieszą się popularnością, szczególnie w okresie letnim. Znanych jest również bardzo duża liczba ozdobnych odmian. Jedną z nich jest wiśnia piłkowana, zwana także wiśnią japońską (Prunus serrula, Cerasus serrulata). W dalekiej Japonii drzewa te znane są od wieków, a okres ich kwitnienia jest świętem w całym kraju. Pierwsze wiśnie potrafią zakwitnąć już styczniu, a ostatnie w maju. Jednak najczęściej te kwitnące drzewa można podziwiać na przełomie marca i kwietnia. Wtedy to mieszkańcy Japonii tłumnie wychodzą do parków, podziwiać ich zjawiskową urodę.


Japońska wiśnia wymaga słonecznego stanowiska o żyznych i wilgotnych glebach. Źle znosi niskie temperatury, dlatego nie należy sadzić jej w tych częściach kraju, w których występują ostre mrozy. Cięcie wiśni piłkowanej nie jest wskazane, ponieważ drzewo źle znosi taki zabieg pielęgnacyjny. Rany od razu po ewentualnym przycięciu trzeba posmarować preparatem grzybobójczym lub maścią ogrodniczą.


kwiaty

Piękne kwiaty wiśni japońskiej mogą czasem przekształcić się w owoce, które są niejadalne dla ludzi. Natomiast są one doskonałym pokarmem dla ptaków. Drzewo to jest równie dekoracyjne jesienią, gdy jego liście przebarwiają się na kolor żółtopomarańczowy.

Drzewa te osiągają do 10 metrów wysokości. Pień główny wytwarza kilka równorzędnych gałęzi wznoszących się do góry, tworząc parasolowatą koronę. W zależności od odmiany kwiaty mogą przybierać barwę od różowej do białej, które kwitną przed pojawieniem się liści.
drzewa

Najczęściej spotykanymi odmianami wiśni piłkowanej są:
- 'Amanogawa' - jest to odmiana o smukłej koronie. Osiąga od 4 do 7 metrów wysokości. Wiśnia amanogawa początkowo ma brązowo-czerwone liście, które z czasem przechodzą w kolor zielony. Jasnoróżowe kwiaty pięknie zakwitają w maju.
- 'Fudan-zakura' - jest niskim, rozłożystym drzewem. Różowe kwiaty stopniowo rozwijają się od wiosny do jesieni;
- 'Kanzan' - osiąga do 10 metrów wysokości. Zakwita bardzo obficie, jednorazowo w maju. Wtedy to drzewo pokryte jest karminowymi, pełnymi kwiatami zwisającymi na długich szypułkach;
- 'Kiku-shidare-sakura' - jest to odmiana osiągająca do 5 metrów wysokości. Kwiaty mają intensywny różowy kolor, a pędy są zwisające. Warto tą odmianę sadzić pojedynczo, na otwartej przestrzeni, aby wyeksponować dekoracyjny pokrój;
- 'Pink Perfection' - jest to mieszaniec dwóch japońskich odmian. Osiąga do 12 metrów wysokości. Liście są jasnobrązowe, natomiast kwiaty półpełne o lekko purpurowej barwie;
- 'Royal Burgundy' - jest to odmiana, która przez całą wiosnę zachowuje liście w bordowym kolorze.
drzewa

Wiśnia japońska doskonale prezentuje się jako tło naszego przydomowego ogrodu. Wiosną bardzo ładnie wygląda szpaler lub nawet niewielka alejka utworzona z wiśni. W czasie kwitnienia okryją się milionem pięknych wiosennych kwiatów. Można ją sadzić niemal w każdym miejscu, a dzięki odpowiedniej pielęgnacji uraczy nas bajkowym wyglądem.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzewa i krzewy liściaste
Autor: Anna Dębiec
2012-01-05 12:05:36
Tagi do artykułu: wiśnia | drzewa
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
 
    Najlepsze projekty domów